Connect with us

Македонија

Стружанецот Никола Петрески во хумана мисија да обезбеди оброк за сограѓаните кои не можат да си го обезбедат

Published

on

Стружанецот Никола Петрески скоро еден месец три пати неделно обезбедува бесплатен оброк за ранливите категории граѓани. На ваква идеја дошол поради зголемениот број на негови сограѓани кои имаат потреба од храна.Иако на почетокот бројот на оние кои доаѓале бил мал сега дневно како што вели има по 27 лица кои земаат топол ручек. За новогодишните празници планира да подели околу 500 оброци.

Никола вели дека моментално соработува со две компании кои донираат храна и се надева во неговата идеја да се приклучат и останатите угостителски објекти,за  храната која останува наместо да се фрла, да завршува онаму каде е најпотребна.

Стружанецот не застанува тука апелира до сите оние кои се во можност да земат поактивно учество со цел подобрување на условите за живот на сите граѓани.

Ваквата иницијатива, како што вели Никола, предизвикува разни чувства кај луѓето, но празниот стомак ги тера да заборават на гордоста.

„Луѓето се срамат да побараат храна. Имав замисла да се доставува по куќи каде што има потреба, но мислам дека тоа би било навредливо за нив. Од таа причина информации даваме по социјалните мрежи и бројот на оние кои доаѓаат по храна постојано расте“, вели Петрески.

Тој најави 500 топли оброци за новогодишните празници и ги повика компаниите и хуманите граѓани да се приклучат на иницијативата и да помогнат со донација на храна.

„Луѓето се гладни и беспомошни. Една жена дојде по храна и замоли за прибор за јадење оти дома немала ниту лажица ниту виљушка. Во друг случај дојде мајка со три дечиња, беше на крај од работно време и немав за сите храна. Им дадов едно пакетче во кое имаше три батаци и ориз. Беа среќни насмеани, но сепак гласот на мајката затрепери кога кажа благодарам. Не е лесно да не можете да си ги прехраните децата“, раскажува Никола.

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк