Connect with us

Балкан

Не смееме да дозволиме легитимизација на македонизмот во ЕУ

Published

on

“Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот во ЕУ“, рече бугарскиот ретседател Румен Радев по средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Според него, „идеолозите на поранешна Југославија и Коминтерната немаат место во ЕУ.

„Бидејќи тие ќе имаат долгорочни неповолни последици за Унијата. Затоа Бугарија, како одговорна членка на ЕУ, мора да работи на таков начин што ќе ги интегрира партнерите, а не на проблемите“, рече Радев.

„Кога зборуваме за заеднички европски контекст, не смееме да дозволиме тенденцијата на нашата национална позиција кон Македонија да стане заложник на конфликтот во Украина“, нагласи шефот на државата.

„Неверојатно е како Европа, која даде пример за остатокот од светот во однос на демократијата, човековите права, толеранцијата и отпорот кон говорот на омраза, е подготвена да ги напушти овие принципи и вредности“, додаде Радев, осврнувајќи се на наводниот притисок врз да се одблокира процесот на преговори на Македонија со ЕУ.

„Исклучително сум задоволен од разбирањето дека добро аргументираната бугарска позиција одговара“, рече тој за реакцијата на германската страна на прашањето за ветото за Македонија.

Балкан

Иванов: Власта во Скопје измислува дека има промени во предлогот за да го протуркаат кај нивната јавност

Published

on

Во телевизиска дебата на бугарската национална телевизиај БНТ, кај Бојко Василев, во која учествуваа сен Василев ПП, Мустафа Карадај ДПС и Христо Иванов од ДБ; Иванов, кој е пратеник и поранешен министер за правда на Бугарија, истакна дека нема суштински промени во фрнацуските предлози за решавање на спорот со Македонија.

Иванов, во емисијата, вели дека изјавите на официјални македнски претставници дека биле направени измени во предлозите е со цел да ја „залажат“ јавноста во Македонија.

Не го разбирам однесувањето на власта во Скопје, но најверојатно измислуваат дека има промени во предлогот, за да го протуркаат кај нивната јавност – вели Иванов.

Тој додава дека предлогот ги штити бугарските интереси во Македонија и дека дури и кога ќе почнат преговорите, Македонија ја очекуваат десетина или повеќе години разговори со ЕУ, во кои Бугарија ги задржува правото и можноста да интервенира во различни степени од тој процес, при што бугарскиот став ќе биде поткрепен од Европската комисија.

Continue Reading

Балкан

(Видео) „Македонија е Бугарија“: Бугарските пратеници подигнаа скандалозни транспаренти !

Published

on

Пратениците од пратеничката група Преродба како и гостите на балконот од пленарната сала во бугарското Народно собрание подигнале транспаренти со натпис: „Македонија е Бугарија“, а претседавачот на седницата Атанас Атанасов побарал да ги тргнат за да не мора да ги земе и да ги избрка надвор од салата.

Овие транспаренти испечатени на листови биле декор на говорот на претседателот на Преродба, Костадин Костадинов кој од собраниската говорница го искритикува и предлогот на Макрон и француската политика на Балканот:

„Целта на Макрон не е да го реши бугарското национално прашање и проблемите туку да си ги реши неговите внатрешни проблеми зошто на националните избори загуби истовремено и од левицата и од десницата и бидејќи завршува француското претседателство треба да заврши со некаков надворешнополитички медал, да покаже победа. Тоа е како на времето Австроунгарија што се фалела со победите на Балканскиот полуостров каде единствено можела да победи. Па Франција како една опаѓачка голема сила очигледно нема со што да се пофали освен да каже дека успеала да ја замолчи Бугарија“, рече Костадинов.

Continue Reading

Балкан

Teпачка на полноќ пред домот на Бојко Борисов за Македонија (Видео)

Published

on

Активисти на бугарската партија ВМРО предводени од европратеникот Ангел Џамбаски вечерва се собраа на протест пред домот на поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, за да го искажат револтот зошто тој го поддржа францускиот предлог за решавање на спорот и почеток на преговорите на ЕУ со Македонија, јави БНТ.

Демонстрантите од доскорешниот коалициски партнер на Борисов, пред неговиот дом носеа транспарент „Не ја предавајте Македонија“ и скандираа: „И порано и сега, Македонија е бугарска“.

Од друга страна, пак, пред домот на Борисов имаше и контрапротести – активисти и пратеници од пратеничката група на ГЕРБ дојдоа да го поддржат лидерот.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк