Connect with us

Балкан

Вучиќ со шокантно тврдење: Се спрема ликвидација на србите во Косово, немој да ги убивате луѓето

Published

on

Претседателот Александар Вучиќ по средбата со младите спортисти од дијаспората одговараше на новинарски прашања.

Вучиќ денеска изјави дека не верува во успехот на средбата со приштинската делегација во Брисел на 18 август, но дека сепак се надева оти на таа средба ќе има напредок и дека, како што рече, „нивните илегални родители ќе ги принудат тие да го сторат тоа“.

Вучиќ прво го коментираше дијалогот со премиерката на привремените институции во Приштина Аљбина Курти и рече дека е многу скептичен за постигнување какви било резултати.

- Се што рекоа е дека ќе ја наметнат својата волја. Ним не им е гајле што има да каже Белград, па не знам ни за што е дијалогот. Тие што рекоа дека треба да се разговара за ЗСО, како и дека мора да биде во согласност со уставот на Косово, да ги прашам дали се шегуваат? Што преговаравме тогаш – праша Вучиќ.

Како што вели, „се убивавме со месеци“, а тие сакаат да биде во согласност со уставот на Косово, тогаш, додава, ништо не ни треба.
- Не нè принудувајте да се откажеме од нашите права, не се ни обидувајте, не ни сонувајте. Повеќе пати сум укажувал на изјавите со кои го подготвуваат теренот. Против Србија можете да правите што сакате, но нема да го добиете нашиот благослов. Верувам дека во септември, кога веќе ќе се формира Владата, ќе одиме во Собрание и ќе разговараме за Косово.
Како што вели, сакаат да извршат притисок врз Србија. Вучиќ му рекол на Квинта дека доаѓаат со добра волја, но за да не принудат да учествуваме во уништувањето на нашата земја, како што вели „не сонувај“. - Неколку пати посочив на изјавите кои го подготвуваат теренот, во кои претпоставувам дека сакаат да ме информираат како сето тоа ќе го спроведат во пракса. Ок, кажи ни дека правото не постои, дека не те интересира Резолуцијата 12 44, како и правото на ОН, кое толку многу го спомнуваш кога станува збор за конфликтот во Украина, но кога станува збор за овој дел од Европа и светот, тоа не те интересира – рече тој е Вучиќ. - Се уште се надевам дека разумот ќе надвладее. Чим некој е Србин а за Србија е криминалец. Молба до жителите на Квинта, не правете го тоа, не сонувајте. Немаше пукање, но нема да дозволиме некој да отвори оган врз нас. На прашањето како ја коментира изјавата на Курти дека „Србија води агресивна политика“, претседателот рече: - Се е смешно, 170 дена слушате, Србија некаде напаѓа некого. - Подготвуваат ликвидации на нашите на север. Ги предупредувам да не го прават тоа. Не убивај луѓе. Ни треба мир и стабилност. Не сакаме да убиеме никого. Се обидуваат да ја искористат ситуацијата во Украина – додаде претседателот и најави бројни разговори во наредните денови.

Балкан

ТЕНЗИИ ВО БЕЛГРАД – Објавено интервју со СЕРИСКИ СИЛУВАЧ, стотици демонстранти на протест, врие од реакции!

Published

on

Стотици демонстранти, повеќето девојки и жени, се собраа вчера на протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“ во центарот на Белград, барајќи одговорност од сопственикот и од уредникот за објавеното интервју со осудениот сериски силувач.

Учесниците протестираа заради објавеното интервју со Игор Милошевиќ, кому таблоидот му ја посветува насловната страница на која тој се фали дека од својата 14 година досега минал само три месеци на слобода.

Милошевиќ неодамна беше ослободен по повеќегодишна затворска казна, а бројни женски и граѓански организации во Србија изразија страв дека тој може да ги повтори делата, укажувајќи на опасноста од негово слободно појавување во јавноста.

„На сериските силувачи не им е место во јавниот простор, медиумите и емисиите, туку во затвор“, беше порачано од протестот.

Новинарските здруженија, бројни опозициски партии и претставници на граѓанското општество во Србија со осудија уредничкиот потег на „Информер“ и неговиот сопственик и главен уредник Драган Ј. Вучичевиќ, предупредувајќи дека со тоа интервју експолицитно е прекршен новинарскиот кодекс и сите морални норми.

Ова предизвика лавина на реакции низ социјалните мрежи, каде веќе неколку дена низ Белград граѓани го сликаат силувачот и го објавуваат на социјалните мрежи со осуда за неговото ослободување.

Continue Reading

Балкан

Невидено невреме во Србија (Видео)

Published

on

Силно невреме се прошири во текот на попладневните часови од северна Србија кон остатокот од земјата. Обилните врнежи беа придружени со грмежи и невреме, а на места падна и град.

Градот, меѓу другото, падна во населените места Лазарево и Бачки Петровац, каде оштети многу возила. Земјата побеле како да паднал снег.

Невремето потоа околу 15:00 часот го зафати и поширокото подрачје на Белград. Околу половина час пред да почне да врне, дувал многу силен ветер кој кршел гранки и носел делови од покриви и фасади, а во некои моменти грмело толку силно што прозорците се треселе.

Силен ветер собори дрвја, многу улици беа поплавени, а гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“, предизвикувајќи штета, што привремено ги прекина полетувањата и слетувањата.

Невремето потоа се спушти и во другите делови на Србија. На Дунав кај Кладово гром удрил рибар. Мажот бил пренесен во болница со тешки изгореници.

Силно невреме ја погоди околината на Јагодина, каде град со големина на јаболко го зафати Драгошевац и проби покриви.

Видео:

https://www.instagram.com/reel/CjA7gu0Ao0Z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CjAYtgTgLQP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Балкан

Бојко Борисов распали по македонците за исвиркувањето на химната: Не ги разбирате европските вредности

Published

on

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје.

Борисов на „Фејсбук“ за да ја бодри бугарската фудбалска репрезентација на натпреварот со Македонија од Лигата на нации.

„Почит до момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и фудбалски навивач категорично го осудувам навредувањето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – РМ. За жал, со слични постапки нашите соседи од Република Македонија покажуваат дека не ги разбираат европските вредности. Напред, бугарски херои!“, сподели тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк