Connect with us

Забава

Ноле се јави: Благодарам на поддршката, многу ми значи

Published

on

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се огласи денеска прв пат откако пристигна во Австралија по што пограничните власти му ја одбија визата и го сместија во хотел во Мелбурн.

Српскиот тенисер испрати честитка по повод православниот Божик и се заблагодари за големата поддршка која му пристигнува од сите страни.

– Христос се роди. Среќен Божик. Сакам да им се заблагодарам на семејството, на Србија и на сите добри луѓе ширум светот, кои ми испраќаат пораки со поддршка. Ја чувствувам поддршката и исклучително ја ценам, напиша покрај другото Ѓоковиќ на својот Инстаграм профил.

Тој во средата допатува во Мелбурн, но не му беше дозволен влез во Австралија, откако надлежните служби му ја одбија визата и не ја прифатија како релевантна понудената медицинска потврда со која тенисерот се ослободува од вакцинирање против коронавирусот.

Ѓоковиќ требаше да биде депортиран, но тоа нема да се случи до понеделник, бидејќи неговиот адвокатски тим поднесе жалба на одбиената виза.

Тој сакаше да настапи на Австралија Опен и да се обиде по десетти пат да триумфира во Мелбурн и со тоа да ја освои рекордната 21 грен – слем титула во кариерата

Забава

Аки утрово се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Published

on

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си.

Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во Скопје и се договорил да го пречека на аеродромот во Македонија, пишува „Вечерњи.хр“.

Рахимовски неколку минути пред смртта му се јавил и на познатиот клавијатурист на некогашниот бенд Тајм, Тихомир Поп Асановиќ, со кој е во постојан контакт, но Асановиќ немал мобилен телефон со себе и дури подоцна видел пропуштен повик од пријателот. Тажната вест го шокираше бидејќи, како што рече, имале бројни заеднички планови.

Рахимовски почина денеска на 67-годишна возраст во Словенија. Тажната вест ја потврдија членовите на групата на официјалната страница на Фејсбук.

Неговиот менаџер изјави дека пејачот веднаш бил однесен во болница, но по неколку часа, починал, откако нагло му се влошило здравјето. Во 2018 година Аки претрпе мозочен удар, но откако поминаа неколку месеци, тој отворено зборуваше дека закрепнал од болеста и ги променил животните навики.

Рахимовски беше фронмен на групата Парни Ваљак и дел од 18 студиски албуми на .бендот Засекогаш ќе остане запаметен по песните „Јесен у мени“, „Све још мирише на њу“, „Доџи“, „Моја је пјесма лагана“, „Ухвати Ритам“… Песната „Јесен у мене“  ја запеа во дует со покојната музичка ѕвезда, Тоше Проески.

Continue Reading

Забава

Илјадници во центарот на Прилеп ги пееја неговите хитови: Пиво Фест 2016, вечерта кога Аки Ракимовски и “Парни Ваљак” го наполнија Прилеп (Фото/Видео)

Published

on

Денеска на 67-годишна возраст почина Аки Ракимовски, фронтменот на култната музичка група “Парни Ваљак”.

Ракимовски беше обожаван од публиката ширум просторите на поранешна Југославија, а илјадниците фанови секогаш се восхитуваа на неговата неверојатна енергија на сцената.

Така беше и на 14-тото издание на фестивалот на скарата и пивото во Прилеп, “Пиво Фест 2016”, кога Аки и “Парни Ваљак” приредија концерт за паметење.

Илјадната публика во еден глас ги пееше најголемите хитови, а неповторливиот Аки скокаше на сцената со последен атом енергија.

Маркукуле

Continue Reading

Забава

Самка ќе ви каже што е ризик 🤣(Фото)

Published

on

Самка Ибраимовски со премудра мисла, фото:

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк