Connect with us

Балкан

МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД СОПСТВЕНАТА ГЛУПОСТ

Published

on

Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете да отидете и да кажете дека во Бугарија имало фашистички режим, но Бугарите не биле фашисти, вели Каракачанов.

Коментирајќи ја посетата на премиерот Кирил Петков на Македонија, поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов истрела уште една отровна стрела кон „браќата“ Македонци, кои, според него, страдале од сопствената глупост!

– Страдаат Македонците. Зошто? Бугарија е во Европската унија и во НАТО. Тие страдаат од сопствената глупост. Тоа не е добро, но што да направиме ние? Да се самоубиеме зошто нашите крвни браќа во Македонија се со заматено самосознание и што нивната политичка елита се прават итреци? – праша лидерот на вонпарламентарната ВМРО-БНД во интервју за Бугарската национална телевизија (БНТ).

Балкан

Каква ти е жената, таков ти е животот! – МАЦА доаѓа со ХИТ комедијата

Published

on

Познатиот комичар Драган Маринковиќ  Маца, доаѓа во Македонија со својата хит- претстава „Каква ти е жената, таков ти е животот“ и тоа во Скопје на 27 мај во Филхармонија, и во Битола, на 28 мај во Домот на културата.

Претставата која го освои регионот досега ја имаат гледано повеќе од 40.000 луѓе, а Маца вели дека е среќен што ќе се дружи и со македонската публика. Билетите се продаваат на касата на Филхармонија и онлајн преку Mktikets.mk, додека веќе следната недела стартува и продажбата на билетите за претставата во Битола.

Во приказната на претставата, Драган Маринковиќ – Маца го претставува бракот на посебен начин кој никого не остава рамнодушен, а со шегите за односот помеѓу мажот и жената и вечните прашања на оваа тема, насмеа многубројна публика. Актерот уште еднаш покажа зошто е препознатлив како еден од омилените комичари на овие простори.

„Морам да кажам дека секоја претстава што ја играм во различни градови во регионот помина, можеби не е скромно да се каже, но, совршено. Коментарите и реакциите на публиката се секогаш одлични, над моите очекувања. Знаев дека претставата е добро, но дека е толку добра, ме изненади. Зборувам за тема која нẻ засега сите, таа е проткаена со мноштво емоции, независно што во одреден момент ја доведува и публиката до солзи. Приказната е за машко – женските односи од сите агли, ја отсликува нивната реалност и времето во кое живееме“, вели авторот на претставата и актер во неа Драган Маринковиќ – Маца.

Претставата „Каква ти е жената, таков ти е животот“ ќе ве натера добро да размислите за себеси и за светот околу вас, бидејќи сме генерации кои не сакаат врска. Со поучната порака дека љубовта е смислата на животот, Маца на свој начин ја доближува оваа симпатична претстава до публиката, прикажувајќи човек кој веднаш по разводот, сопругата го избркала од дома и отишол во кафеана каде почнал да го преиспитува својот живот. Наспроти сẻ, додека ги прелистуваме апликациите со надеж дека ќе ја најдеме вистинската личност, посакуваме нашата сродна душа да ја нарачаме преку Интернет, додека читаме „Пет начини да дознаете дали му се допаѓаш“ и „Седум начини како да ја освоиш“ мислејќи дека можеме да ја програмираме и личност за врска како и онлајн проектот, доаѓаме и до сознанието дека ние сме тие што на крајот не сакаме врска.

Continue Reading

Балкан

Не смееме да дозволиме легитимизација на македонизмот во ЕУ

Published

on

“Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот во ЕУ“, рече бугарскиот ретседател Румен Радев по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Според него, „идеолозите на поранешна Југославија и Коминтерната немаат место во ЕУ.

„Бидејќи тие ќе имаат долгорочни неповолни последици за Унијата. Затоа Бугарија, како одговорна членка на ЕУ, мора да работи на таков начин што ќе ги интегрира партнерите, а не на проблемите“, рече Радев.

„Кога зборуваме за заеднички европски контекст, не смееме да дозволиме тенденцијата на нашата национална позиција кон Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина“, нагласи шефот на државата.

„Неверојатно е како Европа, која даде пример за остатокот од светот во однос на демократијата, човековите права, толеранцијата и отпорот кон говорот на омраза, е подготвена да ги напушти овие принципи и вредности“, додаде Радев, осврнувајќи се на наводниот притисок врз да се одблокира процесот на преговори на Македонија со ЕУ.

„Исклучително сум задоволен од разбирањето дека добро аргументираната бугарска позиција одговара“, рече тој за реакцијата на германската страна на прашањето за ветото за Македонија.

Continue Reading

Балкан

Го полеала со киселина и го мачела цела ноќ, детали за случајот каде мајка го фрли детето низ прозорец

Published

on

Утрово околу 8.30 часот една мајка во населено место во близина на Белград си го фрли детето од третиот кат на зградата, по што скокна и самата од терасата.

Соседите за српските медуми откриваат дека мајката го мачела детето цела ноќ, а исто така го полеала со киселина. Целата драма почнала околу 21 часот, кога слушнале викотници по станот, додека малото дете плачело.

Жената која се реши на ваков страшен потег имала и ќерка, а на местото на инцидентот се појавил и сопругот, кој кажал дека жена му е здрава.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк