Connect with us

Свет

Бил Гејтс предупредува: Короната слабее, но светот го чека нова пандемија

Published

on

Мултимилионерот Бил Гејтс на конференцијата во Минхен предупреди дека светот чека нова пандемија по коронавирусот.

Како што напомена, таа епидемија ќе биде предизвикана од патоген од семејството на коронавирус. Гејтс смета дека ризикот од коронавирус е драстично намален поради фактот што голем број луѓе се имуни и поради тоа што се појавил сојот омикрон, чии симптоми на инфекција се поблаги.

Гејтс процени дека со напредокот на медицинската технологија, светот може полесно да се бори со пандемијата. За да се случи тоа, тој повика на повеќе инвестиции во медицинските истражувања.

Тој додаде дека луѓето во голем број земји стекнале имунитет по природен пат, а не со вакцинација, и заклучи дека во случај на следната пандемија, вакцините ќе треба да се дистрибуираат за шест месеци, а не за две години.

Целта на Светската здравствена организација (СЗО) до средината на оваа година да вакцинира 70 отсто од светското население не е постигната.

Свет

Германија лута на САД поради екстремно високите цени на гасот

Published

on

Германскиот министер за економија во средата обвини неколку земји, вклучително и САД, дека наплаќаат премногу за гасот чиј недостаток предизвикува голема криза во европските држави.

„Некои земји, дури и пријателските, во некои случаи поставуваат астрономски цени“, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек за весникот Ноје Ознабрикер Цајтунг. 

„Тоа предизвикува проблеми за кои мораме да разговараме“, дополни тој. 

Руската инвазија врз Украина предизвика драматична енергетска криза во Германија, која претходно обезбедуваше над 55 проценти од своите потреби од Русија. Москва постепено го намали снабдувањето од почетокот на инвазијата врз Украина, а Берлин верува дека е тоа одмазда поради неговата поддршка за Киев. За да се надополни празнината, Германија инвестира во поскап течен гас (ЛНГ). Германија и други европски држави се свртеа кон САД од каде сега се обезбедуваат 45 отсто од европскиот увоз на ЛНГ, далеку повеќе од увезените 28 проценти во 2021 година. 

„САД се свртеа кон нас кога пораснаа цените на нафтата, и како резултат на тоа резервите на нафта во Европа се истенчија. Мислам дека таква солидарност ќе биде добра за намалување на цените на гасот“, рече Хабек. 

Координирано купување 

Германскиот министер бара од ЕУ да се координира купувањето на гас за да се спуштат цените.

Блокот треба „да ја здружи својата пазарна моќ и да организира паметно и синхронизирано куповно однесување меѓу државите на ЕУ, така што поединечните земји на ЕУ да не се наддаваат едни со други и не ги зголемуваат цените на светскиот пазар“, рече тој.

Германија минатата недела најави план вреден 200 милијарди евра за заштита на своите потрошувачи од растечките цени на енергенсите.

Но, планот наиде на критики од Франција и други земји на ЕУ кои се залагаат за сеопфатни решенија за енергетската криза.  

Continue Reading

Свет

(Видео) Светот во ПАНИКА: ВОЗ ЗО НУКЛЕАРНА ОПРЕМА СЕ ДВИЖИ КОН УКРАИНА

Published

on

Руски воз кој носи воена опрема и се движи кон Украина, дополнително во вознемири светот, и ги зголеми стравувањата дека Владимир Путин би можел да тестира нуклеарно оружје. На видеото кое се појави на социјалните мрежи, се гледа како возот носи транспортери и други оклопни возила.

Конрад Музика, воен аналитичар смета дека 12-та генерална дирекција е одговорна за руското нуклеарно оружје. Музика додава дека оклопните возила ќе се користат за заштита на нуклеарните единици и дека објавување на снимката е веројатно некакво предупредување кон Западот.

Се појави и информација дека Русија ќе го тестира своето „оружје на апокалипсата“, односно нуклеарното торпедо Посејдон на подморницата К-329 Белгород која плови кон Арктикот, каде руската војска има намера да го тестира.

„Дејли Мејл“, пак, пишува дека Путин се крие во бункер во близина на Москва, и веќе ги предупредил најблиските дека следува она најлошото. Сепак, оваа информација нема официјална потврда.

Continue Reading

Свет

ЗАГРИЖУВАЧКО ВИДЕО: Експлозија на нуклеарна бомба порака до противниците!?

Published

on

NTV, која е во сопственост на руската гасна компанија „Гаспром“, објави застрашувачка репортажа за потенцијалниот армагедон што би се случил доколку Русија употреби нуклеарно оружје, со снимки од „печурки“ кои се креваат по падот на нуклеарната бомба.

Во тој телевизиски прилог Западот е обвинет дека премногу зборува за нуклеарна војна, додека пропагандистите на Путин постојано се закануваат со употреба на оружје за масовно уништување, пренесува Вечерњи лист.

Се наоѓаме во ситуација кога надмоќта во ресурсите и конвенционалното оружје е на страната на Западот – коментира во прилог Василиј Кашин, политички аналитичар од Вишата економска школа во Москва.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк