Connect with us

Македонија

Путин: Сетете се на Југославија, се обидуваат да наметнат идеи за етика и култура кои ги доведуваат во прашање интегритетот и суверенитетот на државите

Published

on

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин денеска им се обрати на гостите на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург и се осврна на санкциите воведени од Западот врз Русија, како и на севкупната економска ситуација во Русија.

На почетокот на своето обраќање на меѓународниот форум, Путин истакна дека настанот се случува во тешки времиња, особено ако се земат предвид санкциите што Западот ги воведе кон Русија.

„Лидерите на Запад се обидуваат да живеат во минатото и мислат дека доминацијата на западната политика е нешто што нема да се промени, тоа е вечно. Ништо не е вечно, но нашите колеги не сакаат да го прифатат тоа. Тие мислат дека е сè им е двор и ги третираат земјите како колонии, луѓето како пониска класа. Сакаат да вршат притисок на секој кој нема да ги послуша. Се обидуваат да наметнат идеи за етика и култура кои ги доведуваат во прашање интегритетот и суверенитетот на државите. Сетете се на Југославија, Сирија и Ирак“, рече Путин.

Потоа, тој нагласи дека Западот сака да ја урне руската економија.

„Тие сакаат да ја соборат руската економија со прекинување на дистрибутивните синџири, повлекување на западните компании од Русија и притисок врз рускиот финансиски систем, но нивниот план не успеа. Руската влада работеше професионално, граѓаните се однесуваа правилно. Чекор по чекор носиме повеќе стабилност на нашиот пазар, банкарскиот систем и имаме многу повеќе ликвидност со цел да ја развиеме стабилноста на компаниите и да отвориме многу повеќе работни места“, рече рускиот лидер.

Тој рече дека Русија, како и секогаш, ќе се извлече од секој проблем.

„Мислеа дека рубљата ќе ослабне. Сепак, ние се погриживме да биде поинаку. Сакам да кажам дека мора да бидеме искрени, отворени, независни и да веруваме во нашата сила. Ние сме силни луѓе и можеме, како и нашите предци, да се соочиме со сите проблеми.“

После тоа рече дека санкциите се меч со две острици и дека Европа веќе го чувствува тоа.

„Овие санкции, како што знаете, се покажаа дека одат во две насоки. Тие прават иста штета на оние кои ги воведуваат овие санкции. Зголемувањето на цените на енергијата, храната и сè друго, стандардот паѓа како и конкурентноста на компаниите. Ова е реалноста која е надвор од здравиот разум. Инфлацијата во одредени делови на ЕУ е повисока од 20 отсто, а тие немаат покренато никаква специјална операција“, изјави шефот на Руската Федерација.

Македонија

Јанкулоска кажа дали би се сретнала со Никола Груевски

Published

on

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска вечерва во „360 степени“ изјави дека во затворот додека ја издржува казната најмногу ѝ недостига семејството. 

Рече дека сопругот и синот три години ја посетуваат во затворот. Кажа дека со екс специјалната јавна обвинителка Катица Јанева се сретнуваат во затворот и се во коректни односи. 

Јанкулоска рече дека од сопартијците е блиска со екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанкиески кој исто така е во затвор. 

„Јас не можам да одберам со кого, кога ќе се сретнам, затоа што се сретнувам само кога сум на домашно отсуство“, изјави Јанкулоска за средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. 

Таа рече дека тоа било можност да се информира за некои работи поврзани со политичките случувања кои не ѝ се јасни. Јанкулоска вели дека иако е во затвор, интересот за политичките случувања кај неа не се намалил. 

„Партијата не е еден човек и еден тим, партијата е идеја и ние со неа се идентификуваме“, вели екс министерката. 

Јанкулоска рече дека последната нејзина комуникација со екс премиерот Никола Груевски кој избега во Унгарија, била една недела пред тој да ја напушти Македонија. Вели дека таа нема проблем да се сретне со било кого, но не знае дали тој би сакал да се сретне со неа. 

Continue Reading

Македонија

Македонска траги-комедија: Измените на Кривичниот законик го спасија и Ване Цветанов – се враќа во Македонија

Published

on

Кривичниот законик го спаси и Ване Цветанов, кој беше осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување бидејќи заедно со неговата невенчана сопруга со државни пари оделе на службени патувања.

По околу десет месеци поминати во Германија како азилант, Ване Цветанов се враќа во Македонија. Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата на својот официјален профил на Фејсбук објави заедничка фотографија со неговата сестра и зет, и им се заблагодари на поддршката која му ја пружиле за време на неговото азилантско патешествие во Германија.

-Благодарение на измените на Кривичниот законик, опасноста од притвори повеќе не постои, па за еден месец се враќам во Македонија – објави Цветанов.

Цветанов се товареше дека дека вршел незаконски јавни набавки и ја ангажирал поранешната невенчаната сопруга Дунавка Трифуновска и со државни пари оделе на заеднички службени патувања, односно за злоупотреба на службена положба и овластување, со што го оштетил државниот буџет за 75.000 евра.

Continue Reading

Македонија

Д-р. Беќаровски објави шокантна порака од починатото 24-годишно момче: ЗОШТО СЕ ПРИКРИВААТ ОВИЕ ФАКТИ?!

Published

on

Доктор Нико Беќаровски на Фејсбук објави порака за која вели дека му пристигнала нему лично, а е поврзана со смртта на 24-годишно момче кое почина завчера во битолската болница. Пораката, пишува Беќаровски, ја објаснува причината за сепсата и подоцнежниот развој на иреверзибилната дисеминирана интраваскуларна коагулација. Според докторот, грешката воопшто не е кај дежурните лекари и колегите од битолските интерни одделенија.

Пораката е од наводен роднина на момчето, кој вели дека семејството се сомнева поради што дошло до тој голем инфект кај момчето.

Почитуван докторе, мене детето што почина ми е близок роднина, би сакала да ви кажам како дојде до тој ГОЛЕМ ИНФЕКТ на што ние се сомневаме. Имено детето по кое сега ни гори душата пред три недели имаше мал хирушки, ако можам да го наречам зафат, не знам ни како да го наречам или интервенција на Ортопедија бидејќи во јуни месец се повреди со некоја сајла по грбот и имаше рана за која не отиде на лекар бидејќи изгледаше површинска исекотина. Пред неполни три недели детето во туширање со допир осетил дека нешто има на повреденото место како некое страно тело кое не го боли само на допир се осеќа. Во истиот момент оти на болница го упатуваат на ортопедија му објаснува таму за случајот и тие му велат сега е касно дојди утре ќе направиме ренген и ќе видиме што имаш. Другиот ден детето оди таму прави ренген и на него се гледа метален предмет, односо беше парче железо. Му го вадат железото одма и го прашува докторот кога имас последен пат ставено тетанус? Тој му одговара ревакцинација на 18 години. Докторот му вели добро ко така нека потреба од нова доза и на толку длабока рана не го шие само му вели ела другиот ден на преврска другиот ден оди ама нема кој да го види нема доктор само сестрата го преврзува и тое е тое. Е тука јас се сомневам тука е лекарската греска, се вели во пораката.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк