Connect with us

Хуманост

За да се лекува, не и се доволни касичките на нејзините синови: Да бидеме хумани и да и помогнеме на Ане!

Published

on

143 108 е бројот за да ја спасиме Ане.
Мајка на двајца палавковци кои ќе направат се за да ја спасат мама но нивните касички не се доволни

❤️


Ане пред 2 години му се спротистави на канцерот и го победи, сега има нова епизода за која сме потребни.
Во Tурција имаат лек за мама Ане но кошта 18.000 евра.
Знам дека сите заедно можеме да ја пратиме Ане во Турција. Ајде Македонијо!

🙏

Хуманост

Хуманоста на дело: 700 оброци за социјално ранливите граѓани во Струга и Охрид

Published

on

Стружанецот Никола Петрески продолжува со хуманата мисија. Овој пат околу 700 топли оброци подготвени од 9 врвни кувари од повеќе градови кои се вклучија во оваа акција ќе им бидат поделени на социјално ранливите категории на граѓани во Охрид и Струга. Иако иницијативата бара голема организација, според Никола сепак кога се прави нешто со љубов претстувува задоволство.

Црвениот крст е вклучен во делот на дистрибуција на храната на најранливите категории на граѓани.

Додека се пакуваа оброците Никола и куварите имаа насмевки на лицата бидејќи на некој начин им помогнаа на оние граѓани кои неможат да си дозволат оброк во текот на денот и посакаа вакви хумани акции да има и во останатите градови.

Прилог на Сител ТВ:

Continue Reading

Скопје

Скопјанец со најхумана акција: Преостанатата ХРАНА од славите и прославите да се даде на оние на кои им е потребна

Published

on

Колеги,пријатели,другари во ек се куќни слави,предновогодишни,новогодишни и посленовогодишни прослави за кој знам дека сакате и приготвувате храна во обилни количини секој според можностите.
Преостанатата храна доколку сте во можност ставете ја во некои пластични садови со капак (пример кутија од сладолед) бидејки кесите се скапи и јавете се на бројот 070795144 после 17 часот би дошле со возило до вашиот дом и ке се раздели храната на луѓето кој што ги гледаме секојдневно на улиците низ Скопје.
Да не ја тргаме главата на страна. Да направиме сите едно добро дело – пишува Драган во својата објава на Фејсбук.

Тимот на Булевар ја подржува хуманата акција на овој скопјанец, да не ја вртиме главата на страна да им помогнеме на оние кои немаат.

Можете да го контактирате Драган на телефонскиот број оставен за контакт.

Continue Reading

Македонија

Стружанецот Никола Петрески во хумана мисија да обезбеди оброк за сограѓаните кои не можат да си го обезбедат

Published

on

Стружанецот Никола Петрески скоро еден месец три пати неделно обезбедува бесплатен оброк за ранливите категории граѓани. На ваква идеја дошол поради зголемениот број на негови сограѓани кои имаат потреба од храна.Иако на почетокот бројот на оние кои доаѓале бил мал сега дневно како што вели има по 27 лица кои земаат топол ручек. За новогодишните празници планира да подели околу 500 оброци.

Никола вели дека моментално соработува со две компании кои донираат храна и се надева во неговата идеја да се приклучат и останатите угостителски објекти,за  храната која останува наместо да се фрла, да завршува онаму каде е најпотребна.

Стружанецот не застанува тука апелира до сите оние кои се во можност да земат поактивно учество со цел подобрување на условите за живот на сите граѓани.

Ваквата иницијатива, како што вели Никола, предизвикува разни чувства кај луѓето, но празниот стомак ги тера да заборават на гордоста.

„Луѓето се срамат да побараат храна. Имав замисла да се доставува по куќи каде што има потреба, но мислам дека тоа би било навредливо за нив. Од таа причина информации даваме по социјалните мрежи и бројот на оние кои доаѓаат по храна постојано расте“, вели Петрески.

Тој најави 500 топли оброци за новогодишните празници и ги повика компаниите и хуманите граѓани да се приклучат на иницијативата и да помогнат со донација на храна.

„Луѓето се гладни и беспомошни. Една жена дојде по храна и замоли за прибор за јадење оти дома немала ниту лажица ниту виљушка. Во друг случај дојде мајка со три дечиња, беше на крај од работно време и немав за сите храна. Им дадов едно пакетче во кое имаше три батаци и ориз. Беа среќни насмеани, но сепак гласот на мајката затрепери кога кажа благодарам. Не е лесно да не можете да си ги прехраните децата“, раскажува Никола.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк