Connect with us

Балкан

Вучиќ обезбедил непокачување на цената за гасот од Русија, Србија заштедила 300 милиони евра

Published

on

Ниската цена на гасот од друга страна со себе носи и „аранжман“ кој ѝ е важен на Москва во ситуација кога се соочува со санкции од ЕУ и САД, а тоа е дека Србија ќе продолжи да купува руски делови за вооружување

Србија во наредните шест месеци ќе продолжи да го плаќа гасот по цена од 270 долари за 1 000 метри кубни и покрај скокот на цената на овој енергенс на берзата.

Ваквиот договор е постигнат на денешната средба во Сочи помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претседателот на Русија, Владимир Путин. Тие разговарале 90 минути, а по состанокот Вучиќ наведе дека успеале да заштедат пари како за изградба на еден национален стадион.

„Успеавме во наредните шест месеци да добиваме гас по цена од 270 долари што значи дека цената останува иста. Добивме и зголемени количини на гас во тие шест месеци. Успеавме да заштедиме повеќе од 300 милиони евра благодарение на пријателството на Путин, заштедивме како за национален стадион“,

изјави Вучиќ, пренесуваат српските медиуми.

Ниската цена на гасот од друга страна, како што пренесува Н1 ТВ, со себе носи и „аранжман“ кој ѝ е важен на Москва во ситуација кога се соочува со санкции од ЕУ и САД, а тоа е дека Србија ќе продолжи да купува руски делови за вооружување. Станува збор, како што изјавил Вучиќ, не за купување на тактички делови за вооружување, а не на стратешки.

Балкан

Почина Аки Рахимовски, долгогодишниот фронтмен на „Парни Ваљак“

Published

on

Александар Аки Рахимовски почина на 66 годишна возраст. Тој беше познат по ангажманот во рок составот од Загреб „Парни Вањак“.

-Драги пријатели, со неопислива тага во срцето ве известуваме дека денеска (22.01.2022) засекогаш заспа Аки Рахимовски, објавено е на официјалниот Фејсбук профил на Парни Ваљак.

Како тинејџер бил член на неколку состави меѓу кои се групите “Вакуум”, “Крвна браќа” и “Тор” со кој настапил на фестивалот во Загреб во 1975 година. Во соработка со менаџерот Владимир Михаљек – Мих го формираат првиот состав на “Парни ваљак”.

Александар Рахимовски е роден во Ниш, но за брзо време се преселува во Скопје. Неговиот татко бил музички професор со што на седум години тој започнал да учи во музичко училиште за клавир и пеење.

Continue Reading

Балкан

СРБИЈА 1:1 АВСТРАЛИЈА! РИО ТИНТО ДЕПОРТИРАН Поништени сите дозволи на австралиската компанија

Published

on

Само неколку дена откако најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е протеран од Мелбурн, српската влада донела одлука на компанијата од таа земја да и се поништи проектот вреден стотици милиони долари.

Рио Тинто заминува од Србија! Сите одлуки и сите акти во врска со таа компанија се поништени, порачала премиерката Ана Брнабиќ после седница на Владата на Србија.

Само неколку дена откако најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е протеран од Мелбурн, српската влада донела одлука на тамошната компанија да и го поништи проектот вреден стотина милиони долари.

– Укината е одредбата за експлоатација на рудникот за јадарит, просторниот план е укинат и повеќе не псотои. Со самото тоа поништени се дозволи, одлуки и решенија со компанијата “Рио Сава“. Колку што се сеќавам, 2006 година, кога “Рио тинто“, добил дозвола, на власт била Демократската партија, а претседател Борис Тадиќ. Денес тие истите го блокираат сообраќајот, дури и граничните премини – порачала премиерката.

Continue Reading

Балкан

МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД СОПСТВЕНАТА ГЛУПОСТ

Published

on

Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете да отидете и да кажете дека во Бугарија имало фашистички режим, но Бугарите не биле фашисти, вели Каракачанов.

Коментирајќи ја посетата на премиерот Кирил Петков на Македонија, поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов истрела уште една отровна стрела кон „браќата“ Македонци, кои, според него, страдале од сопствената глупост!

– Страдаат Македонците. Зошто? Бугарија е во Европската унија и во НАТО. Тие страдаат од сопствената глупост. Тоа не е добро, но што да направиме ние? Да се самоубиеме зошто нашите крвни браќа во Македонија се со заматено самосознание и што нивната политичка елита се прават итреци? – праша лидерот на вонпарламентарната ВМРО-БНД во интервју за Бугарската национална телевизија (БНТ).

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк