Connect with us

Балкан

Познатиот актер му даде поддршка на Ѓоковиќ, а Надал го испрати во пензија

Published

on

Скандалот со најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ добива се поголеми размери, откако расте бројот на спортисти, но и други познати личности кои го поддржуваат во борбата да учествува на Аустралија опен.

Ова особено откако најголемиот ривал на Новак, Шпанецот Рафа Надал отворено го искритикува Србинот и застана во одбрана на австралиските власти, кои му ја повлекоа веќе издадената виза на Ѓоковиќ. Шпанецот го навлече гневот на голем број негови сонародници, кои велат дека повеќе нема да навиваат за Надал туку за Ѓоковиќ кој ја брани слободата и кој сега доживува неправда.

И големата холивудска ѕвезда Киану Ривс му даде поддршка на Ѓоковиќ. Ѕвездата на „Матрикс“ реагираше и на објавата на Рафаел Надал кој пред неколку дена се пофали дека веќе е во Мелбурн и се подготвува да игра на тенискиот турнир каде засега Ѓоковиќ не смее да игра.

Прави што сакаш, Новак останува еден и единствениот шампион што го знаеме! Надал, подготвен си да се пензионираш, заедно со Федерер – му порача Ривс на Шпанецот.

Гледате, дефинитивно верувам дека нешто треба да се преземе, се вакцинирав поради други, поради здравјето на мајка ми, но како се справуваме со ситуацијата на Новак е лошо, навистина лошо. Овие наслови, зборуваме за нашиот голем шампион, но на крајот на денот, тој е само човек. Бидете подобри“, изјави тенисерот Ник Кирјос.

„Ова низ кое што минува Новак во моментов не е во ред. Нема оправдување за третманот што го доби. Ги почитуваше правилата, му беше дозволено да влезе во Австралија, а сега го држат против негова волја. Ова е толкав срам“ додаде Џон Изнер.

Балкан

(Видео) Торнадо во Грција

Published

on

Чуден временски феномен ги разбуди утринава туристите во познатото летувалиште во Грција во Паљури.

Имено утринава торнадо се појави на заливот на крајот од третиот крак во близина на самата плажа.

Туристите вознемирени, од дистанца со мобилните во рака го следеа феноменот. Дел од нив се решија да не си ја пробуваат среќата па експресно ја напуштија плажата.

Continue Reading

Балкан

Страшен масакар во Цетиње – Ова е Вучко, ЈА УБИ ЦЕЛА СВОЈА ФАМИЛИЈА и минувачите, вкупно 11 луѓе

Published

on

Станува збор за Вучко Бориловиќ (34) кој денеска во крвав настан во Цетиње, според последните информации, уби најмалку 11 лица и рани уште шестмина сограѓани. Меѓу жртвите има и деца. Во Клиничкиот центар на Црна Гора се префрлени четири лица, меѓу кои и полицаец кој Бориловиќ го застрелал во главата.

Не е познато дали напаѓачот се самоубил по злосторството или бил убиен од полицијата. По масакрот, Бориловиќ ја спречи брзата помош да им пријде на повредените.

РТЦГ дознава дека на трагедијата и претходел семеен конфликт, по што напаѓачот по случаен избор пукал во минувачи на улица. Напаѓачот пукал и кон полицијата, а во таа пресметка бил убиен.

Во болницата во Цетиње се хоспитализирани 4 ранети, а двајца повредени во Клиничкиот центар во Подгорица. Ова е најголемата трагедија во поновата историја на Црна Гора. На 3 јуни 1992 година, Коста Дамјановиќ уби 9 лица во селото Пушоњски До кај Пљевља.

Вучко Бориловиќ (34), според првите информации го убил целото свое семејство, а потоа излегол на улица и пукал во луѓето.

-Сè уште сме во шок, не ми се верува што направи. Слушнав дека долгот е причина за овој грозоморен масакр. Не бил во добри односи со соседите, ги убивал, но зошто неговата невина сопруга и деца – изјави за Курир видно потресен роднина на убиецот.

Како што дознаваме, Бориловиќ телефонски им се јавил да излезат од куќата, а потоа ги убил.

Бориловиќ е роден на 21 ноември 1988 година во Цетиње, каде што завршил основно училиште. Посетувал средно училиште за бродска механика во Белград. Беше оженет и татко на три деца.

Continue Reading

Балкан

Видео кое ќе ви ја заледи крвта: Авион за малку ќе предизвикаше катастрофа

Published

on

Слетување од кое срцето ќе ви застане, пилотот на „Визер“ прелетал со авионот точно над главите на луѓето.

Авион Ербас 320 на „Визер“ летал неколку метри над главите на туристите при слетувањето на грчкиот остров Скијатос.

На островот пистата на аеродромот Александрос Пападијамантис е многу блиску до брегот и е многу кратка, па пилотите треба да приоѓаат многу ниско.

Поради ова, местото е популарно за набљудувачите на авиони кои бараат возбуда, кои се надеваат дека ќе добијат фотографии одблиску.

На ова место поставени се знаци за предупредување и семафор, така што луѓето што стојат таму и чекаат слетувања на авиони го прават тоа на сопствена одговорност.

Дури и искусните посетители беа изненадени од ова слетување, кое беше поставено на YouTube минатата недела од страна на ентузијасти за авиони GreatFlyer.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк