Connect with us

Забава

Миа Костова: Шалтер или шанк во распеана кафеана и службеничка ала „жена од султана“? (ВИДЕО)

Published

on

Македонската ТВ водителка и  мошне активна инфлуенсерка Миа Костова, продолжи на себе својствен начин  да ја отсликува реалноста. Нештата што ни се случуваат пред очи, кои секојдневно ги гледаме, забележуваме, коментираме, негодуваме, ама никако да ги поправиме.

Покрај споделените постови и речиси секојдневните коментари на негативните појави во општеството на социјалните мрежи, односно општествените будалаштини, Миа однеодамна најде нова форма истите да ни ги предочи сликовито. Со хумористични видеа во сопствена режија, во кои ги исмева (не)работата, полтронството,  митото, корупција, негрижата, неспособноста, неодговорноста, непотизмот, индолентноста…

Или сето она што е „за плачење“ , собрано на купче, што најчесто ја прелива чашата, која никако некој да се сети да ја истури, убово измие и одново стави во функција, онака како што треба. И пак вака треба, зашто така им чини… Ним, ама не и на народот!

Ако во првата епизода на тапет беше јавното здравство, сега на Миа Костова инспирација и е јавната администрација. Шалтерот како пример за соочување со суровата вистина на секојдневието во кое живееме… И ние од оваа и тие од онаа страна на истиот тој шалтер. Само рзликата е тоа што ние ги плаќаме од наши пари, а тие си тераат по свое. Платата тече, а работата… кој колку може… другото може и да почека… Ден има и утре! Шалтерот и утре работи… А тоа што шалтерот повеќе личи на шанк отколку на шалтер, на домашна менза  или распена кафеана и службеничка ала „жена од султана“… Еј па Вие какви сте, на се’ да најдете мана!

Мана? Ова кај нас не мана, туку има сериозна серија недостатоци… Фабричка грешка, фелер софтвер во старт, надграден со фалц хардвер…

Иако како што во самиот старт на видеото се тврди дека има за цел само да ве насмее, иако не е далеку од реалноста. Ликовите се измислени, а секое препопознавање е чиста случајност… А можеби и не е.

Впрочем, погледнете како изгледа кога ќе се најдете во ситуација за Ваши пари да мора „да и се молите“ на јавната админстрација. Миа Костова слатко ќе ве насмее, но и длабоко ќе ве замисли… Затоа секој од Вас убаво нека размисли, „пред чиј шалтер ќе застане“.

Погледнете:

Забава

Во Скопје ќе се снима филм за животот на Аца Лукас

Published

on

Српскиот пејач Аца Лукас ќе сними филм и серија за неговиот живот, а ќе бидат работени по автобиографската книга „Ова сум јас“. Филмот ќе се снима низ градовите на поранешна Југославија, меѓу кои и Скопје.

Серијата и филмот ќе бидат наречени „Кафеана на Балканот“, според една од најпопуларните песни на Лукас, тој ќе го снима заедно со продуцентот Саша Мирковиќ и Хајп продукција. Младен Совиљ, еден од најталентираните актери на помладата генерација, ќе го глуми Лукас, а режисер ќе биде Сузана Пурковиќ.

Подготовките за снимањето се веќе во тек.

„’Кафеана на Балканот’ ќе се снима во Белград, Сараево, Мостар, Будва, Скопје, Сплит и Бања Лука. Буквално во сите центри на поранешна Југославија, бидејќи кариерата и животот на Аца се поврзани со сите овие градови. Горд сум што овој филм ќе биде Југославија во едно и што актерите ќе бидат од сите овие земји. Во моментов екипата ги означува сите локации каде што ќе снимаме. Публиката може да очекува добар филм и серија“, вели продуцентот Саша Мирковиќ.

Continue Reading

Забава

Од препораките на Владата за штедење издвојуваме: Туширајте се на дожд, евентуално во вир :)

Published

on

Компилација реакции од граѓаните на Твитер мрежата по повод објавените мерки за штедење од страна на Владата на владината седница вчера.

Изберете омилени мерки за штедење 🙂

Continue Reading

Забава

„Цар Самуил је пуно шетао, и Кирил и Методиј су радили исто такве ствари…“

Published

on

Вадење од архива…

Вчера се думав денот на Св. Кирил и Методиј да ви го честитам со ова видео, ама реков ај да не ви расипувам празник, вели Роберт Милески кој сподели дел од бројните „легендарни“ интервјуа на кои Зоран Заев се труди да „прича српски“.

Овојпат тогашниот  македонски премиер зборува како, исто како и цар Самоил, и просветителите Кирил и Методиј ги делиме со Бугарија.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк