Connect with us

Спорт

Агонијата заврши: Новак веќе почна со тренинзи…

Published

on

Се чини дека агонијата заврши. Новак Ѓоковиќ, како што е познато го доби судискиот процес во Мелбурн и тој е слободен. И како голем спортист веднаш почна со тренинзи. Во друштво на својот тим тој го одработи и првиот тренинг на “Род Лејвер Арената“.

Секако дека имаше што да им порача на своите фанови и поддржувачи во целата оваа ситуација која беше навистина непријатна за него и неговите најблиски.

Тој на социјалните мрежи истакна дека и покрај се тој очекува настап на АО. Сепак за тоа дали ќе се оствари останува да се каква ќе биде конечната одлука на властите во Австралија.

Прес во Белград одржа и неговото семејство. И тие се заблагодарија на поддршката.

Инаку јасно е дека ако Ѓоковиќ добие дозвола за настап на АО тогаш тој ќе има мотиви до небо да дојде до рекордната 20 Грен слем титула и со тоа да стане најдобриот тенисер во историјата.

sportmedia.mk

Македонија

Скандалозно однесување на црногорски репрезентативец: Ласица ги плукна македонските навивачи!

Published

on

Црногорскиот ракометен репрезентативец Марко Ласица вечерва наместо да биде голем во победата на својот тим, тој го покажа своето непочитување и домашно воспитување.

Откако Црна Гора ја победи Македонија 28-24 во второто коло на Европското првество кое е е во тек, Ласица ги плукна навивачите на Македнија стационирани на дел од трибината во Дебрецин!, објави „Дриблинг“.

Ласица постојано ги провоцираше нашите навивачи, по завршувањето на мечот, дојде до навивачите, ги плукна и замина!

Continue Reading

Спорт

Ѓоковиќ се враќа дома, Австралија му ја ykина визата

Published

on

Австрaлија му ја укина визата на светскиот тенис број 1 Новак Ѓоковиќ, со што најверојатно ќе стави крај на надежите на српската тениска ѕвезда да ја одбрани титулата на Грен слем турнирот во Мелбурн.

Денес го искористив моето овластување според член 133C(3) од Законот за миграција за да ја укинам визата што ја поседува г-дин Новак Ѓоковиќ“, изјави министерот за имиграција Алекс Хок откако ги искористи своите дискрециони овластувања за прашањата за виза.

Засега нема коментар од Ѓоковиќ или неговиот правен тим. Според австралискиот закон, можно е да се поднесе жалба на одлуката. Ѓоковиќ денеска тренира за Австралија опен. Ѓоковиќ е вклучен во ждрепката на турнирот како главен носител. Ѓоковиќ, скептик за вакцините, во минатата недела објави дека оди во Мелбурн со медицинско ослободување од барањата на Австралија посетителите да имаат примено вакцина против ковид-19. 34-годишниот Ѓоковиќ е желен да ја одбрани својата титула и да се бори за рекордниот 21 Грен слем трофеј кога турнирот ќе започне на 17 јануари.

Continue Reading

Македонија

Македонија загуби од Словенија на отворањето на Европското ракометно првенство

Published

on

Ракометната репрезентацијата на Македонија загуби од Словенија со 27:25 (13:10) во првиот натпревар на Европското првенство што се одржува во Унгарија и Словачка.

Најдобрите моменти на повој натпревар, нашите ракометари ги имаа на почетокот кога имаа водство од 3:0 и од 4:1, но Словенците со серија од шест гола ја презедоа контролата на случувањата на паркетот.

Најефикасен во нашите редови беше Ц. Кузмановски со осум голови, а одличен беше и голамнот Томовски со 14 одбрани.

Кај Словенија, петмина ракометари постигнаа барем по три голови, а најефикасен беше Доленец со пет.

Следниот натпревар го играме против Црна Гора в сабота.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк