Connect with us

Македонија

Поскапувањето на струјата е 38,7 %, а не 9,48% – Граѓанин илустрира со пример

Published

on

Јосиф Џолев активист на социјалните мрежи, преку личен пример објаснува дека поскапувањето на струјата не е само 9,48%, туку 38,7%.

Целата негова објава гласи:

Не сакам недоразбирања, а уште помалку сакам кога некој е ограничен и има можност да грее една соба 6 часа дневно сега не му преостанува ништо друго освен да се пребаци на 3 часа!,.. на сметка на, ајде за пример ќе ја спомнеме фабриката за соларни панели на идниот ви премиер Луј Таче I, на кој му е сеедно дали сметката за струја на фабриката ќе му е 600.000 или 750.000 денари тој месец.

Велат, “благодарение на нас, владата, поскапувањето на електричната енергија (трето поскапување во нивното владение последните 3 години) ќе е САМО 9.48%”.

Ќе се потрудам да не ги навредам ниту прогресивните, начукани по шупци, ниту пак тие со школо од Харвард,.. јас ќе си направам математика за мене, за мојата сметка и дали поскапувањето (за кое се уште нема стотици пресуди на доживотна робија) ми е САМО 9.48%.

Изминативе денови, бидејќи и онака сум со дечиња по дома, пресметав кога имаме потреба од струја, колку струја, т.е. како сум трошел, трошам и како (по пресметките) нема да трошам понатаму електрична енергија.

1360.2000 kWh – Ниска тарифа = 4.570 денари

700.5000 kWh – Висока тарифа = 4.690 денари

50% од потрошената струја претворена во кеш ми е во евтина тарифа.

50% ги тргаме на страна.

50% од потрошената струја претворена во кеш во евтина тарифа ми е за време на дневната евтина тарифа.

50% од потрошената струја претворена во кеш ги оставаме на кристално чиста вечерна евтина тарифа.

Па идеме вака, пример…

Минатиот месец сметката за струја да заокружиме, со ддв, ми беше 10.000 денари.

Да не сметаме во потрошени киловати, ќе се послужиме со процентите од горе, бидејќи од сметката ги препишав како претворени во кеш, но се има увид и во потрошени киловати, дека 65% од вкупната потрошувачка ми е во евтина тарифа.

Имаме чисти:

– 5.000 денари на кои ќе нема промена пред поскапување

– 2.500 денари на кои ќе нема промена пред поскапување

Со укинување на дневната евтина тарифа:

– 2.500 денари сега ќе се претворат во 5.000 денари пред поскапување

Вкупно сега имаме:

-12.500 денари пред поскапување

Благодарение на главучот од Харвард, Заев, Анѓушев, Петрит, Неџо, Никољче на Рада, ама не и на Бобо, како и останати неписмени кои ги лајкаат горенаведените, сега по благословот од САМО 9.48%, имаме:

– 12.500 × 9.48% = 13.685 денари

Кога ќе додадеме данок на новите благословени денари, само благодарение на стручниот тим на Нивната земја, имаме:

– 3.685 × 5% = 3.870 денари

Вкупно:

– 13.870 денари

Ова значи дека АКО овие одлуки беа за месец декември, поскапувањето од САМО 9.48%, тогаш мојата сметка за месец декември од:

– 10.000 денари

ќе беше:

– 13.870 денари

или во превод:

– поскапување од точно САМО 38,7 %

Имав и текст посветен на ова поскапување и злосторот и злосторниците зад ова, за претходните поскапувања, па за она што ни се случуваше со таканаречената “ангажирана моќност”, итн итн,.. но околу 10 страни во ворд е и не би ве гњавел, но едно знам, и 138,7%, ма и 538,7% да ни ја покачат струјата, освен на ФБ и движење на средниот прст за скролање и показалецот за клик, не очекувам некои други тектонски придвижувања на македонскиот народ.

Бислимовски, струјата што ја поскапе во јуни 2021 – за 12,36% и не се сеќавам колку беше во 2019, и сега оваа цифра,.. е за мене ова не е 9,48%, туку со укинување на дневната тарифа, барем за мене, поскапувањето е точно 38,7%,… а требаше да е намалена, бидејќи Македонија има резерви за бесплатна електрична енергија!!

Поскапувањето требаше/ТРЕБА да падне на терет на огромните потрошувачи, на оние кои заработуваат милиони на база на таа потрошувачка, поради кои и увезуваме струја, оти да е до народот, ние тој капацитет, потребниот капацитет за потребите на народот ќе го произведуваме со една воденичка.

Едит: п.с. И да не дојде до недоразбирање, ова е сметка за струја со греење само на 2 соби, 24 часа греење на двете соби, ама САМО 2 соби,… во кујна и купатило пристапуваме исклучиво со капа и шал. А има, ќе ми кажат дека сметката за декември им била 1500 денари, тажно е да ја слушнете приказната како успеале и преживеале, пишува Џолев.

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк