Connect with us

Спорт

Борко Ристовски: Честитки до Пелистер за проектот, но да не заборавиме дека Вардар е Вардар

Published

on

Борко Ристовски, како и сите останати ракометари на Вардар беше пресреќен по триумфот над Е.Пелистер и остварената цел, да се освојат бодовите во Битола, а потоа мирно да се заврши сезоната за нова 15. титула во колекцијата на „црвено-црните“.

„Тежок натпревар кој се одигра во врвна атмосфера. Драго ми е што се уште постои, поточно се врати ривалството меѓу Скопје и Битола, постојат две екипи кои можат да се борат за шампионската титула. До последните неколкму кола не се знаеше кој ќе биде шампион. Честитки до Е.Пелистер за добриот проект, се движат во вистинска насока, мора да растат уште бидејќи Вардар е Вардар. Да не заборавиме европски шампион, искрено сме поквалитетни од нив. На Е.Пелистер им фалат македонски играчи кои знаат како се играат ваков тип на натпревари, имаат искуство, овој меч не го одлучија странци, туку домашни играчи, не може секој да се носи со ваква атмосфера, не може да го издржи притисокот. 

Спорт

Македонската ракометна репрезентација ја сотре Грција со 18 гола разлика на Медитеранските игри

Published

on

Ракоментата репрезентација на Македонија на одличен начин ги отвори Медитеранските игри кои оваа година се одржуваат во Оран, Алжир откако со убедливи 39:21 ја совлада селекцијата на Грција.

Играта на теренот беше одлична, протокот на топка доста брз, а во нападот имавме огромна разновидност, нешто што досега не било видено. Освен тоа, стрелците беа расположени, па ретко кога Македонија ќе промашеше некој удар. Одбраната беше одлична и изгледаше доста воиграно, а фантастични меѓу стативите беа и Кизиќ и Гогов.

Најдобар кај стрелците беше Martin Serafimov со седум гола, пред Nenad Kostevski со пет постигнати гола, исто колку што имаше и Петар Атанасијевиќ. Четири пати стрелаше Игор Ѓорѓиев, три гола имаше Иван Џонов , Александар Петровски и Павле Атанасијевиќ дадоа по два, додека Марко Стојковиќ, Кристијан Симоновски и Костадин Петров реализираа по еднаш. Кај Грција, Елефтериос Пагиатис имаше пет гола, пред Армандо Сина со три.

Следниот натпревар македонската репрезентација го игра веќе утре со почеток од 18:00 часот, а противник ќе ни биде домашната селекција на Алжир.

Continue Reading

Спорт

Лазаров: Да земев хрватски или унгарски пасош ќе беше предавство кон Македонија

Published

on

Пензионирањето на Кире Лазаров одекна гласно во цела Европа, а посебнбо во земјите во кои тој директно остави трага, како Шпанија. Мина шест години во прочуената АСОБАЛ-лига, три во Сиудад Реал/Атлетико Мадрид, четири во Барселона и затоа неговото повлекување од ракометот го одбележаа и тамошните медиуми. Во интервју за „Мундо депортиво“, Лазаров сподели дел од своите мисли, а спомна и за репрезентативната кариера со Македонија.

Колегите од реномираниот шпански весник го прашаа за можноста да биде натурализиран, своевермено и да игра за репрезентациите на Хрватска или на Унгарија, а Лазаров одговори дека тоа го израмнува со предавство.


„Тоа беше нешто што не го чувствував, а ако нешто не го чувствувате како што треба или не сте мотивирани, тогаш немојте да го правите. Иако знаев дека, ако играм за тие репрезентации ќе освојувам медали и титули, сепак ќе беше предавство да се откажам од мојата земја и затоа никогаш не го прифатив“, рече Лааров.

Се разбира, проговори за одлукаа да се пензионира, иако со веќе полни 42, неколку години наназад тоа прашање висеше во воздухот, а тој продолжуваше професионално да ги извршува и клупските и репрезентативните задачи.

„Го вложив целото мое срце во кариерата, работев со голема професионалност и ентузијазам, иако знаев дека на мои години не е лесно да играте на највисоко ниво, во клуб со големи амбиции и во силна лига како француската. Беше тешка одлука, но ја имав на ум веќе некое време. Не сакав да објавам прерано, иако знаев веќе некое време дека ова е мојата последна сезона. Сакав да останам професионален и мотивиран до крајот, како и во целата моја кариера. Бидејќи, кога нешто правите со љубов, вие сте способни да ги поместите границите“, вели Лазаров.

Извор: Спорт1.мк

Continue Reading

Спорт

Миркуловски денеска стави крај на големата играчката кариера

Published

on

Поранешниот македонски репрезентативец Филип Миркуловски денеска го одигра последниот натпревар во богатата кариера и ги следи стапките на долгогодишниот соиграч во националниот тим, Кирил Лазаров, кој вчера ја заврши кариерата.

Миркуловски кариерата ја започна во екипата на Македонија по што се сели во Металург каде ги имаше најдобрите моменти во кариерата. Цели 12 години настапуваше за тимот од Автокоманда со кого два пати играше и во четвртфиналето во Лигата на шампионите. Потоа во 2015 година, една полусезона помина во Хановер по што се пресели во Вецлар каде и ја завршува блескавата кариера.

Следен предизвик за Миркуловски ќе биде тренерската кариера, тој веќе е дел од стручниот штаб на селекторот Кирил Лазаров во македонската репрезентација, а ќе биде и асистент тренер во Вецлар.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк