Connect with us

Балкан

СРБИЈА 1:1 АВСТРАЛИЈА! РИО ТИНТО ДЕПОРТИРАН Поништени сите дозволи на австралиската компанија

Published

on

Само неколку дена откако најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е протеран од Мелбурн, српската влада донела одлука на компанијата од таа земја да и се поништи проектот вреден стотици милиони долари.

Рио Тинто заминува од Србија! Сите одлуки и сите акти во врска со таа компанија се поништени, порачала премиерката Ана Брнабиќ после седница на Владата на Србија.

Само неколку дена откако најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е протеран од Мелбурн, српската влада донела одлука на тамошната компанија да и го поништи проектот вреден стотина милиони долари.

– Укината е одредбата за експлоатација на рудникот за јадарит, просторниот план е укинат и повеќе не псотои. Со самото тоа поништени се дозволи, одлуки и решенија со компанијата “Рио Сава“. Колку што се сеќавам, 2006 година, кога “Рио тинто“, добил дозвола, на власт била Демократската партија, а претседател Борис Тадиќ. Денес тие истите го блокираат сообраќајот, дури и граничните премини – порачала премиерката.

Балкан

Каква ти е жената, таков ти е животот! – МАЦА доаѓа со ХИТ комедијата

Published

on

Познатиот комичар Драган Маринковиќ  Маца, доаѓа во Македонија со својата хит- претстава „Каква ти е жената, таков ти е животот“ и тоа во Скопје на 27 мај во Филхармонија, и во Битола, на 28 мај во Домот на културата.

Претставата која го освои регионот досега ја имаат гледано повеќе од 40.000 луѓе, а Маца вели дека е среќен што ќе се дружи и со македонската публика. Билетите се продаваат на касата на Филхармонија и онлајн преку Mktikets.mk, додека веќе следната недела стартува и продажбата на билетите за претставата во Битола.

Во приказната на претставата, Драган Маринковиќ – Маца го претставува бракот на посебен начин кој никого не остава рамнодушен, а со шегите за односот помеѓу мажот и жената и вечните прашања на оваа тема, насмеа многубројна публика. Актерот уште еднаш покажа зошто е препознатлив како еден од омилените комичари на овие простори.

„Морам да кажам дека секоја претстава што ја играм во различни градови во регионот помина, можеби не е скромно да се каже, но, совршено. Коментарите и реакциите на публиката се секогаш одлични, над моите очекувања. Знаев дека претставата е добро, но дека е толку добра, ме изненади. Зборувам за тема која нẻ засега сите, таа е проткаена со мноштво емоции, независно што во одреден момент ја доведува и публиката до солзи. Приказната е за машко – женските односи од сите агли, ја отсликува нивната реалност и времето во кое живееме“, вели авторот на претставата и актер во неа Драган Маринковиќ – Маца.

Претставата „Каква ти е жената, таков ти е животот“ ќе ве натера добро да размислите за себеси и за светот околу вас, бидејќи сме генерации кои не сакаат врска. Со поучната порака дека љубовта е смислата на животот, Маца на свој начин ја доближува оваа симпатична претстава до публиката, прикажувајќи човек кој веднаш по разводот, сопругата го избркала од дома и отишол во кафеана каде почнал да го преиспитува својот живот. Наспроти сẻ, додека ги прелистуваме апликациите со надеж дека ќе ја најдеме вистинската личност, посакуваме нашата сродна душа да ја нарачаме преку Интернет, додека читаме „Пет начини да дознаете дали му се допаѓаш“ и „Седум начини како да ја освоиш“ мислејќи дека можеме да ја програмираме и личност за врска како и онлајн проектот, доаѓаме и до сознанието дека ние сме тие што на крајот не сакаме врска.

Continue Reading

Балкан

Не смееме да дозволиме легитимизација на македонизмот во ЕУ

Published

on

“Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот во ЕУ“, рече бугарскиот ретседател Румен Радев по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Според него, „идеолозите на поранешна Југославија и Коминтерната немаат место во ЕУ.

„Бидејќи тие ќе имаат долгорочни неповолни последици за Унијата. Затоа Бугарија, како одговорна членка на ЕУ, мора да работи на таков начин што ќе ги интегрира партнерите, а не на проблемите“, рече Радев.

„Кога зборуваме за заеднички европски контекст, не смееме да дозволиме тенденцијата на нашата национална позиција кон Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина“, нагласи шефот на државата.

„Неверојатно е како Европа, која даде пример за остатокот од светот во однос на демократијата, човековите права, толеранцијата и отпорот кон говорот на омраза, е подготвена да ги напушти овие принципи и вредности“, додаде Радев, осврнувајќи се на наводниот притисок врз да се одблокира процесот на преговори на Македонија со ЕУ.

„Исклучително сум задоволен од разбирањето дека добро аргументираната бугарска позиција одговара“, рече тој за реакцијата на германската страна на прашањето за ветото за Македонија.

Continue Reading

Балкан

Го полеала со киселина и го мачела цела ноќ, детали за случајот каде мајка го фрли детето низ прозорец

Published

on

Утрово околу 8.30 часот една мајка во населено место во близина на Белград си го фрли детето од третиот кат на зградата, по што скокна и самата од терасата.

Соседите за српските медуми откриваат дека мајката го мачела детето цела ноќ, а исто така го полеала со киселина. Целата драма почнала околу 21 часот, кога слушнале викотници по станот, додека малото дете плачело.

Жената која се реши на ваков страшен потег имала и ќерка, а на местото на инцидентот се појавил и сопругот, кој кажал дека жена му е здрава.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк