Connect with us

Забава

Песната која ја споделува цела Македонија: Кои се Васко Жабата и Цеца Мечката?

Published

on

Во оригиналот песната се вика „Комбайна-вършачка“ и е стара осум години. Сепак, дури сега стана огромен хит на Балканот.

Дали во последните неколку дена наидовте на објави и мемиња на социјалните мрежи во кои се споменува „Жабата Васко“? Станува збор за песна на бугарскиот ромски бенд „Камчија оркестар“ по која Македонците „полудеа“.

Иако нема никаква смисла, песната според мислењето на многумина е интересна и привлечна, поради што не престанува да се зборува за неа.

Многумина беа особено воодушевени од рефренот кој гласи: „На гитарата Васко жабата, свирите драги гости само за вас“, што во превод значи: „Васко жабата е на гитара, ќе свири драги гости, само за тебе“.

Сепак, „Васко жабата“ не е единствената ѕвезда. Во вториот рефрен колегата ја опеа и пејачката на бендот: „На микрофон Цеца мечката, таа пее, драги гости, само за вас“.

Тоа беше доволно за некои од обожавателите на песната да направат голем „хајп“, па на социјалните мрежи само зборуваат за тоа.

Некои отидоа чекор подалеку, и направија верзија од самиот рефрен на YouTube, „Васко жабата“ и „Цеца мечката“, во траење од еден час или повеќе.

Бугарската група стана ѕвезда на мемињата на Твитер и другите социјални мрежи, па некои коментираат дека имаат сериозен проблем и не можат да ја извадат песната од глава.

Мозокот ми е толку yништен што нема ништо во него, само хор кој континуирано ја пее „Васко жабата на гитарата“.

Мојот мозок полека но сигурно се претвора во каша со бескрајниот гитарски ремикс на Vasko žabata / ljuuudi, загадувањето станува се поголемо. се дел од коментарите на Твитер.

Забава

Среде бел ден во Скопје демолираа автомобил: „За газди што не даваат плата“ (ВИДЕО)

Published

on

 Во видеото се гледа како две лица среде бел ден демолираат автомобил оставен на паркингот.,

-Припрема за газди што не даваат плата. ПС, а за чиновничиња и министерчиња што сега глумат големи газди ќе се снима нов филм, стои во коментарот на видеото.

Continue Reading

Забава

Илина замина во Америка да работи како професорка

Published

on

Познатата алпинистка Илина Арсова од неодамна престојува во Тенеси, Америка, а сега ја објави и причината за тоа.

Во видео на Инстаграм соопшти дека започнала да работи како професорка на Универзитетот Тенеси, од каде добила и стипендија за докторски студии.

-За сите пријатели и фанови праќам мал поздрав од Ноксвил, Тенеси. До сега не стигнав официјално да споделам дека добив престижна стипендија за докторски студии и инструкторска позиција на Универзитетот од Тенеси.

Оваа одлука не беше лесна во поглед на љубовта и фамилијата која ми недостига во секој миг, сепак овој мој нов Монт Еверест, долго беше на листата па еве му дојде редот. Искрено им благодарам на најблиските и мојот драг Игор Џамбазов за целата поддршка во овој момент, новите почетоците никогаш не се лесни. Знаењето е нашето најголемо богатство, па никогаш не престанувајте да учите, порача Илина.

https://www.instagram.com/reel/CjNqnebOQcD/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Забава

Учениците од ООУ “Kлимент Охридски” Прилеп спектакуларно го дочекаа нивниот другар Вања (Видео)

Published

on

Вања Ѓорѓиоски, ученик во ООУ “Климент Охридски” Прилеп, учествуваше на Светското финале на натпреварот по англиски јазик “Хипо”, кое од 28-30 септември се одржа во Рим, Италија.

Вања се натпреваруваше со ученици од целиот свет: Италија, Хрватска, Србија, Романија, Бугарија, Латвија, Тунис, Малезија, Египет, Филипини, Виетнам…. и многу други.

Од 28 финалисти во категоријата Хипо 1, го освои ПРВОТО место и доби златен медал, светски признат сертификат за неговото познавање на англискиот јазик и школарина. Неговата менторка, наставничката Фросина Ацевска доби бесплатен TEFL курс.

Денеска Вања пристигна во своето училиште, каде го пречекаа сите ученици со шампионски шпалир. Учениците од сите генерации го извикуваа неговото име, а Вања срамежливо помина поздравувајќи ги своите другарчиња.

Екипата на Маркукуле му посакува на Вања уште поголеми успеси во иднина, а на ООУ “Климент Охридски” им посакуваме да станат расадник на вакви талентирани и вредни ученици.

Видео:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0TFk1EdPCxbgbopraVPFWtN3uoabVAhdwzdo48vYSAiAwuDdYX9vPU7XQtedQtEhbl&id=100057408431472

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк