Connect with us

Приказни

96 годишна баба побегнала од Украина: Не ме убија ни Хитлер ни Сталин, ќе го преживеам и Путин

Published

on

Пред два месеци, на 24 февруари, започна руската инвазија на Украина. Иако е неизвесно колку долго ќе трае, Украинците немаат намера да се предадат. Една од нив е и деведесет и шестгодишна баба која била во кампот во исто време со Ана Франк, а вети дека ќе го преживее и Путин.

Анастасија Гулеј морала да избега од Украина откако земјата била нападната од руските војници. Четири месеци била затвореничка во логорот Берген-Белзен на северот на Германија, а била и во Аушвиц во исто време со познатата Евреинка Ана Франк, пишува британски „Метро“.

„Не ме убија ни Хитлер, ни Сталин и ќе го преживеам и Путин“, изјавила Анастасија, која работи и на својата биографија.

Бабата која го преживеала холокаустот ги спореди потезите на Путин во Украина со нацистите, а на почетокот на месецов по повод 77-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Берген-Белсен, злосторствата на Путин ги нарече „геноцидни“.

„Немам зборови за тоа што хитлеровите послушници од Кремљ го направија во Буча и Мариупол“, вели таа.

За да биде безбедна, бабата решила да побегне во Германија со своите возрасни деца, бидејќи нејзината куќа се наоѓала во близина на аеродромот, што бил една од воените цели за руските ракети.

Нејзината биографија требало да биде објавена минатиот месец, но тоа е одложена за да биде вклучено и дополнителното ново поглавје за нејзиното бегство од Украина.

Балкан

Никогаш не било на лекар, ни на училиште: судбината на девојчето од Србија, кое таткото го држел со години заробено

Published

on

Осумгодишното девојче, кое било држено заклучено во стан во населбата Мириево на Ѕвездара од страна на својот татко Урош Пашајлиќ, се претпоставува дека не одело ниту во градинка ниту во основно училиште, а требало да биде веќе во второ одделение.

Грозоморниот случај на малтретирање и запоставување дете бил откриен кога И. Л., белграѓанка, пријавила во полициската станица дека нејзиниот сопруг Пашајлиќ брутално ја тепал, а нејзиното дете долго време го чувал како роб.

Имено, според сознанијата на српскиот портал „Курир“, тој во друг стан во Борча ја држел заробена својата партнерка (46), која го пријавила за насилство врз неа и со тоа го спасила несреќното девојче од практично сигурна смрт.


Исто така, шокантен е податокот дека се претпоставува оти детето не одело ниту на редовни систематски прегледи, а не било ни вакцинирано. Се поставува прашањето кој ја сноси вината за ова, а очигледно потфрлил целиот систем, со оглед на тоа што девојчето, чија судбина ги потресе Србија и регионот, практично беше невидливо и оставено на милост и немилост на проблематичниот татко, пишува „Курир“.


Детето наводно со години не излегувало од станот, туку речиси цело време било во кадата во бањата. Кога во петокот ја пронашле две полицајки, кои упаднале во станот, таа била во исклучително лоша здравствена состојба.


Девојчето (8) сега е на Универзитетската детска клиника во Тиршова, каде што е примена на рехидратација и повторно хранење.
По раѓањето на детето, од родилиштето ги алармирале службите дека се сомневаат оти родителите не се способни да го згрижат детето бидејќи биле наркомани, а девојчето потоа било сместено во установа за социјална помош по што Центарот за социјална работа поведе постапка за одземање на родителското право на двајцата родители.
Во 2018 година судот донел одлука детето да остане со таткото. Тогаш при мониторингот немало индиции што би упатувале на занемарување и загрозување на здравјето и животот на детето од страна на таткото сè до 2020 година кога во одделението Звездар од полицијата биле известени дека имаат сознанија оти може да се слушне детски плач во станот. Таткото, постапувајќи по полицискиот извештај, малку подоцна одговорил на барањето за разговор со работници од социјалните служби , кои оцениле дека детето нема знаци на запуштеност.


Од таму додаваат дека Центарот немал сознанија оти детето не оди на училиште посочувајќи дека органот за старателство нема обврска да следи дали децата се вакцинирани ниту, пак, дали почнале основно училиште.


„Курир“ разговараше со соседите од Мириево, кои им кажале дека во последните три години најмалку трипати повикале полиција поради детскиот плач што ќе го слушнале од станот на Урош Пашајлиќ.


Велат дека полицијата доаѓала, ќе тропнела на вратата, а кога никој не отворал, си заминувале велејќи дека немаат налог насилно да влезат во станот.
Урош Пашајлиќ (38) вчера беше уапсен по четиридневна потрага поради сомнение дека со години ја држел заробена својата осумгодишна ќерка во стан во Мириево.

Continue Reading

Приказни

Шефицата на Пинк Пантер: Ги испокрадов сите златари во Грција (ВИДЕО)

Published

on

Една од најпознатите членки на криминалната банда „Пинк Пантер“ Оливера Чирковиќ беше мината година во Скопје на Саемот на книга. По се изгледа таа го има оставено криминалното минато зад себе, а станува се популарна кај младите.

Таа го промовираше третото издание на својата книга „Јас Пинк Пантер“ минатата година на скопскиот саем, кои достигнуваат неверојатни тиражи.

Оливера веќе сериозно навлезе во пишувањето книги а криминалниот свет го остави зад себе.

Таа одржува предавања низ регионот и ги запознава младите за штетноста ако отидат од другата страна на законот, но често гостува и на интервјуа.

На Оливера и е укината дозволата за влез во Грција каде одлежа десетгодишна казна. Сега таа ќе оди таму да гостува во емисии а се планира и снимање на серија за нејзиниот живот од врвна кошаркрка до член на криминална група.

За еден подкаст пред неколку месеци Оливера ќе истакне дека ги има покрадено сите златари во Грција. Па слушнете што има повеќе да каже во видеото:

Фото: Инстаграм принтскрин/oliveracirkovic

Continue Reading

Балкан

Дедо си ја продал внуката за 6.000 евра, па се предомислил – тоа го платил со живот

Published

on

Убиството на 46-годишен маж во селото Дросеро кај Ксанти во Грција довело до одмазда меѓу две ромски семејства по што во понеделникот вечерта биле ограбени и запалени куќите на убиецот и на брат му.

Според грчкиот медиум Xanthipost.gr, откога претходно ја ограбиле куќата на осомничениот убиец, членовите на семејството на убиениот ја запалиле неговата и куќата на брат му, а снимката од пожарот ја објавиле на социјалните мрежи.

Пожарникарите и полицијата околу полноќ пристигнале во селото за да ги изгаснат пожарите. Како што се наведува, имало многубројни инциденти меѓу двете семејства во селото, а семејството на жртвата фрлало со камења и други предмети кон куќата на убиецот.

Полицијата се обидела да спречи ескалација на конфликтот меѓу семејствата, а за убиството на 46-годишниот маж уапсени се вкупно четири лица.

Според локалните медиуми, убиството се случило во неделата на 19 март кога четворица мажи, татко со два сина и зет, упаднале во куќата на жртвата поради тепачка за млада жена.

Според мештаните, 46-годишниот маж, кој бил дедо на 15-годишното девојче, го раскинал договорот за да ја продаде својата внука за невеста на синот на убиецот (17). Тој, според написите, си ја продал внуката за 6.000 евра.

Неколку недели по свршувачката на двајцата малолетници, дедото се премислил и си ја однел внуката дома, но не ги вратил парите што ги добил за неа. Придружуван од синовите и зетот, осомничениот упаднал во неговата куќа, влегол во собата во која спиел дедото со сопругата, синот и четирите малолетни внуци и го застрелал петпати во стомакот, пренесуваат медиумите.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк