Connect with us

Здравје

Д-р Даниловски: Пикот од омикрон сојот допрва доаѓа

Published

on

Епидемиологот, д-р Драган Даниловски смета дека пикот на новозаразени во овој ковид-бран, во кој доминира омикрон-сојот, би достигнал врв токму крајот на јануари и почетокот на февруари.


-Колку и да изгледа драматично растот на бројките, тоа беше за очекување. Ако продолжи сегашново темпо, кое што веќе се намалува, до врвот ќе стигнеме некаде кон крајот на јануари или почетокот на февруари, со не повеќе од 4.000-4.500 регистрирани случаи на дневно ниво. Но тоа е само врв на леден брег. Реалната бројка е многукратно повисока, посочува тој за Нова Македонија.

Според него, време е да се соопштува само бројот на хоспитализираните, зашто сега е важно да се води сметка болниците да не ни се претрупаат и, секако, бројот на починатите.

Овој последниов бран сѐ уште се должи на делта. Тој е во опаѓање. Очекувам за недела-две да почнеме да броиме смртни случаи од омикрон, кои дефинитивно ќе бидат помалку, заклучува епидемиологот.

Здравје

ФОТО: На децата во болницата во Козле им дале мувлосан леб

Published

on

– На пладне го донесоа лебот, за време на ручекот. Моето дете спиеше, и си реков да јадам додека спие. Кога го пробав лебот видов дека е мувлосан, веднаш го плукнав. Ја повикав жената што ја дели храната и ми се извини дека не видела. Донесе нов леб, јас секако не јадев. Не барам ништо освен детето да си го излечам! Среќа спиеше па не зема од лебот, подоцна дојдоа го собраа и си заминаа како ништо да не било, раскажа родителот кој сакаше да остане анонимен.

Директорот на болницата во Козле, Бесник Зеќири кој вели дека е запознаен со случајот при што договорил средба со претставници од добавувачката фирма за храна како и можни санкции.

– Не е дозволиво во здравствена установа да се случуваат вакви пропусти, особено во храната со која се хранат и дечињата. Нашата установа, Институтот во Козле има склучено договор со фирми кои носат храна за пациентите и истата е спакувана по сите стандарди. Рокот на лебот е со валидност до утрешниот ден, но внатре лебот е со променета боја. Веднаш исконтактирав со претставници на фирмата која ни доставува храна и договорив состанок уште утре. Ќе бидат превземени сите законски мерки за санкција и превземање на одговорност од страна на фирмата. Воедно им се извинуваме на пациентите кои се изложени на вакви несакани ситуации, вели Зеќири за Курир.

Continue Reading

COVID 19

МАКЕДОНИЈА Е БЕЗ МАСКИ! – исклучок се само овие места

Published

on

Откако претпладнето Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) ги усвои заклучоците од Комисијата за заразни болести, и Владата на денешната редовна седници ги донесе новите ковид-мерки со кои меѓу другото се укинува носењето маски на затворено.

Оваа информација ја објави на својот фејсбук профил првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби.

Со новите владини одлуки се укинува мерката за задолжително носење маски во затворeни простории освен во здравствени домови, аптеки, јавни превозни средства (автобус, воз, авион, такси), установите за згрижување на стари лица и лица со посебни потреби; учениците од средните училишта да следат настава со физичко присуство без задолжително носење на заштитни маски.

Исто така, се укинува забраната за организирање екскурзии и настава во природа во основните и средните училишта и се дозволува работата со физичко присуство на лекарските комисии за утврдување на надоместоци за попреченост и комисиите за утврдување право на помош и нега од друго лице.

Continue Reading

COVID 19

И Словенија ги укинува речиси сите Ковид мерки

Published

on

Словенија се подготвува за укинување на последните рестриктивни мерки поврзани со епидемијата на ковид-19 која е во пад, потврди словенечкиот министер за здравство Јанез Поклукар.

Во последните денови е многу присутен тренд на опаѓање на заразите и хоспитализациите, па за укинување на задолжителното носење маски во затворени простори одлуката би можела да биде донесена уште оваа недела.

Наместо обврска, носењето маски во затворено би останало само како препорака, а би морале да се носат само во болниците и домовите за постари лица, наведе Поклукар во изјава за медиумите за актуелната епидемиолошка и здравствена ситуација.

Поклукар очекува претстојните летни месеци да поминат во знакот на „враќање на старото нормално“.

Словенечката влада објави денес дека во изминатите 24 часа од околу 3.800 ПЦР тестови и брзи антигенски тестови се потврдени 528 нови зарази, што е пад во однос на претходниот ден кога биле 785, и во однос на состојбата од пред седум дена, кога имало 802 зарази.

Извор: Фокус

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк