Connect with us

Бизнис

Од денеска капење и перење по потреба – Стапува на сила кризната состојба со електрична енергија

Published

on

Одлуките на Владата за кризната состојба во снабдувањето со електрична енергија низ државата и топлинска енергија во Скопје денеска стапија на сила и ќе важат 30 дена.

Тие две одлуки владата на Димитар Ковачевски ги донесе на 25 август, како што беше објаснето, поради недостигот на струја и состојбата на пазарот на електрична енергија и немањето топлинска енергија, можноста за користење алтернативно гориво.

Тие се усвоени на предлог на Управниот комитет за координација во системот за управување со кризи на Македонија.

Претходно, во ноември минатата година, во земјава беше прогласена кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија, за да може државата да интервенира од буџетот за да се зголеми ликвидноста на енергетските компании за производство и пренос на електрична енергија, ЕМС и МЕПСО, како и за увоз на електрична енергија во случај на евентуални дефекти во електраните.

Тогаш, на 9 ноември 2021 година, владата на Зоран Заев прогласи криза во снабдувањето со електрична енергија за 30 дена, по што истата беше продолжена до 9 јуни 2022 година, поради „недостигот на струја и состојбата на пазарот на електрична енергија“.

Бизнис

НЕВЕРОЈАТНО – Овој Golf 2 се продаде за повеќе од 80.000 ЕВРА, еве зошто… (Видео)

Published

on

Во САД втората генерација на Golf постигна неверојатна цена од 87.000 долари или 80.300 евра на аукција

Некој одвоил за VW Golf II сумата за која можете да добиете нов Golf R, а тоа се два примерока.

2022 Volkswagen Golf R Base Hatchback
Golf R Hackback

А за толку високата цена виновни се двајца купувачи кои се степале и ги подигнале сумите до небо.

Имено, текот на аукцијата го следеше вообичаениот ритам до сумата од околу 35.000 долари, а потоа со своите понуди се истакнаа двајца корисници, Кбод и Пабловв. Останатите паднаа на 45.000 долари, а потоа останатите две се нафрлија на голфот како да е суден ден.

Застанале на споменатата сума што ја понудил Пабловв, пишува Index.hr.

Аукцијата Bring-A-Trailer предизвика неверојатен интерес. Во него учествуваа повеќе од илјада корисници, а рекламата собра над 620 коментари.

Објектот на аукцијата бил VW Golf II GTI 16V од 1992 година со поминати 85.000 километри. Колата е во повеќе од пристојна состојба, со обемна опрема и целосна историја на сервисирање.

Continue Reading

Бизнис

ЌЕ ВИ ПАДНЕ ВИЛИЦАТА: Овие четири убавици доминираат во групата Ф (ФОТО)

Published

on

Речиси нема некој кој не го интересираат понежните половини на фудбалерите на ова светско првенство во Катар.

Во овој момент на ред е групата Ф во која се наоѓаат Белгија, Канада, Мароко и Хрватска, а меѓу нив и четири сексапилни жени од кои ќе ви падне вилицата.

БЕЛГИЈА

Од презентацијата на Белгија доаѓа убавата половина на Тибо Куртоа, згодната Мишел Герзиг. Нивната врска стана јавна во 2021-та година, а убавата Израелка често споделува фотографии и од мечевите на Реал Мадрид.

КАНАДА

Кога станува збор за Канада, нема дилема, тука е сопругата на канадскиот репрезентативец Милан Борјан кој има српско потекло.

Снежана Борјан е родена 1982-та година, а по венчавката со фудбалерот одлучи да ја остави работата како маркетинг директор во Партизан и целосно да му се посвети на семејството.Двајцата го имаат синот Филип.

МАРОКО

Хиба Абук која има потекло од Тунис и Либија во 2020 година го добила синот со репрезентативецот Ашраф Хакими.

Поради одвоениот живот со фудбалерот таа често користи приватен авион и летови како би го поминала времето со семејството.

ХВРАТСКА

Сопругата на фудбалерот Матео Ковачиќ, Изабела е доказ дека и без голотија и провокативни фотографии може да се истакне убавината и витката става.

Изабела се занимава со приватен бизнис и не сака себе да се претставува како популарна личност, се со цел да не и влијае негативно на нејзината работа.

Continue Reading

Бизнис

Ковачевски по примерот на Груевски, облече ракавици и береше грозје

Published

on

Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на традиционалниот гроздобер во винаријата „Тиквеш“ , придружувајќи им се на лозарите.Тој при тоа истакна дека треба да се стимулира производството на висококвалитетно грозје кое е неопходно за производство на врвни вина со премиум квалитет кои се бараат на домашниот и на странските пазари.
Го истакна огромното значење на малите и големите винарии, чии активности придонесуваат за унапредување на квалитетот на македонското вино и претставувањето на нашата земја како винска земја и рамноправен дел од винската карта, на регионот и пошироко.„Посакувам успешна и бериќетна лозарска година. Нека е со среќа гроздоберот годинава, нека се набере квалитетно грозје и да се произведе квалитетно вино!Лозарството и винарството имаат огромен потенцијал, Северна Македонија е на истата географска должина со најпознатите вински региони во светот и затоа ние како Влада континуирано работиме на подобрувањето на условите за производство на квалитетно грозје и вино“, рече Ковачевски.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк