Connect with us

Забава

Навали народе: Конечно летните дискотеки во Скопје добија дозвола за работа

Published

on

Летните дискотеки во Скопје добија дозвола за работа за оваа година, неколку недели откако нивните газди најавија протест, кој потоа беше откажан.

Обединети во иницијативата „Сакаме ноќен живот во Скопје“, тие им се заблагодарија на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска и на министрите за внатреши работи и економија, Оливер Спасовски и Крешник Бектеши, зашто им помогнале да добијат дозволи за работа и со тоа им овозможиле на младите во Скопје да имаат ноќен живот после полноќ.

„Младите во Скопје ќе ја имаат истата можност како младите низ Македонија и светот да се забавуваат и социјализираат во нормални и безбедни летни ноќни клубови“, велат газдите на дискотеките.

Газдите на летните дискотеки во Градски парк најавија дека ќе протестираат пред Владата на 27 јули, оти ниеден клуб немаше добиено лиценца за работа, велејќи дека е срамота во главниот град да нема никаков ноќен живот за време на летото. Од Министерството за економија им одговорија дека не можат да им се издадат лиценци на клубовите додека не се добие позитивно мислење од Министерството за внатрешни работи. Од МВР пак кажаа дека барањата на клубовите во Градски парк се правно неиздржани, бидејќи немаат сообраќаен проект и имотен лист.

Протестот беше откажан само ден по неговата најава, откако газдите на дискотеките имале средба со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на која им било ветено наоѓање решение за проблемот со лиценците за работа.

Забава

„Со љубов за Тоше“: Концерт во чест на нашиот непрежален пејач

Published

on

По повод 15 години од последниот, незаборавен концерт на Тоше Проески, Министерството за култура и Спомен куќата на Тоше го продолжуваат неговиот аманет и ветуваат незаборавен концерт на 5-ти октомври токму во неговото родно Крушево.

Имено, на 5 октомври Крушево првпат ќе биде домаќин на сите музички пријатели на Тоше, кои ќе исполнат дел од неговите вонвременски хитови. Ѕвезденото небо за Тоше ќе се случува на платото пред неговата Спомен куќа на Гумење во Крушево, со почеток во 19 часот. дел од Концертот и Ѕвезденото небо за Тоше ќе бидат: Каролина Гочева, Бени Шаќири, Јелена Томашевиќ, Бојан Маровиќ, Дани Димитровска, Ѓоко Таневски, Мартинијан Кириловски, Кристина Арнаудова, Јоце Панов, Влатко Груевски, Омар Џафероски и Билјана Јосифов.

Тие ќе настапат во придружба на Камерниот оркестар на Битола, под водството на Владимир Димовски и на Бендот на Тоше.

Од крушево ги повикуваат сите фанови од Балканот, со своето присуство и со своите мобилни телефони да го збогатат Ѕвезденото небо за Тоше и да споделат љубов и сеќавања на концертот кој е наречен „Со љубов за Тоше“. Неговата љубов за сите нас сѐ уште трае и постои во секој негов стих и нота.

(МИА)

Continue Reading

Забава

,,Еден нормален не остана во државава”(Видео)

Published

on

Видео на денот:

Еден нормален не остана во државава
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Видео:

https://fb.watch/fQgL4Xys2g/

Continue Reading

Забава

На Џамбазов му пристигнаа резултатите – боледува од Илинопатија

Published

on

Маестро Игор Џамбазов, на социјалните мрежи си ја отвори душата и ја призна болката. Пристигнаа резултатите, вели Џампазов, боледувам од Илинопатија.

„Ги известувам сите пријатели и следбеници дека конечно ги добив резултатите од лабораториските испитувања. Веќе два месеца боледувам од Илинопатија, во превод: Патење по Илина. Лекот за оваа болест се уште не е измислен. Чаре?“, пишува Џамбазов на социјалните мрежи.

Веќе два месеци ја нема видено својата љубена Илина, па јавно кажа колку му недостасува. 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк