Connect with us

Македонија

25 години ја носи Македонија на грбот : Последен танц на „кралот“ Лазаров на големите натпреварувања!

Published

on

За македонската ракометна икона, Кирил Лазаров ова Европско првенство ќе биде поинакво од останатите. Лидерот на теренот во Дебрецен го игра последното големо натпреварување во „црвено-жолтиот“ дрес, тој на крајот на оваа сезона ќе стави крај на својата кариера.

25 години Лазаров гордо се бореше за својата држава, сиве овие 25 години се исполнети со подеми и падови, во сиве овие 25 години има почуствувано среќни и тажни моменти, даваше голови, но и примаше удари, се за својата татковина Македонија.

„25 години го носев грботпеев химнаславев и тагувавдавајќи голови и примајќи ударисето тоа на начин на кој луѓето да бидат горди што сме дел од еден ист народмакедонскиот“, ќе каже Лазаров во својата Автобиографија, зборови кои долго време ќе бидат запаметени, зборови кои доволно говорат со каков жар, со каква љубов игра за Македонија.

Сиве овие години Кире успеа да се запише во историјата на европските натпреварувања, беше прв стрелец до пред две години, со 61 гол, се уште е во вечната листа на Топ 10 стрелци, Лазаров го има најдобриот учинок на Светските првенства, на секое големо натпреварување неговото име постојано се спемнува. Тој е синоним за професионалност, гордост, борбеност, истрајност…

Кога сме кај љубовта кон својата земја, кон македонското знаме, кон ракометот, беа доволни аргумeнти, од неодамна на седне на „жешката“ клупа и да извршува три улоги, играч, капитен и селектор.

Без да се двоуми го прифати предизвикот, почна да испишува нова страница во својата кариера.

По успешните квалификации, сега го чека тешка европска битка. Лазаров ќе војува со Словенија, Црна Гора и Данска.

Има големо искуство во сите натпреварувања од репрезентативни до клупски. Сака своето искуство да им го пренесе на помладите, сака да создаде генерација која ќе го продолжи континуитетот на големите натпреварувања.

Иако предизвикот е голем, тој гордо стои пред него, не бара изговори…

Пред Европското првенство токму во интервју за СПОРТМЕДИА говореше за одлуката да биде и селектор на земјата за која никогаш не се штедеше.

„Точно 25 години сум дел од националниот тим. Токму поради овој аргумент мислам дека не ми требаше многу време за прилагодување во новата улога. Добро ги познавам работите внатре во тимот, како оваа репрезентација функционирала и како функционира.  Секогаш во тие 25 години бев продолжена рака на стручните штабови за доброто на националниот тим.

Предизвиците треба да се 

прифаќаат и да се биде храбар. Свесен сум за обемот на работата и одговорноста која ја носам, но ја сакам својата работам и тоа го правам со огромен ентузијазам и посветеност.

Се вложувам максимално и сигурен сум дека со квалитетна и посветена работа ќе придонесам да го дигнеме нивото во националниот тим во сите погледи“, ни рече Лазаров.

Денеска Кире ќе дебитира на првиот меч на едно големо натпреварување како играч и како селектор, по што ќе остане запаметен во историјата на овој спорт. Многумина се прашуваат како ќе успее да се снајде со двете улоги, но многумина не знаат колку тој е голем вљубеник во ракометот, колку навистина ја сака Македонија.

Затоа заслужува целосна почит, за она што го има направено и за она што допрва треба да го гради со националниот тим.

sportmedia.mk

Македонија

Тетовскиот градоначалник со лопата во рака: Касами кршеше и чистеше мраз на тротоари

Published

on

Градоначалникот на Тетово, Билал Касами се фати за работа на терен заедно со локалните комунални екипи во расчитување на тротоарите од мраз.

На видеото што е објавено на Фејсбук, се гледа како лидерот на БЕСА со лопата во рака крши и чисти мраз на улица во Тетово.

Додека многумина на овие ниски температури се наоѓаат во своите домови, хероите на градот се грижат за јавните простори. Вечерва заеднички ги исчистивме тротоарите од снег и мраз. Безбедноста и слободното движење на граѓаните е наша должност, напиша Касами на Фејсбук.

Continue Reading

Македонија

Споделете да помогнеме: На Никола му се потребни финансиски средства за итна операција

Published

on

Младиот Никола Тимов во текот на ноќта имал здравствени компликации со белите дробови (бронхопнеумонија) и е итно испратен во Скопје кадешто му претстои тешка операција.

Заради тоа се јавува проблем за обезбедување на финансии кои во понеделник треба да бидат уплатени.

Ве замолуваме доколку сте во можност да донирате колку што можете и сите заедно да направеме едно добро дело.

Трансакциска сметка на Стопанска банка АД Скопје

На име Татјана Стојчева

200002277030663

Continue Reading

Македонија

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Published

on

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

22.01.2022

Mgid
Mgid

Семејство од Скопје има могу пари, бидејќи дознале трик од 2021Bitcoin UpОвој трик ги расчистува крвните садови веднаш!Cardiol

Почина мајката на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец кој исплива 30 километари

Веста дека починала Виолета Пејчоновска, медицинска сестра од Охрид, осамна и на социјалните мрежи оти тоа е мајката на Марко Пејчиновски, детето кое направи голем спортски подвиг и на со инфаркт на нозете исплива 30 километри во Охридското Езеро објави Шило магазин.

„ Виолeта секогаш беше ведра и насмеана, вистински професионалец во својата работа и жена со големо срце“, коментираат вработените при ЈЗУ Општа Болница Охрид.

За потсетување нејзиниот син Марко, пред три години го преплива езерото, кога со 12 години стана најмладиот маратонец што ја испливал 30-километарската делница од Свети Наум до Охрид. Следната година тој пливаше и за децата со ретки болести.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк