Connect with us

Македонија

Започна економскиот колапс: Стопанска комора на Македонија прогласи кризна состојба во работењето

Published

on

Се прогласува кризна состојба во работењето на Стопанската комора на Македонија, која ќе трае од 15 септември 2022 година до 15 април 2023 година.

За спроведување на активностите поврзани со оперативното работење во Комората ќе се формира Кризен штаб на Комората, чиј состав и овластувања ќе бидат утврдени со посебна одлука.

„Со оглед на фактот дека состојбата со снабдувањето со електрична енергија сè повеќе се комплицира, а информациите што ги добиваме од нашите членки се сè подраматични, се поставува потребата од концентрирање на нашата работа кон разрешување на ова прашање, со оглед на фактот дека сè друго во овој момент е бесмислено. Снабдувањето со електрична енергија е со таков интензитет, што има огромно и пресудно влијание врз работењето на компаниите членки на Комората, и веќе се забележани случаи на затворање на компаниите и редуцирање на работењето“, велат од СКСМ во своето образложение за одлуката.

„Како што сите знаеме, и покрај огромниот притисок кој што го извршивме на Владата, мерките коишто требаше да бидат преземени доцнат, а информациите кои стигнуваат од Министерството за финансии зборуваат дека сме на праг и на финансиска криза. Токму затоа, немаме друг избор, освен да се искористат сите можности за дополнителен притисок и вклучување во разрешницата на овие проблеми, што значи и редуцирање на коморските редовни активности. Врз основа на определбите на Законот за стопанските комори и Статутот на СКСМ, во кој се јасно набележани одредбите за суштината на нашето постоење, донесена е ваква одлука и се прилагодува работењето“, велат оттаму.

Стопанската комора е создадена да ги застапува и заштитува интересите на стопанските субјекти кои во овој момент се загрозени и таа е независна и самостојна организација, којашто има за цел неколку клучни компоненти:

– застапување на заедничките интереси на членките;

– искажување на интересите на членките пред надлежните државни органи;

– усвојување и предлагање усогласени мислења и ставови во врска со подобрување на условите за работење;

– учество во креирањето на јавното мислење, политиките за суштинските и системските прашања;

– утврдување и негување на добрите деловни обичаи;

– развивање на деловниот морал и утврдување правила на деловното однесување на членките на Комората во меѓусебните односи и во односите кон трети лица и на пазарот.

Конкретно, тоа значи дека со посебна одлука ќе биде формиран кризен штаб кој ќе ги преземе ингеренциите за раководењето со Комората во кризна ситуација, ќе биде во постојано заседание и ќе располага со сите потребни информации за донесување одлуки.

Исто така, кризата со електричната енергија и другите кризни ситуации ќе станат приоритет во коморското работење и нема да се губи ниту една минута во реагирањето и координирањето на активностите меѓу нас. Органите и телата на СКСМ и понатаму ќе ги извршуваат своите овластувања, но секојдневно ќе бидат информирани од Кризниот штаб за сите нови информации што влијаат врз работата на компаниите. Оваа одлука да биде итно проследена до сите наши членки и посебно до органите на Комората.

Македонија

30 дневен притвор за струмичанецот кој го транспортираше Палевски до Турција

Published

on

Кривичен го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор на струмичанецот, кој од Белград преку Бугарија го траспортирал првоосомничениот Палевски до Турција, каде беше уапсен.

Палевски, кој е  осомничен за грабнувањето и убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски беше фатен во турскиот град Баликесир.

Првоосомничениот за злосторството најпрвин во Белград го однел неговиот адвокат,  Васко Стојков кој мислел дека осомничениот имал закажан лекарски преглед. Потоа Димковски, кој сега е во притвор го пренел во Бугарија и оттаму во Турција.  Димковски беше фатен на граничниот премин кај Дојран.

Димковски, според пишувањата во некои медиуми, додека го превезувал Палевски не знаел дека е осомничен  за убиствата и бил искористен од него. Тој на Фејсбук споделил и фотографија од Турција, објавена утрото на 3 декември.

Continue Reading

Македонија

Мајката на убиената Вања: Несфатливо ми е како и зошто моето прекрасно девојче е во гроб, сега важно ми е да ја знам вистината

Published

on

Несфатливо ми е како и зошто моето прекрасно девојче е во гроб, сега важно ми е да ја знам вистината, вели мајката на Вања Ѓорчевска која беше убиена во атарот на селото Бразда, Зорица, за српска „Република“. Оваа е нејзина прва изјава по смртта на девојчето.

– Не можам да зборувам. Сè уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сè уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол, вели Зорица во интервјуто, кое го пренесува „Макфакс“.

– Просто ми е несфатливо како и зошто моето прекрасно девојче сега е во гроб. Имам хронична болест, но се држам, важно ми е да ја знам вистината, а другата ќерка моментално е болна, сите се надеваат дека ќе биде добро. Ве молам, премногу ве замолувам да почекаме додека не дознаеме зошто се случило тоа, рече таа.

Зорица за поранешниот сопруг вели дека биле во добри односи, но разведени веќе пет години.

– Ништо не знам. Сето ова ми е нереално. Но, веќе пет години сме разведени и не знам што правеше и со кого. Бевме во добри односи поради децата. Не се расправавме за старателство, за воспитување, му дозволуваа да ги гледа кога сака или кога сакаат децата, рече Зорица.

Таа понатаму наведува дека не знае дали нејзиниот поранешен бил во коцкарски долгови, бидејќи не му се мешала во животот.

– Не знам и не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Остана сам за да ме остави на мира. Секогаш кога разговаравме, зборувавме за децата. Ве молам, не ми поставувајте повеќе прашања бидејќи си поставувам многу прашања зошто се случи ова. И чекам да дознаам, рче таа.

Таа им порача на новинарите да не ја прашуваат ништо за нејзината друга ќерка и како таа се справува со сето тоа. Таа дури и нема да каже колку години има.

– Ве молам не ме прашувајте за другото дете. Сега ми е најважно да ја заштитам, вели Зорица и додава дека има најголема можна доверба во полицијата.

Вања Горчевска беше киднапирана и убиена на 27 ноември, а меѓу петмината осомничени е и нејзиниот татко. Ова е првпат да се огласи мајката на Вања откако беше пронајдено телото на убиеното девојче.

Continue Reading

Македонија

Морбидна група за поддршка на Љупчо Палевски Палчо се шири на социјалните мрежи

Published

on

На социјалните мрежи е креирана и група, која во моментов брои околу 90 членови, која бара правда за Палчо.

Во групата насловена како „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панчо, правда за Македонија“, членовите изнесуваат теории на заговор дека случајот е монтиран, со цел Палчо да се тргне од политичката сцена. Во нивните теории на заговор, радикалните десничари сметаат дека случајот е смислен од УДБА, ЦИА и НАТО за „заплашување на македонскиот порив за родољубие и за одбрана на канонската чистина на православието“.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк