Connect with us

Скопје

Скопјанец со најхумана акција: Преостанатата ХРАНА од славите и прославите да се даде на оние на кои им е потребна

Published

on

Колеги,пријатели,другари во ек се куќни слави,предновогодишни,новогодишни и посленовогодишни прослави за кој знам дека сакате и приготвувате храна во обилни количини секој според можностите.
Преостанатата храна доколку сте во можност ставете ја во некои пластични садови со капак (пример кутија од сладолед) бидејки кесите се скапи и јавете се на бројот 070795144 после 17 часот би дошле со возило до вашиот дом и ке се раздели храната на луѓето кој што ги гледаме секојдневно на улиците низ Скопје.
Да не ја тргаме главата на страна. Да направиме сите едно добро дело – пишува Драган во својата објава на Фејсбук.

Тимот на Булевар ја подржува хуманата акција на овој скопјанец, да не ја вртиме главата на страна да им помогнеме на оние кои немаат.

Можете да го контактирате Драган на телефонскиот број оставен за контакт.

Скопје

30 дена притвор за возачот, кој ја прегази 24- годишната Викторија Николова

Published

on

Судија на претходна постапка вечерва донесе решение за изрекување мерка 30 дена притвор за 22- годишниот скопјанец, кој со возило Цитроен ја прегази 24- годишната радовишанка на прешачки премин кај Сити Мол.

„По произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител во однос на предлогот на ЈО, судија на претходна постапка донесе решение со кое го прифати предлогот на ЈО и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена заради постоење на опасност од бегство, влијание на сведоци и можност да го повтори делото.“, соопштуваат од Обвинителството.

Возачот кој синоќа на Партизанска ја прегази 24 годишната Викторија Николова од Радовиш беше приведен во полициска станица. Како што информираат од МВР, по налог на обвинителството се проверува дали возел под дејство на алкохол или психотропни супстанци, како и брзина со која се движел и дали поминал на црвено… Сообраќајката се случи кај Сити Мол пред 20 часот, во моментот кога девојката преминувала улица на пешачки премин заедно со уште едно момче, автомобил „Цитроен“ управуван од 22 – годишник ја прегазил и ја фрлил неколку метри со што таа се здобила со повреди од кои починала на самото место.

Според засега неофицијалните информации, автомобилот кој ја удрил девојката претекнувал друг автомобил кој застанал на пешачкиот премин.

Continue Reading

Скопје

Како да нема ЖРТВИ,сите семафори ги помина НА ЦРВЕНО! (ВИДЕО)

Published

on

На ТикТок се пофали дечко дека вози многу брзо па го објавуваат рандом граѓани кои велат дека ги поминал сите семафори на црвено!

Заради ваквото однесување на поединци има жртви скоро секој ден во Скопје, булевари на смртта станаа речиси сите раскрсници низ градот.

Continue Reading

Скопје

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ ВО КОНЧЕ И РАДОВИШ ПО ТРАГЕДИЈАТА – Викторија не е единствената која загинала на ваков начин на скопскиот асфалт

Published

on

Шок и револт денеска меѓу жителите на двете општини Конче и Радовиш каде живеело семејството на 24 – годишната Викторија Н., која синоќа почина на лице место, откако беше прегазена на пешачки премин кај Сити Мол во Скопје. Девојката била на шопинг во трговскиот центар со своето момче и друштвото. Кога тргнале да си одат, Викторија и нејзиното момче беа покосени од возилото тојота, со кое управувал 22-годишник од Скопје, објавува ММС.

Според информациите од сограѓаните на двајцата млади, целото друштво било на пешачкиот премин, но Викторија и нејзиното момче биле последни, кога врз нив налетало возилото. Неофицијално, возачот поминал на црвено.

Како што информира МВР, во несреќата патничко возило управувано од Ј.Ѓ. (1999) од Скопје, удрило во Л.Д. (1997) од Радовиш, кој е повреден и пренесен во ГОБ „8 Септември“ и В.Н. (1997) од Радовиш, која починала на местото.

Семејството на Викторија потекнува од селото Дедино, Општина Конче и веќе десетина години живеело во Радовиш. Викторија била средната од трите сестри и неодамна дипломирала.

Во Општина Конче ја бројат третата жртва во изминатите десетина – петнаесетина години на скопскиот асфалт. На ист начин, на пешачки премин биле прегазени уште две млади девојки од оваа Општина. Граѓаните се револтирани, особено што млади луѓе ги губат животите во скопскиот сообраќаен хаос, каде не се почитуваат ни правила ни ред. Очекуваат брз одговор од институциите.

Погребот на Викторија се одржа денеска во Радовиш.

ФОТО:360 СТЕПЕНИ

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк