Connect with us

Европа

ЗЕЛЕНСКИ: Евровизија в година ќе се одржи во Мариопол, сигурен сум дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку

Published

on

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија најави дека ќе дадат се од себе наредна година манифестацијата да се одржи во Мариупол.

-Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа! Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.
Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол. Ослободен, мирен, повторно изграден! Ви благодариме што победивте со оркестарот Калуш и на сите што гласаа за нас, напиша Зеленски на својот официјален профил на Фејсбук.

Сигурен сум, додаде Зеленски, дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку.

Оваа изјава на Зеленски доаѓа по победата на Украина на годинашниов Евросонг во Италија.

https://youtu.be/obZi8fbESWw

Европа

ОРБАН ЗА ЗЕЛЕНСКИ: Јас сум Унгарец по националност и не сакам да си ја изгубам државата поради еден идиот

Published

on

Проблемот се појави кога претседателот на парламентот на Унгарија, Ласло Ковер го осуди ставот на украинските претседател Влодимир Зеленски кон другите народи.

„Не можам да се сетам дека некој лидер на земја кој има потреба од помош зборува како што тоа го направи Зеленски, кој зборуваше против Унгарија, но и германската канцеларка“, кажа Ковер.

Оваа изјава предизвика реакција од Киев, кога паднаа навреди врз Ковер и кога портпаролот на Министерството за надворешни работи на Украина, Олег Николенко кажа дека тој треба да им достави докази за сопственото психичко здравје.

Овде не запреа препукувањата затоа што потоа новинарот Тим Андерсон објави изјава на Виктор Орбан.

„Јас сум Унгарец по националност и не сакам да си ја изгубам државата поради еден идиот“, кажал Орбан.

Continue Reading

Европа

ЕУ: Гасете клими, работете од дома, помалку возете ДА ГО ПОБЕДИМЕ ПУТИН

Published

on

ЕУ бара од своите граѓани да возат помалку, да ги исклучуваат клима уредите и да работат од дома три дена во неделата за да ја намалат зависноста од руската енергија.

Имено, мерките што ги смисли Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) можат да заштедат на просечно домаќинство до 450 евра годишно, пишува Би-Би-Си.

Според британските медиуми, купувањето на енергија од Русија ја одржува руската економија и ја финансира војната во Украина. Но, Европа тврди дека не може да најде алтернативни извори за снабдување со енергија.

Планот од девет точки, наречен „Јас го давам мојот придонес“, бара граѓаните да возат помалку со користење на јавен превоз, како и да работат од дома три дена во неделата.

Се очекува и во текот на зимата помалку да ги греат домовите, а во текот на летото да ги исклучуваат клима уредите. Исто така, се препорачува да се вози побавно на автопатите, да се вози без да се вклучи климата, да се користат возови наместо летови со авион и генерално да се користи јавен превоз, пешачење или возење велосипед.

Градовите, исто така, се повикани да воведат „недела без автомобили“, што некои веќе го направија.

„Соочени со ужасни сцени на човечко страдање по руската инвазија на Украина, луѓето во Европа сакаат да направат нешто“, рече извршниот директор на ИЕА, Фатих Бирол.

„Овој водич носи збир на лесни чекори кои, со малку или без губење на удобноста на наша страна, го намалуваат протокот на пари кон руската армија и ни помагаат на патот кон почиста и поодржлива планета“, посочи тој.

Според буџетот на ИЕА, доколку сите граѓани ги почитувале овие препораки, би заштедиле 220 милиони барели нафта годишно, доволно за полнење на 120 супертанкери. Исто така, би заштедиле 17 милијарди кубни метри гас, доволно за загревање на 20 милиони домови, пренесува Би-Би-Си.

Continue Reading

Европа

Дојде живот и во Германија: Литар масло во Германија се продава и по цена до ПЕТ ЕВРА

Published

on

Цените на храната во Германија драстично „скокнаа“ од почетокот на руската инвазија врз Украина. Тоа се забележува особено, кај продажбата на масло во германските супермаркети, пишуваат тамошните медиуми.

На некои места цената за еден литар масло достигнува и до пет евра. Филијала на малопродажниот синџир Едека во Тренделбург, северен Хесен, повеќе не сака да продава масло со такви цени, наведува Феникс магазин.

– Не очекувавме ситуацијата да оди во правецот во кој се разви. На полицата за масло, ставивме натпис со објаснување зошто веќе не продаваме. Нема да продаваме сончогледово масло за 4.99 евра по литар. Се оградуваме од вакви цени. Постојат граници, изјави Ања Мулер за германскиот медиум РТЛ.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк