Connect with us

Балкан

(ВИДЕО) Вучиќ: Зошто го малтретирате Ѓоковиќ и зошто се изживувате врз цела една нација

Published

on

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги искористи социјалните мрежи за да ја коментира ситуацијата во врска со Новак Ѓоковиќ и неговиот настап на Австралија опен.

Се соочуваме со многу проблеми и притисоци, но она што нам како народ никогаш не успеале да ни го одземат се срцето, гордоста и достоинството. Ова го велам поради она што последните денови се случува во Мелбурн, но не поради добивање политички поени. Нападите и притисоците врз Новак Ѓоковиќ, државјанин на нашата земја, од непознати причини достигнаа такви размери што е невозможно, за мене, да не кажам што мислам и каков е нашиот одговор за Австралија. Не би рекол ниту збор доколку по новата одлука на извршните органи на австралиските власти да му ја одбијат визата на Новак Ѓоковиќ не се огласи нивниот премиер поздравувајќи ја таквата одлука. Зачуден сум од фактот што такви одлуки може да носат органи на извршната власт, а по одлуката на судските органи. Често ни држат предавања за владеење на правото, можете да замислите кога некој министер во Србија би можел да ги поништи одлуките на судиите? Со ова ни покажаа како изгледа небитно правосудство бидејќи целата власт е во рацете на извршните органи“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија запраша зошто воопшто на Новак уште пред заминувањето на турнирот не му било кажано дека не може да добие виза, односно зошто веднаш не бил одбиен.

„Зошто го малтретирате и зошто се изживувате не само над него и неговото семејство туку и врз цела една нација, слободна и горда. Дали е потребно да се победи на избори? Дали е потребно да се задоволи јавноста? Ете, овде се појави претседател на една мала држава, кој смее да му го каже тоа на премиер на голема држава, а можам да го кажам тоа затоа што ја зборувам вистината и затоа што знаете дека е така“.

Вучиќ на крајот упати зборови за поддршка до најдобриот тенисер во светот.

Балкан

ТЕНЗИИ ВО БЕЛГРАД – Објавено интервју со СЕРИСКИ СИЛУВАЧ, стотици демонстранти на протест, врие од реакции!

Published

on

Стотици демонстранти, повеќето девојки и жени, се собраа вчера на протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“ во центарот на Белград, барајќи одговорност од сопственикот и од уредникот за објавеното интервју со осудениот сериски силувач.

Учесниците протестираа заради објавеното интервју со Игор Милошевиќ, кому таблоидот му ја посветува насловната страница на која тој се фали дека од својата 14 година досега минал само три месеци на слобода.

Милошевиќ неодамна беше ослободен по повеќегодишна затворска казна, а бројни женски и граѓански организации во Србија изразија страв дека тој може да ги повтори делата, укажувајќи на опасноста од негово слободно појавување во јавноста.

„На сериските силувачи не им е место во јавниот простор, медиумите и емисиите, туку во затвор“, беше порачано од протестот.

Новинарските здруженија, бројни опозициски партии и претставници на граѓанското општество во Србија со осудија уредничкиот потег на „Информер“ и неговиот сопственик и главен уредник Драган Ј. Вучичевиќ, предупредувајќи дека со тоа интервју експолицитно е прекршен новинарскиот кодекс и сите морални норми.

Ова предизвика лавина на реакции низ социјалните мрежи, каде веќе неколку дена низ Белград граѓани го сликаат силувачот и го објавуваат на социјалните мрежи со осуда за неговото ослободување.

Continue Reading

Балкан

Невидено невреме во Србија (Видео)

Published

on

Силно невреме се прошири во текот на попладневните часови од северна Србија кон остатокот од земјата. Обилните врнежи беа придружени со грмежи и невреме, а на места падна и град.

Градот, меѓу другото, падна во населените места Лазарево и Бачки Петровац, каде оштети многу возила. Земјата побеле како да паднал снег.

Невремето потоа околу 15:00 часот го зафати и поширокото подрачје на Белград. Околу половина час пред да почне да врне, дувал многу силен ветер кој кршел гранки и носел делови од покриви и фасади, а во некои моменти грмело толку силно што прозорците се треселе.

Силен ветер собори дрвја, многу улици беа поплавени, а гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“, предизвикувајќи штета, што привремено ги прекина полетувањата и слетувањата.

Невремето потоа се спушти и во другите делови на Србија. На Дунав кај Кладово гром удрил рибар. Мажот бил пренесен во болница со тешки изгореници.

Силно невреме ја погоди околината на Јагодина, каде град со големина на јаболко го зафати Драгошевац и проби покриви.

Видео:

https://www.instagram.com/reel/CjA7gu0Ao0Z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CjAYtgTgLQP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Балкан

Бојко Борисов распали по македонците за исвиркувањето на химната: Не ги разбирате европските вредности

Published

on

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје.

Борисов на „Фејсбук“ за да ја бодри бугарската фудбалска репрезентација на натпреварот со Македонија од Лигата на нации.

„Почит до момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и фудбалски навивач категорично го осудувам навредувањето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – РМ. За жал, со слични постапки нашите соседи од Република Македонија покажуваат дека не ги разбираат европските вредности. Напред, бугарски херои!“, сподели тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк