Connect with us

Македонија

Омикрон дојде на Балканот, првиот случај на новиот сој во Грција

Published

on

Грција го потврди првиот случај со сојот Омикрон. Новиот сој стигна и на Балканот. 

Генетичарите велат дека потребно е време да се дознае колку новиот Омикорн ќе биде опасен со симптомите. Професорката Марија Гњатовиќ од Инстиутот за примена на нуклерана енергија е во Скопје каде со Инситутот за имунологија почнуваат соработка и истражување поврзани со ковид. Таа и професорот Петличковски се согласуваат дека кај новиот сој омикрон вакцината ќе штити во некоја мера но и колку ќе штити и природниот имунитет.

– Има повеќе од десет промени во однос на делта сојот, но не се знае како ќе влијае на преносливоста, но дали ќе предизвика потешки симптоми или не. Најголемата грижа е дека настанале промени на S протеинот кој клучен основ за развој на сите вакцини кои досега е применуваат и може вакцините да бидат помалку ефикасни за тој нов сој, но тие испитувања сега се работат и првата инфорамција ќе биде за неколку недели,вели проф. др. Александар Петличковски институт за имунологија и генетика..

Гњатовиќ со нејзин тим и тим од Иниституот за имунологија почнуваат проект каде ќе се испитува важноста на антителата и кои тестови ќе бидат потребни во иднина за подобро решение за мерење на антителата.

„ Антителата не се единствен начин на проверување на имунитетот и не може само на основ на нив да докажуваме и да тврдиме дека е потребна трета доза, но секако нивото на антитела укажува на тоа дали се добро сме одговориле на вакцината или на природната инфекција“, вели Гњатовиќ.

Светот и науката се пред нов предизвик во наредните недели ќе се знае дали ќе се добие „супер“ вакцина кој ќе штити од сите досегашни соеви и нови мутации.

Македонија

ДЕВОЈЧЕ ЗАВРШИ НА УРГЕНТЕН – за да снима Тик Ток видео се качила на вагон кај Маџари и добила струен удар!

Published

on

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз.

Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ.

Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се здобилеа со повреди. На местото на настанот пристигнале полициски службеници.

Истрагата се уште е во тек, а според нефицијалните информации девојката се качила на вагонот за да снима ТИК ТОК видео.

Continue Reading

Македонија

Ковачевски на ручек во студентскиот дом „Гоце“: Тука сме да ги слушнеме студентите (Видео)

Published

on

Премиерот Димитар Ковачрвски ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце“, а и ручаше со нив. Како што вели тој, студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами.

-Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на нивниот стандард!

https://fb.watch/h3qpQOH3nb/

Continue Reading

Македонија

Ристова: Mоже да се утврди кога синот на Џафери дипломирал, а кога положил правосуден испит

Published

on

Лесно може да се открие дали синот на собранискиот спикер Талат Џафери, Барлет, дипломирал или не пред да се запише во Академијата на судии и обвинители, смета универзитетската професорка Мимоза Ристова.

„И шо ако ги нема докуметите во Министерството за да се види дали малиот на спикерот Џафери се запишал на Академијата за судии и обвинители пред да дипломира! Зарем доказите нема да ги најдете

1. На соодветниот фалултет/универзитет во книгата на дипломирани.

2. Во Академијата во евиденцијата за пријавени Конкурсот за пријавување, потоа запишани. За ова треба да постојан дестеина релевантни пишани траги.

И доста ви е ова за да се докаже евентуалниот криминал, и да се побара одговорност за СЕРИОЗНИ ЗЛОУПОТРЕБИ“, пишува Ристова.

Ристова реагира на ставот на Антикорупциска според која не може да се отвори предмет за случајот Барлет Џафери, бидејќи, како што наведоа, Министерството за правда не ја чувало документацијата. 

Од Правда, соопштија дека досегашната пракса била документите на кандидатите односно барањата и другата пропратна  документација на кандидатите за полагање правосуден испит да се чуваат една година“,

„Во врска со случајот со Барлет Џафери кој го водеше Државната комисија за спречување на корупција Ве информираме дека согласно евиденционата тетратка за положени кандидати што се води во Министерството за правда и е од трајна вредност, лицето Барлет Џафери има положено правосуден испит на 05.02.2015 година…

Потписот за положен правосуден испит го ставил Аднан Јашари кој ја извршувал функцијата министер во 2015 година.

Но, Аднан Јашари, вчера негираше такво нешто.

Јашари одговорил дека не положил додека тој бил министер, туку пред него. На прашањето дека според Министерството за правда потписот за положен правосуден испит го ставил тој, Јашари додаде дека (Барлет) положил шест месеци пред да стане министер.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк