Connect with us

Балкан

Српски Курир: Кај нас платата е дупла – 30 илјади работници од Македонија и Албанија во септември доаѓаат во Србија, меѓу нив занаетчии и лекари

Published

on

Околу 30.000 многу потребни занаетчии, лекари и медицински сестри и техничари од Северна Македонија и Албанија од септември ќе дојдат на работа во Србија без никакви дополнителни документи, работни визи и посебни дозволи, пишува српски курир.

Тоа ќе биде овозможено благодарение на иницијативата „Отворен Балкан“ и отворањето на единствениот пазар на труд. Дополнително, целиот наш регион ќе стане многу поатрактивен за странските инвеститори бидејќи полесно ќе ги најдат работниците што им недостасуваат, сметаат експертите.

Директорот на Канцеларијата за ИТ и е-Влада Михаило Јовановиќ рече дека сите занимања што ни се потребни се интересни за луѓето од Северна Македонија и Албанија.

– Сметаме дека ќе има работници кои ќе дојдат со завршено високо образование, но и оние кои имаат основно и средно образование. Градежништвото и работниците во областа на земјоделството се многу барани. Треба да има многу заинтересирани и за здравството бидејќи платите овде се повисоки. Сепак, уште поважно е што како регион сите ќе станеме многу поинтересни за странските инвеститори бидејќи побрзо и полесно ќе се дојде до работниците, а тоа е една од причините тие да инвестираат во овој дел од Европа – вели Јовановиќ.

Небојша Атанацковиќ од Сојузот на работодавачи на Србија вели дека поголема работна сила ќе им користи на нашите работодавци за позиции кои инаку се секогаш слободни.

– Мислам дека граѓаните на Северна Македонија и Албанија во рамките на „Отворениот Балкан“ ќе бидат многу заинтересирани да дојдат кај нас бидејќи условите и приходите се многу подобри. Исто така, кај нас работодавачите ќе имаат поголем избор и можност конечно да пополнат позиции за кои долго време не можат да најдат соодветна работна сила . Ни недостигаат сите трговски профили во градежништвото, заварувачите, потоа сите работници во угостителството и туризмот и за сезонски работи како овоштари. Од септември очекуваме да пристигнат околу 30.000 – вели Атанацковиќ.

Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија ќе можат да се вработат во овие земји со идентификациски броеви „Отворен Балкан“ без дополнителни административни бариери.

Предвидено е граѓанинот кој сака да се вработи во една од овие три земји, да ги внесува своите податоци преку порталот е-Влада и на тој начин да го добие идентификацискиот број на иницијативата „Отворен Балкан“. Секој граѓанин кој ќе пристапи до порталот и ќе го добие тој број ќе може непречено да пристапи до пазарите на трудот на сите три земји.

Целта е постапката да биде иста во Србија, Северна Македонија и Албанија.

Советникот на претседателот на Стопанската комора на Србија, Ненад Ѓурѓевиќ , вели дека веќе подолг период има недостиг на работна сила во областа на земјоделството, градежништвото и текстилната индустрија. Тој додаде дека по пандемијата, многу меѓународни компании кои имаат свои ланци на Далечниот Исток ја разгледуваат можноста своето производство да го доближат до нивните матични компании во Западна Европа.

– Како Западен Балкан можеме да бидеме интересна дестинација за ваков тип на работа – вели Ѓурѓевиќ.

Тој наведува дека ПКС не располага со прецизни податоци колку работна сила недостасува, но наведе дека има потреба од работници на сезонски работни места, како и во меѓународни компании кои работат овде.

– Познато е дека овие работници доаѓаат од соседните земји и од одредени земји од ЕУ, така што тој недостаток некако се надоместува, но има потреба да се регулира, овие луѓе да имаат здравствено осигурување, да им оди стажот – нагласи Ѓурѓевиќ.

Просечната плата во Србија е 631 евро, додека граѓаните на Северна Македонија во просек заработуваат 360, а Албанија 248 евра месечно.

Балкан

ТЕНЗИИ ВО БЕЛГРАД – Објавено интервју со СЕРИСКИ СИЛУВАЧ, стотици демонстранти на протест, врие од реакции!

Published

on

Стотици демонстранти, повеќето девојки и жени, се собраа вчера на протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“ во центарот на Белград, барајќи одговорност од сопственикот и од уредникот за објавеното интервју со осудениот сериски силувач.

Учесниците протестираа заради објавеното интервју со Игор Милошевиќ, кому таблоидот му ја посветува насловната страница на која тој се фали дека од својата 14 година досега минал само три месеци на слобода.

Милошевиќ неодамна беше ослободен по повеќегодишна затворска казна, а бројни женски и граѓански организации во Србија изразија страв дека тој може да ги повтори делата, укажувајќи на опасноста од негово слободно појавување во јавноста.

„На сериските силувачи не им е место во јавниот простор, медиумите и емисиите, туку во затвор“, беше порачано од протестот.

Новинарските здруженија, бројни опозициски партии и претставници на граѓанското општество во Србија со осудија уредничкиот потег на „Информер“ и неговиот сопственик и главен уредник Драган Ј. Вучичевиќ, предупредувајќи дека со тоа интервју експолицитно е прекршен новинарскиот кодекс и сите морални норми.

Ова предизвика лавина на реакции низ социјалните мрежи, каде веќе неколку дена низ Белград граѓани го сликаат силувачот и го објавуваат на социјалните мрежи со осуда за неговото ослободување.

Continue Reading

Балкан

Невидено невреме во Србија (Видео)

Published

on

Силно невреме се прошири во текот на попладневните часови од северна Србија кон остатокот од земјата. Обилните врнежи беа придружени со грмежи и невреме, а на места падна и град.

Градот, меѓу другото, падна во населените места Лазарево и Бачки Петровац, каде оштети многу возила. Земјата побеле како да паднал снег.

Невремето потоа околу 15:00 часот го зафати и поширокото подрачје на Белград. Околу половина час пред да почне да врне, дувал многу силен ветер кој кршел гранки и носел делови од покриви и фасади, а во некои моменти грмело толку силно што прозорците се треселе.

Силен ветер собори дрвја, многу улици беа поплавени, а гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“, предизвикувајќи штета, што привремено ги прекина полетувањата и слетувањата.

Невремето потоа се спушти и во другите делови на Србија. На Дунав кај Кладово гром удрил рибар. Мажот бил пренесен во болница со тешки изгореници.

Силно невреме ја погоди околината на Јагодина, каде град со големина на јаболко го зафати Драгошевац и проби покриви.

Видео:

https://www.instagram.com/reel/CjA7gu0Ao0Z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CjAYtgTgLQP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Балкан

Бојко Борисов распали по македонците за исвиркувањето на химната: Не ги разбирате европските вредности

Published

on

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје.

Борисов на „Фејсбук“ за да ја бодри бугарската фудбалска репрезентација на натпреварот со Македонија од Лигата на нации.

„Почит до момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и фудбалски навивач категорично го осудувам навредувањето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – РМ. За жал, со слични постапки нашите соседи од Република Македонија покажуваат дека не ги разбираат европските вредности. Напред, бугарски херои!“, сподели тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк