Connect with us

Македонија

Споделете ја оваа вест со сите: Ни следува глад каков што светот не видел одамна

Published

on

Многу алармантен глобален недостиг на храна веќе започна, а тој само ќе се влоши во следните месеци.

Сфаќам дека ова не е добра вест, но би ве охрабрил да ги споделите информациите во оваа статија со сите што можете. Луѓето заслужуваат да разберат што се случува, и заслужуваат можност да се подготват. Темпото со кое нештата се менуваат ширум светот во моментов е апсолутно воодушевувачко, но повеќето луѓе претпоставуваат дека животот само ќе продолжи да продолжи како што е вообичаено. За жал, вистината е дека пред нашите очи се развива многу реална планетарна вонредна состојба.


Следниве 20 факти за појавуваниот глобален недостиг на храна што треба да ве замрзне до срж…

#1 Еден од најважните владини претставници на Франција ни кажува дека треба да се подготвиме за „исклучително сериозна“ глобална криза со храна…

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан рече дека ЕУ мора да се справи со изгледите дека војната во Украина може да предизвика „исклучително сериозна“ глобална криза со храна.

#2 Џо Бајден неодамна призна дека недостигот на храна „ќе биде реален“, а неговата администрација сега отворено го користи зборот „глад“ за да го опише она што доаѓа…

Администрацијата на Бајден е загрижена дека руската инвазија на Украина ќе предизвика глад во делови од светот, изјави во петокот за CNBC претседателката на Советот на економски советници на Белата куќа, Сесилија Роус.

#3 Се известува дека цените на храната во германските супермаркети наскоро ќе се зголемат меѓу 20 и 50 проценти…

Само неколку дена откако Германија извести за највисока инфлација во генерацијата (со февруарскиот наслов на CPI расте со годишно темпо од 7,6% и ги издува сите очекувања), давајќи им на локалното население јасно непријатно чувство за дежа ву дури и пред руската инвазија на Украина да го скрши она што останаа неколку синџири на снабдување. и испрати цени уште повисоки во стратосферата…

… во понеделник, Германија ќе направи еден чекор кон враќање на страшната хиперинфлација Вајмар, кога според Германското здружение за малопродажба (HDE), потрошувачите треба да се подготват за уште еден бран поскапувања за секојдневните стоки и намирници, а Ројтерс објави дека цените на германски малопродажните синџири ќе експлодираат помеѓу 20 и 50%

#4 Ограничувањата веќе започна во Шпанија…

Во Шпанија, земјата почна да се соочува со спорадичен недостиг на различни производи како јајца, млеко и други млечни производи речиси веднаш по избувнувањето на војната во Украина. На почетокот на март, големите супермаркети како Меркадона и Макро почнаа да ограничуваат сончогледово масло.

#5 Ограничувањата исто така веќе започна во Грција…

Во Грција, најмалку четири национални синџири на супермаркети почнаа да ограничуваат прехранбени производи како брашно и сончогледово масло поради критично ниските залихи предизвикани од осакатените синџири на снабдување кои доаѓаат од Русија и Украина.

#6 Шефот на BlackRock предупредува дека ова ќе биде прв пат оваа генерација „да влезе во продавница и да не може да се купи она се го сака“…

Во вторникот, претседателот на BlackRock Inc., Роб Капито, на публиката во Остин, Тексас, чиј домаќин беше Здружението на независни производители и сопственици на авторски права на Тексас, изјави дека цела помлада генерација брзо ќе открие што значи да се страда од недостиг, според Блумберг.

„За прв пат, оваа генерација ќе влезе во продавница и нема да може да го добие она што го сака“, рече Капито. „Ние имаме мгенерација која никогаш не морала да се жртвува“.

#7 Од ова време минатата година, цените на некои ѓубрива поскапеа и за 300 проценти.

#8 Многу земјоделци во Африка нема да можат воопшто да си дозволат ѓубриво оваа година, а се предвидува дека тоа ќе го намали земјоделското производство до количина што може да нахрани „100 милиони луѓе“…

Со тројно зголемување на цените во изминатите 18 месеци, многу земјоделци размислуваат дали да се откажат од купувањето ѓубрива оваа година. Тоа остава пазар кој долго време се прогласува за неговиот потенцијал за раст да се намали за речиси една третина, според Себастијан Ндува, програмски менаџер во истражувачката група AfricaFertilizer.Org.

Тоа потенцијално би можело да го намали производството на житни култури за 30 милиони тони, доволно за да се нахранат 100 милиони луѓе, рече тој.

#9 Русија е вообичаено еден од најголемите светски извозници на ѓубрива…

Русија е клучен глобален играч во природниот гас, главен придонесувач во производството на ѓубрива. Повисоките цени на бензинот и намалувањето на понудата дополнително ќе ги зголемат цените на ѓубривата. Русија е еден од најголемите извозници на трите главни групи ѓубрива (азот, фосфор и калиум). Физичкото намалување на снабдувањето може дополнително да ги надува цените на ѓубривата.

#10 Во една типична година, Русија и Украина заедно сочинуваат приближно 30 отсто од целиот глобален извоз на пченица.

#11 Половина од увозот на пченица во Африка обично доаѓа од Русија или од Украина.

#12 Другите нации се потпираат на извозот на пченица од Русија и Украина дури и повеќе отколку што тоа го прави Африка…

Ерменија, Монголија, Казахстан и Еритреја ја увезоа речиси целата своја пченица од Русија и Украина и мора да најдат нови извори. Но, тие се натпреваруваат со многу поголеми купувачи, вклучувајќи ги Турција, Египет, Бангладеш и Иран, кои добиваат повеќе од 60 отсто од својата пченица од двете завојувани земји.

#13 Еден руски функционер предупредува дека неговата нација наскоро може да извезува храна само во „пријателски нации“…

Претставник на руската влада се закани дека Русија ќе го ограничи извозот на храна од витално значење само на нациите што ги смета за „пријателски“.

Дмитриј Медведев, висок руски безбедносен функционер кој претходно беше претседател на нацијата, се закани дека Русија наскоро може да го отсече Западот од извозот на храна.

#14 Во петокот беше објавено дека уште 5 милиони кокошки кои носат јајца во Ајова ќе мора да бидат убиени поради птичји грип.

#15 Бројот на почината стока од птичјиот грип само во Ајова ќе биде над 13 милиони како резултат на овој најнов инцидент.

#16 Генерално, вака моментално изгледа вкупниот национален број на смртни случаи од птичјиот грип: „22 милиони кокошки што несат јајца, 1,8 милиони кокошки бројлери, 1,9 милиони пулети и други комерцијални кокошки и 1,9 милиони мисирки“.

#17 Кинескиот министер за земјоделство најави дека жетвата на зимската пченица во Кина би можела да биде „најлошата во историјата“.

#18 Предупредени сме дека жетвата на зимската пченица во Соединетите Држави ќе биде „погубна“ поради силната суша.

#19 За време на едно неодамнешно интервју, еден истакнат американски фармер изјави дека на повеќето Американци нема да им се допадне кога „сметката за намирници ќе биде поскапа од 1.000,00 долари месечно“.

#20 Шефот на Светската програма за храна на ОН вели дека она со кое се соочува планетата сега не наликува на ништо што сме го виделе од Втората светска војна…

„Украина само направи катастрофа над веќе постоечката“, рече Дејвид М. Бисли, извршен директор на Светската програма за храна, агенција на Обединетите нации која храни 125 милиони луѓе дневно. „Нема ни близок преседан од Втората светска војна.

Одново и одново бевме предупредувани дека доаѓа овој ден, а сега е тука.

Како што реков на почетокот на оваа статија, се надевам дека ќе ги споделите овие информации со што е можно повеќе луѓе, бидејќи оваа криза навистина ќе влијае на секој маж, жена и дете на целата планета.

Во целиот мој живот вакво нешто не сум видел, а условите се влошуваат секој ден.

Навистина ни претстои навистина кошмарна глобална криза со храна, а стотици милиони невини луѓе длабоко ќе страдаат како резултат на тоа.

Извор: Themostimportant news

Македонија

Приватните превозници со околу 200 автобуси ја блокираа „Илинденска“

Published

on

Околу 200 автобуси и 300 возачи и сопственици на автобуси од приватните превозници на „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ во моментов протестираат со блокадата на десната страна од булеварот „Илинден“, поради неисплатениот долг од страна на ЈСП „Скопје“, изјави за МИА, претставникот на превозниците, Кемал Муриќ.

На прашање до кога ќе трае блокадата, тој информираше дека тоа ќе биде до крајот на работното време.

– Бидејќи побаравме повторно официјално прием кај градончалничката, претпоставуваме дека тоа ќе биде до крајот на работното време, рече тој.

Доколку оваа блокада нема исход, директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски на вчерашната прес-конференција најави дека в понеделник почнувајќи од 6 часот главниот град ќе биде целосно блокиран, односно приватните превозници ќе ги блокираат крстосниците кај ТЦ „Мавровка“ и кај Црвениот крст и на булеварот „Илинден“.

Од Град Скопје вчера соопштија дека го прекинуваат договорот со приватните превозници од „Слобода превоз“ поради неисполнување на обврски што произлегуваат од договорот. Од Градот апелираа до превозниците да ја ревидираат одлуката за блокада на Скопје, бидејќи, како што велат, со тоа нема да постигнат решение за проблемот.

Исто така, од Градот најавија дека од следна недела ќе биде објавен јавен повик на кој ќе можат да се пријават сите приватни превозници, со цел поголема транспарентност на процесот и полесно разрешување на потенцијални проблеми.

Првата блокада на приватните превозници се одржа на 28 ноември на крстосницата кај ТЦ „Мавровка“, кога околу 30 автобуси на „Слобода превоз“ и „Мак-експрес“ беа паркирани на булеварите „Гоце Делчев“ и „Крсте Петков Мисирков“, со барање „да им бидат исплатени долговите за да можат да почнат повторно со работа

Continue Reading

Македонија

Mесото од делфини, ајкули и китови ќе поскапи, најави министерот за финансии (ВИДЕО)

Published

on

Министерот за финансии Фатмир Бесими бранејќи ги новите даночни реформи најави дека повисок данок од пет на десет проценти ќе се плаќа само за луксузни производи.

Повисок данок од 5 на 10% ќе се се плаќа само кај луксузните производи. Стапката кај основните прехранбени ќе остане непроменета.Луксузните производи како морски производи ајкула, делфин и кит ќе се плаќа повисок данок-објасни министерот за „Сител“.

Continue Reading

Македонија

Деца не учете право, бидете со министерот НА ЗДРАВО

Published

on

Ова што се случува деновиве со правосудниот испит на синот на Претседателот на Собрание и со именување на членови на Управниот одбор на Академијата за судии и обвинители е само уште еден доказ за принципите и начелата кои владеат во нашата држава, а особено во судството.

Пишува: Звонко Давидовиќ, пренесува Фокус.мк

Тоа се принципите на безаконие, самовластие, неодговорност, апашлук, корумпираност, недопирливост и лажливост. Доктрината по која се раководат носителите на функциите е приграби што повеќе можеш за себе и семејството, а ако те фатат прави се недоветен и задолжително декларирај се дека си припадник на националноста без која нема Влада.

Ова што во мигот се прави, начинот на кој се практицира власта и одлуките и законските решенија кои се однесуваат на судството се криминални, хохштаплерски и срамни.

Само дилетант може да каже дека дискреционо право на министерот за правда е кога некому ќе дозволи порано полагање на правосудниот испит. Такво право министерот нема , а кршење на законските прописи и подзаконските акти со превземање на дејствие кое не смее да го преземе и со кое некому овозможува или прибавува некоја корист е класична злоупотреба на службената положба што претставува кривично дело.

Надлежните институции за гонење на сторители на кривични дела се должни да преземат мерки и да го испитаат целиот случај. Смешни се и идиотски оправдувањата дека во Министерството за правда не постојат документи затоа што такви документи има во Академијата, а потврдите за стаж кај оној што ги издал и заверил.

Впрочем, многу лесно се утврдува дали некој предвремено полагал испит со едноставно споредување на датумот на дипломирање и датумот на полагање на правосудниот испит.

Законското решение претседател на Судскиот совет да биде од редот на истакнати правници, а не од редот на судиите е трагикомично и без ниту една трошка логика. Ваквото решение кое беше заложба на тогашниот министер за правда и кое е шверцерски протуркано и без амин на работната група веќе ги покажува своите негативни ефекти и допрва ќе донесе големи проблеми.

Срамно е претседател на телото кое одлучува за именување, разрешување и напредување да биде некое си стручно соработниче кое е истакнат правник само за партијата која е на власт само заради роднинските, пријателските и бизнис релации со партиските функционери.

ИСТАКНАТ ПРАВНИК ИЛИ ПАРТИСКИ КАДАР?

Особено ваквото законско решение е безумно и срамно во ситуација кога терминот истакнат правник е маска за партиски кадар или симпатизер. Таквите предлози на истакнати правници дадени од Претседателот и Собранието само покажуваат колку е политиката навлезена во сите пори на општеството и колку е партискиот интерес поважен од интересот на државата.

Слична ситуација е и со предлагањето и изборот на судиите на Уставниот суд.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк