Connect with us

Скопје

Плаќајте си вие сметки: Годишно во Скопје се КРАДЕ СТРУЈА во вpeднocт од 50 МИЛИОНИ ЕВРА!

Published

on

Само за една година, според некои пресметки на луѓето вработени во ЕВН кои секојдневно се на терен, околу 50 милиони евра е вредноста на украдената струја само од Скопскиот регион. Вработен во ЕВН, кој разбирливо сакаше да остане анонимен, вели дека само во Општина Арачиново за една година се краде или не се плаќа струја во вредност од 6 милиони евра. Власта, и локалната и централната, ги има овие податоци, но молчи, пишува порталот МКД.мк.

И досега беа објавувани стотина новинарски приказни како контролорите на ЕВН едноставно немаат пристап до струјомерите од поедини домаќинства кои со години не платиле сметка за струја. Пишувавме и тоа дека често доаѓа и до физички пресметки. ЕВН како компанија со години се обидува да го унапреди системот за ефикасна наплата на сметките за струја, од 2014 година досега инвестираше десетици милиони евра во зајакнување на електричната дистрибутивна мрежа само кон Арачиново…

Според неофицијалните податоци на вработен во ЕВН, во февруари годинава загубите на електрична енергија само во Арачиново изнесуваат околу 80%. Трафостаницата број 6 со број 381145 поради кражба на струја бележи загуба од над 56%. Трафостаницата број 1 со број 380396 поради кражба на струја бележи загуба од над 65%. Трафостаниците 10, 3, 8 и 9 со соодветните броила бележат загуби од 70% поради кражба на струја, трафостаниците со броеви 5, 4, 2, 13 и 11 со соодветните броила бележат загуба од над 80% поради кражба на струја, трафостаницата број 12 со број 381392 е со рекордна загуба од 96% поради кражба на струја. Сите се на територијата на Општина Арачиново. Ова се делови од официјалните извештаи на ЕВН за оваа општина.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Скопје

Арсовска го именува за заменик градоначалник Александар Трајановски од ГРОМ

Published

on

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски – напиша Арсовска.

Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран за член на Советот во Град Скопје на локалните избори кои се одржаа минатата година.

Имајќи во предвид дека во тек е неговиот втор мандат како советник во Град Скопје, Трајановски е еден од поискусните во овој советнички состав со долгогодишно искуство во работата на локалната самоуправа и градската администрација.

Трајановски е прва генерација стипендист на програмата за „Напредно лидерство“ – АЛПИ организиран од Институтот ИРИ, Американската амбасада и Стејт департментот.

Воедно е стипендист на Институтот за јавни политики Мајка Тереза поддржан од Европската Унија.

Неговото искуство во голем дел ќе придонесе во остварувањето на програмата „За Модерно Скопје“ и остварувањето на интересите на сите граѓани на Скопје – напиша градоначалничката на Град Скопје.

Имено Трајановски доаѓа од партијата на Стевче Јакимовски ГРОМ.

Continue Reading

Македонија

Јакимовски: Народот постапува според емоции, не е виновен, виновни се тие што го водат

Published

on

Народот секогаш е во право! – напиша синоќа на својата Фејсбук страница, градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. 

И тој реагираше на атмосферата која се одиваше на фудбалскиот натпревар помеѓу Македонија и Бугарија, откако имаше забелешки и осуда од бугарската страна за ширење говор на омраза на трибините. И македонското Министерството за надворешни работи се приклучи кон осудување на скандирањата и навивањето во арената „Тодор Проески“ во Скопје. Јакимовски со поинакви гледишта за темата:

-За разлика од многу мои колеги јас НЕ ги осудувам вчерашните скандирања на фудбалскиот натпревар помеѓу Македонија и Бугарија, напротив тоа е реалната слика. Народот реагира затоа што изминатиот период е манипулиран и потценуван од страна на нашите политичари од актуелната власт и од опозицијата. Не, колеги политичари, не е народот грешка, народот постапува според своите емоции и чувства и не е тој виновен туку може да се виновни само оние кои го водат. Затоа јас ги поддржувам граѓаните и нивниот искрен емоционален, национален крик. Да живее Македонија, глава горе македонци! – напиша Јакимовски. 

Continue Reading

Скопје

И ,,Седмица” поскапе (Фото)

Published

on

Паралелно со растот на се останато, поскапе и популарниот сендвич од скопска „Седмица“.

Веројатно најпопуларната сендвичара во Македонија има нови цени. Хамбургерот чини 200 денари, чизбургерот 220 денари!

Тостот чини 150 – 170 денари.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк