Connect with us

Македонија

Македонија оди на СВЕТСКО ПРВЕНСТВО !

Published

on

Машката репрезентација на Македонија славеше со 27-25 против Чешка во реванш средбата од баражот и обезбеди место по осми пат на Мундијал. Иако нашите ракометари имаа контрола во текот на мечот, водеа во повеќе наврати со три и четири гола разлика, сепак на крајот имаше драма. Кузмановски со голот од пенал на Кузмановски на 13 секунди до крајот донесе победа за Македонија и пласман на СП.

По почетните 2-2, Чесите преку Кашпарек и Чип стигнаа до највисоки плус два, 2-4 но следуваа серија одбрани на Митревски и пет гола во серија за Македонија, па по десетина минути беше 7-4.

По 8-5, Сабате мораше да бара тајм-аут, по што неговите избаници постигнаа два гола во серија за 8-7. Во продолжение се играше гол за гол, но откако Пирох погоди за 10-9 во 20 минута, Чешка влезе во црна дупка.

Кузмановски реализираше пенал, погодија уште Миркуловски и Лазаров, па Македонија се одлепи на 12-9. Беше и 13-10, имавме напад за плус четири, но Мрква го запре ударот на Кузмановски.

Младеновиќ заработи исклучување, а тоа го искористија гостите кои намалија на 13-12 преку Пацел. Кузмановски погоди за 14-12, а потоа имаше по еден неискористен напад на двете страни за плус два за Македонија на паузата.

Чешка не се откажуваше и на десетина минути до крај намали на 24-22, па Лазаров побара тајм-аут. Митревски одбрани, но и Мрква исто така на спротивната страна во следните напади за нови возбудувања во финишот.

Јагуриновски погоди за 25-22, па Патцел возврати, a Чешка се доближи и на минус еден, 25-24, кога Кашпарек заработи исклучување на четири минути до крајот на мечот. Но Кузмановски згреши, па гостите добија шанса да напаѓаат за реми кој не беше искористен.

Лазаров повика тајм-аут, па Талески со бомба го погоди голот на Мрква, но Бабак врати веднаш за 26-25. Јагуриновски избори пенал, кој го погоди Кузмановски и немаше време за Чешка да прави камбек.

Вториот дел тргна со гол за Хрстка, за 14-13, но Македонија набрзина си ги врати највисоките дотогаш плус три, 17-14. Повторно левото крило на Чешка реализираше во нашата мрежа, а Мрква се надоврза со одбрана на шут на Пешевски.

Но и Митревски запре шут на Кашпарек, па Македонија одново беше на плус три, 18-15. По десетина минути игра во вториот дел, Сабате мораше да бара тајм-аут, бидејќи нашите момци за првпат стигнаа до четири гола предност, 20-16.

Пирох набрзина погоди во нашиот гол, а потоа и Хрстка реализираше пенал за 20-18. Митревски го запре Чолева од зицер позиција, а потоа му одбрани и на пикерот Петровски од чиста ситуација.

Чесите уште еднаш не искористија напад да намалат на минус еден, па Талески ги казни со гол „а ла Дибиров“ за 21-18. Во продолжение се играше гол за гол, а Кузмановски промаши контра за нови плус четири.

Македонија

30 дневен притвор за струмичанецот кој го транспортираше Палевски до Турција

Published

on

Кривичен го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор на струмичанецот, кој од Белград преку Бугарија го траспортирал првоосомничениот Палевски до Турција, каде беше уапсен.

Палевски, кој е  осомничен за грабнувањето и убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски беше фатен во турскиот град Баликесир.

Првоосомничениот за злосторството најпрвин во Белград го однел неговиот адвокат,  Васко Стојков кој мислел дека осомничениот имал закажан лекарски преглед. Потоа Димковски, кој сега е во притвор го пренел во Бугарија и оттаму во Турција.  Димковски беше фатен на граничниот премин кај Дојран.

Димковски, според пишувањата во некои медиуми, додека го превезувал Палевски не знаел дека е осомничен  за убиствата и бил искористен од него. Тој на Фејсбук споделил и фотографија од Турција, објавена утрото на 3 декември.

Continue Reading

Македонија

Мајката на убиената Вања: Несфатливо ми е како и зошто моето прекрасно девојче е во гроб, сега важно ми е да ја знам вистината

Published

on

Несфатливо ми е како и зошто моето прекрасно девојче е во гроб, сега важно ми е да ја знам вистината, вели мајката на Вања Ѓорчевска која беше убиена во атарот на селото Бразда, Зорица, за српска „Република“. Оваа е нејзина прва изјава по смртта на девојчето.

– Не можам да зборувам. Сè уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сè уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол, вели Зорица во интервјуто, кое го пренесува „Макфакс“.

– Просто ми е несфатливо како и зошто моето прекрасно девојче сега е во гроб. Имам хронична болест, но се држам, важно ми е да ја знам вистината, а другата ќерка моментално е болна, сите се надеваат дека ќе биде добро. Ве молам, премногу ве замолувам да почекаме додека не дознаеме зошто се случило тоа, рече таа.

Зорица за поранешниот сопруг вели дека биле во добри односи, но разведени веќе пет години.

– Ништо не знам. Сето ова ми е нереално. Но, веќе пет години сме разведени и не знам што правеше и со кого. Бевме во добри односи поради децата. Не се расправавме за старателство, за воспитување, му дозволуваа да ги гледа кога сака или кога сакаат децата, рече Зорица.

Таа понатаму наведува дека не знае дали нејзиниот поранешен бил во коцкарски долгови, бидејќи не му се мешала во животот.

– Не знам и не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Остана сам за да ме остави на мира. Секогаш кога разговаравме, зборувавме за децата. Ве молам, не ми поставувајте повеќе прашања бидејќи си поставувам многу прашања зошто се случи ова. И чекам да дознаам, рче таа.

Таа им порача на новинарите да не ја прашуваат ништо за нејзината друга ќерка и како таа се справува со сето тоа. Таа дури и нема да каже колку години има.

– Ве молам не ме прашувајте за другото дете. Сега ми е најважно да ја заштитам, вели Зорица и додава дека има најголема можна доверба во полицијата.

Вања Горчевска беше киднапирана и убиена на 27 ноември, а меѓу петмината осомничени е и нејзиниот татко. Ова е првпат да се огласи мајката на Вања откако беше пронајдено телото на убиеното девојче.

Continue Reading

Македонија

Морбидна група за поддршка на Љупчо Палевски Палчо се шири на социјалните мрежи

Published

on

На социјалните мрежи е креирана и група, која во моментов брои околу 90 членови, која бара правда за Палчо.

Во групата насловена како „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панчо, правда за Македонија“, членовите изнесуваат теории на заговор дека случајот е монтиран, со цел Палчо да се тргне од политичката сцена. Во нивните теории на заговор, радикалните десничари сметаат дека случајот е смислен од УДБА, ЦИА и НАТО за „заплашување на македонскиот порив за родољубие и за одбрана на канонската чистина на православието“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк