Connect with us

Свет

(Видео+Документи) Документи од ДАРПА за кopoнавирусот – информациите се шokaнтни

Published

on

Во воените документи се наведува дека Еко-Хелт Алајанс се обратила до ДАРПА во март 2018 година барајќи финансирање за да спроведе истражување за добивање од функцијата на коронавируси со потекло од лилјаци. Предлогот, наречен Project Defuse, е отфрлен од DARPA поради загриженоста за безбедноста и идејата дека го прекршува мораториумот за истражување на добивање на функцијата кај вируси.

Главниот извештај во врска со предлогот на Алијансата за EcoHealth протече на Интернет пред неколку месеци, тој до сега остана непотврден. Проектот Веритас доби посебен извештај до генералниот инспектор на Министерството за одбрана, напишан од мајорот американскиот маринец, Џозеф Марфи, поранешен соработник на ДАРПА.

„Предлогот не ги спомнува или проценува потенцијалните ризици од истражувањето за добивка на функцијата (GoF)“, директен цитат од писмото за отфрлање на ваквиот предлог од DARPA.

„Проект Веритас“ се обрати до ДАРПА за коментар во врска со скриените документи и разговараше со шефот за комуникации, Џаред Адамс, кој рече: „Не ми звучи нормално“, на прашањето за начинот на кој се закопани документите.

Проектот Веритас доби шокантни досега невидени документи во врска со потеклото на КОВИД-19, и истражувањето за добивање на функцијата, вакцините, потенцијалните третмани кои се потиснати и напорите на владата да ги прикрие сево ова.

Документите за кои станува збор произлегуваат од извештајот на Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана, попозната како ДАРПА, кои биле скриени во диск кој содржи строго доверливи информации иако истиот извештај е декласифициран.

ДАРПА е агенција под Министерството за одбрана на САД задолжена за олеснување на истражувањето во технологијата со потенцијални воени апликации.

Проект Веритас доби посебен извештај до генералниот инспектор на Министерството за одбрана напишан од мајорот на американскиот маринец, Џозеф Марфи, поранешен соработник на ДАРПА.

Во извештајот се наведува дека Алијансата EcoHealth пристапила до ДАРПА во март 2018 година, барајќи финансирање за спроведување на истражување на функцијата на коронавируси од лилјаци. Предлогот, наречен Project Defuse, беше отфрлен од DARPA поради загриженоста за безбедноста и идејата дека го прекршува основниот добивка на мораториумот за функционално истражување.

Според документите, НИАИД, под раководство на д-р Фаучи, продолжил со истражувањето во Вухан, Кина и на неколку локации низ САД.

Д-р Фаучи постојано тврдеше, под заклетва, дека NIH и NAIAD не биле вклучени во истражувањето за добивање на функцијата со програмата EcoHealth Alliance. Но, според документите добиени од Проект Веритас, во кои е наведено зошто е одбиен предлогот на EcoHealth, ДАРПА секако го класифицира истражувањето како добивка на функција.

„Предлогот не ги спомнува или проценува потенцијалните ризици од истражувањето за добивка на функцијата (GoF)“, директен цитат од писмото за отфрлање на DARPA.

Извештајот на мајор Марфи продолжува со детали за големата загриженост во врска со програмата за зголемување на функцијата на коронавируст, прикривањето на документите, сузбивањето на потенцијалните лекови, како што се Ивермектин, хидроксихлорокин и вакцините mRNA.

„Проект Веритас“ се обрати до ДАРПА за коментар во врска со скриените документи и разговараше со Шефот за комуникации, Џаред Адамс, кој рече: „Не ми звучи нормално“, на прашањето за начинот на кој документите биле обвиткани во тајност. „Ако нешто се наоѓа во класифицирани поставки, тогаш тоа треба да биде соодветно означено“, рече Адамс. „Воопшто не сум запознаен со необележани документи кои се наоѓаат во доверлив простор, не.

Во видеото што ја разбива оваа приказна објавено во понеделникот вечерта, извршниот директор на Project Veritas, Џејмс О’Киф, постави основно прашање до DARPA:

„Кој во ДАРПА донесе одлука да го закопа оригиналниот извештај? Тие можеа да кренат црвени знамиња до Пентагон, Белата куќа или Конгресот, што можеби ја спречи целата оваа пандемија што доведе до смрт на 5,4 милиони луѓе ширум светот и предизвика многу болка и страдање на многу други милиони“.

Д-р Ентони Фаучи сè уште не одговорил на барањето за коментар за оваа приказна.

Документите можете да ги погледнете тука

Извор: Инфомакс.мк

.

Свет

20.000 ЕВРА ОД ДРЖАВАТА ЗА ПОЛНОЛЕТСТВО: Идеја стара 2 века би можела да се реализира во Германија

Published

on

Повеќе од два века стара идеја која би можела значително да ја намали нееднаквоста и да им го олесни „влегувањето во светот на возрасните“ на младите, повторно стана актуелна благодарение на германскиот економски тинк-тенк. Според Дојче веле, Германскиот институт за економски истражувања предложил на секој граѓанин на Германија по 18-годишна возраст да му бидат доделени 20.000 евра како дел од универзалното основно наследство (Grunderbe).

Парите не би можеле да се потрошат залудно, туку да се искористат исклучиво за плаќање школарина, враќање на станбен кредит или започнување бизнис.

Просперитет за сите

„Ако навистина сакаме да создадеме просперитет за сите во блиска иднина, треба да го намалиме високото ниво на нееднаквост на имотот преку прераспределба“, напиша во предлогот Стефан Бах, даночен експерт во тинк-тенкот.

Имајќи предвид дека околу 750.000 граѓани стануваат полнолетни секоја година, основното наследство би го чинело германскиот буџет околу 22,6 милијарди евра годишно. Тие пари може да се компензираат со зголемување на данокот на наследство, воведување оданочување на многу богатите граѓани како и реформа на данокот на недвижности, предлагаат економистите.

Во споредба со другите земји со слична распределба на приходите, средствата во Германија се високо конципирани, велат од тој тинк-тенк. Најбогатите 10 проценти од граѓаните поседуваат две третини од вкупниот приватен имот вреден 12 милијарди евра. Најбогатите 1 процент од Германците имаат една третина, а елитата од 0,1 отсто дури петтина од вкупниот имот. Но, богатите учествуваат со само 1,1 отсто во даночните приходи на државата.

Од друга страна, половина од населението поседува само 1,3 отсто од имотот, што значи дека по правило ништо не наследуваат. Стефан Бах тврди дека симулациите покажале дека универзалното наследство би го намалило коефициентот Џини – мерка за нееднаквоста на приходите и богатството – за 5 до 7 проценти.

Згора на тоа, вредноста на имотот на најсиромашната половина од германското население би скокнала меѓу 59 и 94 отсто.

Во коалицискиот договор е наведено дека ќе се воведат мерки за поттикнување на сопственоста на недвижен имот, како и олеснување на приходите и исплата на приватните пензиски фондови. Инаку, идејата за основна населба првпат ја формулирал американскиот политички активист со британско потекло Томас Пејн во 1797 година. Тој тогаш предложил секој граѓанин на возраст над 21 година да добие по 15 фунти или 1.179 евра во денешната вредност.

Околу 200 години подоцна идејата е оживеана од британскиот економист Сер Ентони Б. Аткинсон. Во 2015 година ја објави книгата „Нееднаквост: Што може да се направи“ во која ја елаборира идејата и предложи таа да се финансира од даноците на наследство.

Continue Reading

Свет

Рycиja донесе закон за доживотен затвop за педофили

Published

on

Руската Државна Дума денеска на трето читање едногласно го усвои предлог-законот со кој се предвидува доживотен затвор за педофили на кои веќе им се судело за насилство врз малолетници, како и за првпат извршено насилство врз две или повеќе лица помлади од 18 години.

Максималната казна предвидена во документот ќе биде изречена за повторени дела на сексуално насилство врз малолетници. Доживотни казни се предвидени и за лица кои за вакво дело првпат се гонети, а жртви им се две или повеќе лица, како и во случаи кога делото е придружено со друго тешко или особено тешко кривично дело.
Со измените од второто читање пратениците прецизираа дека доживотен затвор ќе се изрече за особено тешки кривични дела против половиот интегритет на сите малолетни лица, а не само на лица помлади од 14 години, како што е сега.

– Судот сега има можност засекогаш да изолира криминалец педофил од општеството, рече Ирина Панкина, прв заменик-претседател на парламентарна комисија.

Continue Reading

Свет

ГЛЕДАЧИТЕ ГИ БАРААТ ПАРИТЕ НАЗАД по протерувањето на Ѓоковиќ!

Published

on

Отвореното првенство на Австралија денеска започна без Новак Ѓоковиќ, кој беше депортиран ден претходно по одземањето на визата, но веќе на стартот на турнирот беше јасно дека ништо нема да биде исто без првиот светски тенисер.

Според „Њусвик“, се поголем број луѓе враќаат билети, кои сакаат да ги вратат парите бидејќи нема да имаат можност да го гледаат Ѓоковиќ.

Истражувањето на англиската компанија „Search Intelligence“ покажало дека дури 25 отсто повеќе луѓе бараат можност за рефундирање пари на Google отколку за купување билети.

Ѓоковиќ во последните 14 години девет пати го освојуваше турнирот во Мелбурн, а јасно е дека најголемиот дел од гледачите кои дојдоа во Австралија тоа го направија поради српскиот ас.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк