Connect with us

Европа

„Владата мора да падне“: Австрија на нозе, илјадници пpoтестиpaa пpoтив задолжителната вакцинација

Published

on

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот на владата да воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 следниот месец.

Владата мора да падне – скандираа на протестот кој веќе е вообичаен настан во центарот на Виена во текот на саботите, објави „Ројтерс“.

Парламентот следната недела треба да гласа за прашањето што ги подели граѓаните бидејќи расте бројот на заразени со коронавирус.

Владата воведе четврто затворање на национално ниво во ноември и најави дека вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите Австријци. Австрија е првата земја од ЕУ што донесе ваква одлука.

Анкетата што ја спроведе магазинот „Профил“ покажа дека 51 отсто од испитаниците се против задолжителната вакцинација од февруари, од кои 34 отсто се против задолжителната вакцинација воопшто, а 17 отсто сакаат да почекаат со тоа.

Истражувањето покажа дека 45 отсто од Австријците се за задолжителна вакцинација од февруари.

Европа

ЗЕЛЕНСКИ: Евровизија в година ќе се одржи во Мариопол, сигурен сум дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку

Published

on

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија најави дека ќе дадат се од себе наредна година манифестацијата да се одржи во Мариупол.

-Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа! Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.
Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол. Ослободен, мирен, повторно изграден! Ви благодариме што победивте со оркестарот Калуш и на сите што гласаа за нас, напиша Зеленски на својот официјален профил на Фејсбук.

Сигурен сум, додаде Зеленски, дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку.

Оваа изјава на Зеленски доаѓа по победата на Украина на годинашниов Евросонг во Италија.

https://youtu.be/obZi8fbESWw

Continue Reading

Европа

ЕУ: Гасете клими, работете од дома, помалку возете ДА ГО ПОБЕДИМЕ ПУТИН

Published

on

ЕУ бара од своите граѓани да возат помалку, да ги исклучуваат клима уредите и да работат од дома три дена во неделата за да ја намалат зависноста од руската енергија.

Имено, мерките што ги смисли Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) можат да заштедат на просечно домаќинство до 450 евра годишно, пишува Би-Би-Си.

Според британските медиуми, купувањето на енергија од Русија ја одржува руската економија и ја финансира војната во Украина. Но, Европа тврди дека не може да најде алтернативни извори за снабдување со енергија.

Планот од девет точки, наречен „Јас го давам мојот придонес“, бара граѓаните да возат помалку со користење на јавен превоз, како и да работат од дома три дена во неделата.

Се очекува и во текот на зимата помалку да ги греат домовите, а во текот на летото да ги исклучуваат клима уредите. Исто така, се препорачува да се вози побавно на автопатите, да се вози без да се вклучи климата, да се користат возови наместо летови со авион и генерално да се користи јавен превоз, пешачење или возење велосипед.

Градовите, исто така, се повикани да воведат „недела без автомобили“, што некои веќе го направија.

„Соочени со ужасни сцени на човечко страдање по руската инвазија на Украина, луѓето во Европа сакаат да направат нешто“, рече извршниот директор на ИЕА, Фатих Бирол.

„Овој водич носи збир на лесни чекори кои, со малку или без губење на удобноста на наша страна, го намалуваат протокот на пари кон руската армија и ни помагаат на патот кон почиста и поодржлива планета“, посочи тој.

Според буџетот на ИЕА, доколку сите граѓани ги почитувале овие препораки, би заштедиле 220 милиони барели нафта годишно, доволно за полнење на 120 супертанкери. Исто така, би заштедиле 17 милијарди кубни метри гас, доволно за загревање на 20 милиони домови, пренесува Би-Би-Си.

Continue Reading

Европа

Дојде живот и во Германија: Литар масло во Германија се продава и по цена до ПЕТ ЕВРА

Published

on

Цените на храната во Германија драстично „скокнаа“ од почетокот на руската инвазија врз Украина. Тоа се забележува особено, кај продажбата на масло во германските супермаркети, пишуваат тамошните медиуми.

На некои места цената за еден литар масло достигнува и до пет евра. Филијала на малопродажниот синџир Едека во Тренделбург, северен Хесен, повеќе не сака да продава масло со такви цени, наведува Феникс магазин.

– Не очекувавме ситуацијата да оди во правецот во кој се разви. На полицата за масло, ставивме натпис со објаснување зошто веќе не продаваме. Нема да продаваме сончогледово масло за 4.99 евра по литар. Се оградуваме од вакви цени. Постојат граници, изјави Ања Мулер за германскиот медиум РТЛ.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк