Connect with us

Македонија

Интервју на сопственикот на Беса турс: Си велев зошто не сум јас во тој автобус, да умрам

Published

on

Беким Хаџиу рече дека автобусот поминал на технички преглед пред да замине од Турција и се било во ред. Ја исклучува можноста некој од патниците да има увезено запаливи материи. Хаџиу потврди дека и тој и неговото семејство биле дел од патувањето, но патувале во друг автобус. Неговите деца биле во последниот автобус.

Беким Хаџиу рече дека досега не зборувал за медиумите бидејќи е шокиран од тоа што се случило, но на секој начин соработува со истражителите за да се утврдат причините за инцидентот во кој загинаа 45 лица.

Тој рече дека автобусот бил произведен во 2007 година, но бил купен од неговата компанија пред околу три години. Според сопственикот, досега немало технички проблем со автобусот.

На Беким Хаџиу се уште му е тешко да ја прифати трагедијата на автопатот Струма, во која загинаа 45 лица кои патуваа во еден од неговите автобуси.

-Си велев зошто не сум во овој автобус, да умрам во автобус и тоа си го кажав многу пати, вели Беким Хаџиу, сопственик на Беса Транс.

Беким Хаџиу со семејството често учествуваше на екскурзиите што ги организираше неговата туристичка агенција.

Овој пат, од Македонија тргнаа четири автобуси. На враќање од Турција, во автобусот кој се движел прв патувал сопственикот на фирмата и неговата сопруга. Нивните деца биле во еден од автобусите. На граница, на излез од Бугарија, Беким Хаџиу дознал дека автобусот му излетал.

-Им реков да ме испратат на местото да видам со свои очи што се случило таму, додаде Беким Хаџиу.

Сопственикот на „Беса транс” се качил со такси и се вратил на местото на несреќата.

Беким Хаџиу одби да коментира за несреќата бидејќи истрагата се уште е во тек. Сепак, рече дека три недели пред несреќата автобусот поминал на технички преглед. Дополнително, пред секое патување, сите возила поминуваа низ сервисен центар.

-Пред да тргнеме за Турција ги сервисираме, контролираме, па дури и кога ќе стигнеме до Истанбул и таму одиме на сервис да ни проверат, превезуваме патници, да видиме каква е состојбата. Се беше во ред таму и таму и кога бевме на сервис таму, ни кажуваат нешто веднаш да го поправиме, објасни сопственикот на „Беса транс“.

Хаџиу рече дека во автобусот немало цевки со нелегално увезено гориво. Поради темелните проверки на бугарските граници се исклучува можноста патник да внесе пиротехника.

-Во секој автобус има цевчиња, имаат вода, секој автобус мора да ги има за секој случај. Ова е резервна вода. Строги контроли за влез во Бугарија, багаж, возач – се – што се носи, рече Беким Хаџиу.

Одземена е лиценцата на фирмата сопственик на опожарениот автобус.

Сопственикот на Беса Транс ги опиша возачите на автобуси како добри и искусни професионалци кои многупати ја поминале оваа релација. Строго ги почитуваа часовите за паузи. Тој тврди дека автобусот има фабрички ограничувања и не можел да крене повеќе од 100 km/h. На прашањето дали автобусот ги има сите потребни документи, Беким и неговиот адвокат рекоа дека во оваа фаза нема да коментираат бидејќи истрагата е во тек.

-Можеме со сигурност да кажеме дека Беса Транс има дозвола да врши транспортни дејности на територијата на Европа и повторно да врши туристичка дејност на територијата на Република Северна Македонија и надвор од РСМ, изјави адвокатот Лубомир Таков.

Беким рече дека неговата компанија е основана во 2009 година, но веќе четири години е редовен превозник во Истанбул. Во цената од 80 евра е вклучено патување и две ноќевања, а секое патување во рамките на патувањето и услугата се доплаќа.

Беким Хаџиу од несреќата живее во Бугарија. Изнајмил стан за да им биде достапен на истражителите и да помогне колку што може. Тој вели дека е достапен и за жртвите. Неговите роднини се во контакт и со роднините на луѓето во опожарениот автобус.

-Никој не сакаше ова да се случи. Сите го знаат тоа. Не дозволувајте никому да му се случи оваа трагедија, тажна, многу тажна трагедија. Не знам што друго да кажам, изјави за БНТ сопственикот на Беса транс.

Беким Хаџиу рече дека не се чувствувал загрозен од никого.

Македонија

Матурантите од прилепската гимназија го кренаа цел град на нозе (Видео)

Published

on

Матурантите од Гимназијата “Мирче Ацев” денеска го прославуваат завршувањето на четиригодишното средно образование.

Со зурли, тапани и песна, го кренаа на нозе цел Прилеп.

Немаше кој не застана и не се развесели заедно со нив. Ние им посакуваме среќна матура и успеси во понатамошното образование.

Continue Reading

Македонија

Сопругата на премиерот Ковачевски била Бугарка!

Published

on

Во редакцискиот мејл на Труд пристигна копија од документ според кој Елена Ковачевска, сопругата на актуелниот македонски премиер Димитар Ковачевски е Бугарка. Консултациите со лица кои детално го познаваат процесот на стекнување бугарско државјанство, покажа дека документот ги содржи сите потребни атрибути за да биде вистинит. Според неговата содржина, таткото и дедото на Елена Ковачевска – Митко Станојковски и Станојко Станојковски се Бугари родени во општина Босилеград.

Регионот на Босилеград во 1919 година беше одвоен од Бугарија и окупирани од Србија соогласно Нејскиот мировен договор. До 1941 година Југославија не ја признаваше и прогонуваше бугарска самосвест таму, но по 1945 година населението на Босилеград и Цариброд беше официјално признаено како бугарско, а во 1953 година неговиот број достигна 60.146 луѓе. Денес, западните Бугари се околу 15.000, односно населението се намалило за околу 45.000 Бугари како резултат на нивната асимилација и преселување во другите делови на поранешна Југославија, особено во денешна Македонија, пишува бугарски Труд.

Во врска со актуелната тензија меѓу Софија и Скопје, поврзана со потребата од обезбедување основни човекови права на делот од бугарскиот народ што живее во Македонија и неговото вклучување во Уставот, премиерот Димитар Ковачевски најави дека го покренал прашањето за човековите права на мали етнички групи „на високо ниво. Тој инсистираше на тоа дека сите граѓани, вклучително и Бугарите, имаат еднакви права и можности за професионален развој и е подготвен да разговара на оваа тема.

Тврдењето дека Бугарите во Македонија се мала заедница е политичка мантра која постојано ја повторуваат скопските власти и нивните поддржувачи. Ова е главната причина зошто на пописот во 2021 година им било дозволено да бидат регистрирани како Бугари само на 3504 лица. Но, покрај тоа, според официјалните податоци, има околу 20 илјади лица кои се изјасниле дека се бугарски државјани, а други 120.000 се „сметаат“ по службена должност, т.е. не ги посетил интервјуер и никој не ги прашал која е нивната етничка припадност, додава медиумот.

Сертификат за САБС за бугарско потекло на Елена Ковачевска

Сегашните тврдења на власта во Скопје дека Бугарите не се прогонувани се во спротивност со големиот број Бугари од Босилеградскиот регион. Иако официјално се родени и запишани во матичните книги како Бугари, по последните пописни податоци не ги наоѓаме. И откако самата Елена Ковачевска изјави дека се чувствува Бугарка, но овој факт очигледно се држи во тајност од јавноста, што останува за обичните граѓани на Македонија!

Време е политичките фактори во Скопје конечно да најдат граѓанска храброст и да сфатат дека бугарската припадност и самосвест не е кривично дело, туку основно човеково право, чие прогонство е злобна практика наследена од времето на Југославија. Постоењето на бугарска заедница во минатото и денес мора да престане да ги дели Софија и Скопје и да ја игра улогата на мост за нивната соработка на нивниот заеднички пат кон обединета Европа.

Извор: Бугарски Труд

Continue Reading

Македонија

Жена се обидела да се самоубие фрлајќи се од зграда во Аеродром

Published

on

Жена попладневно се обидела да се самоубие во скопската населба Аеродром, пренесува порталот Локално.

Според информациите, Т.С. родена 1991 година се фрлила од 5-ти кат од зграда на булевар „Авној“. Девојката е моментално на КАРИЛ со тешки телесни повреди.Полициски службеници во моментот вршат увид на местото на настанот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк