Connect with us

Свет

Русија употреби ТРЕНИРАНИ ДЕЛФИНИ ЗА БОРБА ПРОТИВ УКРАИНЦИТЕ

Published

on

Русија донесе обучени, тренирани воени делфини во својата поморска база во Црното Море, веројатно за да ја заштити својата флота од подводни напади.

Американскиот поморски институт (USNI) анализираше сателитски снимки од поморската база во пристаништето Севастопол и заклучи дека две засолништа за делфини биле преместени во базата во февруари, кога Русија ја започна инвазијата на Украина. Поморската база во Севастопол е од клучно значење за руската армија, бидејќи се наоѓа во јужниот дел на Крим, кој Москва го окупираше во 2014 година. до напади на подморници.

И Украина тренирала делфини и во аквариум во близина на Севастопол, во програма која датира од советската ера, но била напуштена во 1990-тите. За време на Студената војна, и Соединетите Американски Држави и Советскиот Сојуз развија употреба на делфини чиишто способности за ехолокација овозможија откривање на подводни објекти како што се мини.

Соединетите држави потрошија најмалку 28 милиони долари за одржување на сопствените трупи на делфини и морски лавови, кои исто така можат да бидат обучени да помагаат во конфликти.

Украинската морнарица ја рестартираше програмата во Севастопол во 2012 година, но делфините паднаа во рацете на Русија по анексијата на Крим во 2014 година. Украина неуспешно бара враќање на животните, а РИА Новости пренесува дека Москва планира да ја прошири шемата.

„Нашите експерти развија нови уреди кои го претвораат откривањето на цели делфини со сонар во сигнал на мониторот на операторот. Украинската морнарица немаше доволно средства за да развие таква програма и некои проекти мораа да бидат затворени“, изјави украинки воен извор за новинската агенција.

Две години подоцна, руската морнарица објави дека планира да купи уште пет делфини и објави тендер за договор вреден 1,75 милиони рубли – околу 21.000 долари – за испорака на делфини во базата во Севастопол до крајот на летото. Не се знае дали делфините за кои се верува дека денеска се во Севастопол се истите за кои беше распишан тендерот.

Сателитските снимки од 2018 година открија дека Русија користела делфини и во својата поморска база во Тартус во Сирија за време на сириската војна.

Делфините не се единствените морски животни обучени од руската војска. Се верува дека китот белуга забележан на брегот на Норвешка во 2019 година исто така бил обучен од руската морнарица. Рибарите пријавиле дека китот белуга носел чудни појаси, на кои можеби имало камери и дека им пречи на чамците влечејќи ги за јажињата.

Свет

Песочна бура го зафати Дубаи – ВИДЕО од овој неверојатен феномен

Published

on

Песочна бура го зафати Дубаи. Видливоста во Абу Даби и Дубаи беше под еден километар.

Во повеќето градови, домовите и бројните знаменитости беа прекриени со слој песок.

На социјалните мрежи се појави и снимка која покажува како Дубаи „исчезна“ во прашината.

Повеќе песочни бури, за кои се верува дека се јавуваат поради влошените климатски промени, имаше во Ирак, Кувајт, Саудиска Арабија, Иран и други земји.

Continue Reading

Свет

Скандалозна изјава на Елон Маск: Луѓето треба да бидат чипирани

Published

on

Шефот на SpaceX и Tesla, Елон Маск, смета дека сите луѓе на планетата треба да бидат чипирани со посебен чип во главата. Тој го изрази ова мислење во напис за кинеското списание China Cyberspace. Во текстот, тој објасни, меѓу другото, зошто луѓето треба да се чипираат со помош на неговиот стартап Neuralink.

Преводот на статијата го објави Јанг Лиу, дописник на кинеската државна новинска агенција Ксинхуа, на неговиот блог.

Neuralink се фокусира на развој на технологии за спојување на компјутерите и човечкиот мозок преку мозочни чипови со големина на монети слични на преносливи уреди како што се паметните телефони, напиша милијардерот.

Наведено е дека чиповите Nueralink мора да бидат вградени во церебралниот кортекс на корисникот.

Според Маск, чипот ќе им помогне на лицата со попреченост – ја враќа моторната функција на екстремитетите кај луѓето со повреди на ‘рбетот и нарушувања на нервниот систем, а исто така ќе им овозможи на парализираните луѓе да го користат мозокот за работа со компјутери и паметни телефони.

Маск заклучува дека технологиите на неговите компании Tesla, SpaceX и Neuralink заедно можат да „помогнат да се постигне подобра иднина за човештвото“.

Во април минатата година, Маск се пофали со најголемото достигнување на неговата компанија Neuralink до сега – успешен експеримент со мајмун со чип вграден во неговиот мозок, кој може да игра одредена игра само со моќта на својата мисла.

Следното клиничко испитување на чиповите се очекува да биде кај луѓе.

Continue Reading

Свет

Архитектонското чудо – Кинескиот национален театар е новото светско чудо

Published

on

Архитектурата го прикажува цивилизацискиот развој на државите, па според тоа, Кина со своите архитектонски дела се наоѓа на самиот светски врв.

Големиот број градителски дела низ цела Кина,  од минатото, сè уште ги восхитуваат илјадниците туристи, а современите градби им го запираат здивот.

Едно од современите чуда на кинеската архитектура претставува Националниот театар или Бисерот на вода, како што го нарекуваат во Кина.

Импозантен по своите форма, позиција и габарит, театарот се протега на површина од 219.000 квадратни метри. Ова величествено здание е сместено на вештачкото езеро на пекиншкиот плоштад „Тјенанмен“, има форма на полуелипса, која создава илузија дека театарот плови по водата.

Ентериерот на театарот е смислен така за публиката да биде релаксирана и за да ужива и додека се движи низ него. Особено внимание ѝ е посветено на удобноста на посетителите, така што седиштата се опремени со вентилатори, кои одржуваат пријатна температура во пространите сали, како и со спречувачи на звук, кои овозможуваат при напуштањето на театарот да не се создава бучава што ќе им пречи на другите.  Екстериерот е составен од метал на кој се вградени титаниумска мрежа и стакло преку кое, во текот на денот, се одбиваат сончевите зраци и кое служи како небесно огледало, а во текот на ноќта, објектот изгледа како споменик над езерото, осветлен со специјални светла.

Во внатрешниот и во надворешниот дел на театарот преовладуваат златната и црвената боја. Особено впечатливи се ѕидовите, кои се изградени од специјално стакло и кои стануваат проѕирни создавајќи оптичка илузија меѓу внатрешноста и околината надвор, со што се создава ефект на „губење“ во времето и просторот.

Покривот е во форма на стаклена купола и посетителите што ќе купат карта за повисоките ложи, имаат посебно доживување, како да се дел од ѕвездено небо.

Во Националниот театар има опера, голема сцена и концертни сали, што заедно претставува еден културен комплекс што се разликува од традиционалните театарски сцени. Во склоп на театарот има и книжарници, продавници за сувенири, изложбени салони, кафетерии и ресторани, со што целиот простор остава впечаток на еден уметнички кварт под стаклено ѕвоно.

Програмата што се изведува на главната сцена, најчесто ѝ е посветена на кинеската народна песна, поезија и на кинеските претстави и поради тоа, на тој простор, акцентот е ставен на црвената боја во просторот. Магијата на кинеската драмска уметност, која е раскошна и живописна, на оваа сцена често е збогатена со холограми во заднината на сцената,  но покрај тоа, се играат и театарски претстави од современите автори, како и од  светските драмски класици.

Кинескиот Национален театар е еден од најрепрезентативните примери на  врвните достигнувања на современата кинеска архитектура. Посетителите имаат можност да ги гледаат најдобрите светски и кинески достигнувања во театарот, музиката, балетот, но покрај тоа, театарот е посетуван и од голем број туристи, кои сакаат да го видат најголемиот светски театар и модерно архитектонско чудо. Иако најчесто Кина се поврзува со подемот во технологијата и во економијата, сепак, архитектонските достигнувања на оваа земја докажуваат дека и во минатото и денес Кина има традиција на создавање врвни архитектонски дела.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк