Connect with us

Свет

Го заклучила синчето во багажник затоа што било позитивно на Ковид

Published

on

Мајка е уапсена откако го заклучила својот син во багажникот од автомобилот. Станува збор за учителката Сара Бим од Тексас која го „изолирала“ синот кој бил позитивен на ковид-19 во багажникот за таа да се заштити од вирусот. Таа е обвинета за загрозување на детето, објави Би-Би-Си.

Сведок на настанот ја повикал полицијата, а кога полицијата наредила да им го отвори багажникот внатре го пронашле момчето. Бим рекла дека нејзиниот 13-годишен син бил позитивен на ковид-19 и дека го однела на стадионот Пријдеон на уште еден тест за да го потврди резултатот.

Мајката наводно рекла дека го ставила синот во багажникот на автомобилот затоа што не сакала самата да се зарази.

Свет

(Видео): Украинка од Мариопол го попари: Зеленски е дворски шут, греота е да го колнам ама да се удави во здравјето што му го посакувам

Published

on

Руските медиуми објавија видео на кое се слуша како гневна жителка на Мариупол го нарекува Володимир Зеленски “дворски шут”.

Може да се забележи дека госпоѓата е видно вознемирена и гневна на постапките на украинскиот претседател.

“Секогаш сум била горда што живеам во Украина, до 2014, од 2014 сакам да живеам во Русија. За Зеленски, греота е да го колнам, му посакувам толку здравје што ќе се удави од него, дворски шут!”

Претходно во неколку наврати жителите на Марупол апелираа да се организираат хуманитарни коридори за евакуација на цивилите во градот.

Русија тврдеше дека украинските војници не дозволувале евакуација на цивилите.

Continue Reading

Свет

(Вознемирувачко видео) САД вознемирени, Израел се посрамоти пред светот: Белата куќа и ЕУ се згрозени од нападот на поворката на убиената новинарка

Published

on

Белата куќа вечера ја опиша како „длабоко вознемирувачка“ снимка од погребот на новинарката на Ал Џезира, Ширин Абу Аклех во Ерусалим, на која се гледа како израелската полиција ги тепа ожалостените во погребната поворка.

– Сите ги видовме овие сцени, кои се очигледно длабоко вознемирувачки – им рече на новинарите портпаролката на Белата куќа Џен Псаки и изрази жалење поради упадот во погребната поворка, која требаше да помине мирно и да биде посветена на сеќавањето на исклучителната новинарка.

Европската унија, исто така, го осуди насилството, велејќи дека е „згрозена од сцените“, како и несразмерната употреба на сила и непочитувањето на учесниците на поворката, оценувајќи ја како мирно простување, а не малтретирање и понижување, како и жалење во мир, со израз на минимална човечка почит, објавија израелските медиуми.

Continue Reading

Свет

(Видео) Зеленски сними “спот” по повод Денот на победата над нацизмот: Злото се врати!

Published

on

Украинскиот претседател, Володомир Зеленски по повод Денот на победата над нацизмот објави црно-бело видео од разрушениот град Бородјанка и порача дека „злото се вратило“.

Зеленски повлекува паралели меѓу борбата на Украина против руската инвазија и борбата против фашизмот и нацизмот во Втората светска војна и вели: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“.

-На 24 февруари зборот „никогаш“ беше избришан. Беше бомбардиран од стотици проектили во 4 часот наутро. Украинците слушнаа страшни експлозии. Го слушнаа зборот „повторно“. Градот Бородјанка е една од многуте жртви на ова злосторство, а ова зад мене е сведок. Тоа не е воен комплекс или скриена база, туку едноставна зграда. Како може да претставува закана за Русија, вели Зеленски во видеото.

Видео:

https://youtu.be/f-ylhNICjNI

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк