Connect with us

Европа

Кинези го изградија најмодерниот мост во Хрватска (Фото)

Published

on

Во Хрватска со голема помпа е отворен еден од најмодерните мостови. Пељешки мост кој ќе треба да ја „прескокне“ Босна кај местото Неум е долг само 2,4 километри. Изграден е во Дубровничко-неретванската жупанија за да го премости Малостонскиот Заливмеѓу Комарна на копното и Бријешта на полуостровот Пељешац, со што се постигнува континуитет на територијата на Република Хрватска по копно, прекинат со тесен коридор преку кој Босна и Херцеговина стигнува до морето кај Неум. Изграден е како дел од проектот Патно поврзување со јужна Далмација.
Отсега туристите нема да мораат да влегуваат на територијта на Босна на пат кон хрватското приморје.

Мостот е изграден со пари од ЕУ фондовите а го градеа кинески инвеститори.

Европа

Европратеникот Бутикофер: МНОГУ МИ Е СРАМ ОД ПРЕДАВСТВОТО НА ЕУ КОН МАКЕДОНИЈА

Published

on

Пратеникот во Европскиот парламент од редовите на Зелената партија, Рајнхард Бутикофер, се срами од постојаното предавство кон Македонија од страна на ЕУ.

Тој смета дека претседателката на Европската комисија, Фон Дер Лајен, која завчера беше во Скопје, е само фасада за реалниот однос кон Македонија.

„Многу ми е срам поради континуираното предавство кон Македонија од страна на ЕУ. Зборовите на Фон дер Лајен не можат да бидат доволно слатки за да го премачкаат ова”, порачува Бутикофер на Твитер.

I am so ashamed about the EU’s continuous betrayal of North Macedonia. The words of @vonderleyen can not be sweet enough to sugarcoat this. https://t.co/hTj3eJpBST

— Reinhard Bütikofer (@bueti) July 15, 2022

Continue Reading

Европа

Секна руската чешма – Европа остана без руски гас

Published

on

„Северен тек“, клучниот гасовод од Русија до Европа, ќе биде затворен поради планирано одржување од 11 до 21 јули. Учесниците на европскиот пазар стравуваат дека тоа ќе го влоши недостигот на гас во регионот.

Операторот на гасоводот Северен Тек претходно најави дека ќе ги исклучи двата крака на гасоводот заради одржување, вклучително и тестирање на механички компоненти и системи за автоматизација.

Доколку обемот на гас од „Северен поток“ не се префрли на алтернативни рути, Европа, додека ја одржува сегашната стапка на потрошувачка, може да се соочи со нагло зголемување на цените на „синото гориво“. Цените на бензинот веќе се удвоија за еден месец. Минатата недела, за прв пат од март, тие ја минаа границата од 1.900 долари и се приближија до границата од 2.000 долари, што е неколку пати повисоко од просекот од претходните години.

Во моментов, невозможно е да се компензира за намалениот обем, бидејќи Украина, поради виша сила, го ограничи увозот на руски гас за транзит, а руските контрасанкции забрануваат користење на гасоводот Јамал-Европа низ Полска.

Некои земји, како Германија и Австрија, изразија стравување дека снабдувањето со гасоводот може да биде намалено или прекинато по завршувањето на работите.

Во средината на јуни, „Гаспром“ го намали гасоводот пумпање за околу 60%. Тогаш компанијата објави дека преку „Северен поток“ може да се испорача само 67 милиони кубни метри гас дневно, наместо планираните 167. „Газпром“ тоа го образложи со доцнењето во работата на германски „Сименс“, која поради канадските санкции не се врати во Русија од ремонт на пумпната станица за гас.единици за компресорската станица „Портоваја“.

Continue Reading

Европа

ЕУ: Одлуката за ревидираниот француски предлог е суверена одлука на Македонија

Published

on

Европската комисија преку својата портпаролка за проширување порача дека се следи процесот во Македонија за предлог преговарачката рамка на француското претседателство, јави дописничката на МИА од Брисел.

На новинарско прашање на редовниот брифинг за медиуми во Европската Комисија за францускиот предлог и процесот на преговори со Македонија, портпаролката за проширување, Ана Писонеро изјави дека се водат консултации во земјата.

– По испраќањето на ревидираниот француски предлог, видовте дека премиерот Ковачевски најави широк процес на консултации со сите релевантни чинители, овој процес е во тек и се разбира одлуката за овој ревидиран предлог е суверена одлука на Македонија, одблиску ги следиме настаните и дебатите кои се одвиваат, изјави Писонеро.

На прашање за содржината на преговарачката рамка и вклучувањето на билатерални прашања со Бугарија во предлогот, Писонеро ги упати новинарите кон веб сајтот на владата на Северна Македонија каде се објавени документи, но не даде коментар.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк