Connect with us

Македонија

НАТО пpeдупредува: Подгответе се за нajлошото сценарио

Published

on

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг смета дека Алијансата во ситуацијата со Украина треба да се надева на најдоброто, но да се подготви за најлошото.


„Она што сега го гледаме во врска со Украина е значително, доследно и континуирано зајакнување на руското воено присуство… Не е јасно кои се целите на таа акумулација (сила)… Се разбира, се надеваме на најдоброто, но мора да бидеме подготвени за најлошото“, рече тој во Брисел за време на прес-конференција со премиерот на Бугарија.

Во исто време, тој додаде дека НАТО многу внимателно следи што прави Русија.
„Ги зголемивме нашите разузнавачки способности да го следиме тоа зајакнување, разменуваме разузнавачки информации и, се разбира, продолжуваме да ја поддржуваме Украина. Исто така, треба да бидеме сигурни дека сме подготвени да ги заштитиме сите наши сојузници“, посочи генералниот секретар.

Столтенберг изјави дека Алијансата не гледа дека постои директна закана за која било членка, но забележува зголемување на тензиите, првенствено што се однесува до членките на НАТО во регионот, вклучително и Бугарија.


Киев и западните земји неодамна изразија загриженост поради наводното интензивирање на агресивните акции од страна на Русија во близина на границите на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија ги преместува војниците на своја територија и по сопствена дискреција. Москва постојано изразува загриженост поради зголемувањето на силите на НАТО во Европа. Кремљ нагласи дека Русија не претставува закана за никого, но дека нема да игнорира дејствија кои се потенцијално опасни за нејзините интереси. Во Русија овие обвинувања во неколку наврати беа отфрлени нагласувајќи дека најчесто се користат како изговор за да се донесат повеќе сили и опрема на НАТО на границите на земјата.

Македонија

Најубави ! “За Гоце, за МАКЕДОНИЈА” – грмнаа учениците од ООУ “Гоце Делчев” во Прилеп

Published

on

Ученици од ООУ “Гоце Делчев” Прилеп и нивниот наставник Трајче Каралиоски, на посебен начин ја одбележаа 151 годишнината од раѓањето на најголемиот македонски великан.

“За Гоце, за Македонија”, извикаа учениците и заиграа оро на убава македонска песна.

Continue Reading

Македонија

Пратеник за инцидентот на граница: Напад на полицаец е напад на државата

Published

on

Пратеникот од редовите на СДСМ, Мартин Костовски се огласи на социјалните мрежи по инцидентот кој се случи на граничниот премин Деве Баир, во кој тројца бугарски државјани беа уапсени, откако со часови ги напаѓаа македонските полицајци.

„Државата функционира доследно и професионално,напад на полицаец е напад на државата. Приведени тројца бугарски државјани на Деве Баир кои со часови провоцираа. Македонското достоинство се брани со чест, однос и професионалност. И пак ќе кажам Гоце Делчев не го заслужува овој циркус од провокаторите нека ти е вечна слава даскале“, напиша Костовски на ФБ. 

Continue Reading

Македонија

Бугарин на Деве Баир: „Си го продадовте името за 5 чрвени на Грците!“

Published

on

Тензично беше денеска на граничниот премин „Деве Баир“, каде падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување.

Бугарски државјани кои утрово тргнаа кон Скопје за да се поклонат на гро бот на великанот Гоце Делчев, не можеа да влезат во државата, по што избија и тензии и кавги со граничните полицајци.

Најгласен е претседателот на бугарската фонцдација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој објави видео од инцидентот. Во него се слушаат навреди кон македонската полиција, која смирено им вели да се повлечат.

Си го продадовте името на Грција за 5 стотинки, викаше еден од нив.

Видеото погледнете го со клик ТУКА.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк