Connect with us

Скопје

Српски државјани купиле 14-годишна невеста од Скопје за својот син

Published

on

Четири лица од кои двајца српски државјани се осомничени за кривичното дело „Трговија со дете“

По барање на обвинител за гонење на организиран криминал, одреден им е притвор од 30 дена.
Според обвинителството, кон крајот на минатиот месец во Скопје, четвртоосомничениот, преку посредник, прифатил да најде невеста за синот на осомничените српски државјани. Тој стапил во контакт со првоосомничениот кој за невеста ја понудил сестра му, која штотуку наполнила 14 години.

Според договорот, братот добил 3.000 евра, од кои 200 евра требало да му даде на четвртоосомничениот. Иако девојчето не сакало да се омажи, плашејќи се од братот, на почетокот на месецов, била направена веселба на која присуствувале и сега осомничените свекор и свекрва. Мајката одбила да потпише полномошно за патување на малолетната ќерка во странство, по што случајот бил откриен од страна на овластени службени лица.

За кривичното дело што им се става на товар на осомничените запретена е казна затвор во траење од најмалку осум години.

Скопје

Приватните превозници утре пак ќе го блокираат Скопје, еве кои улици да ги избегнувате

Published

on

Приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утре од шест часот ќе го блокираат сообраќајот во Скопје на десната лента на ул. „Илинден” на потегот од Владата до МИ-ДА, а околу 200 автобуси ќе бидат паркирани пред Градското Собрание, најави директорот на „Слобода превоз”, Ленин Јовановски.

Тој на денешната прес-конференција рече дека не е постигнат договор со градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и директорот на ЈСП Александар Стојковски за исплата на долгот што го побаруваат превозниците.

Утрешниот ден ќе покаже дали ќе има некаков исод или блокадата ќе продолжи и во текот на викендот и почетокот на следната недела“, рече Јовановски.

Доколку и во меѓувреме нема резултати ќе бидат блокирани крстосниците кај ТЦ Мавровка, Црвен Крст и ул. „Илинденска

Continue Reading

Скопје

Ленин: Арсовска е маќеа на цело Скопје

Published

on

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели во интервју за „Макфакс“, Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“.

Од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, и од директорот на ЈСП зависи дали приватните превозници в петок ќе го блокираат цело Скопје поради неисплатениот долг, вели Јовановски, објаснувајќи ја ситуацијата со блокадата и хаосот во главниот град.

„Ако таа не чувствува одговорност за ова што ќе му се случи на Скопје и дека работите може да ескалираат во уште порадикален правец, а нејзе да ѝ е сеедно, тогаш јас не можам да направам ништо. Ако градоначалничката сака да се однесува уличарски, како нешто да прави во сопствениот двор, а не во градот Скопје, тогаш нека си ја преземе одговорноста за она што ќе се случува понатаму“, потенцира Јовановски.

Објасни дека приватните превозници направиле сè за да не дојде до ситуацијата во која се наоѓа градот со јавниот превоз и дека претходно добивале одредени ветувања од надлежните дека ситуацијата ќе се подобри.

Бевме соочени со ветувања дека состојбата ќе се надмине и дека треба да почекаме некаков ребаланс на буџетот, вели Јовановски, но тоа што било договорено не се почитувало и придонело за зголемување на нервозата, но и за долгот кај приватните превозници.

„Долгот не бил ни приближно толку голем како што е сега. Каде оди дрскоста и лажењето на Арсовска“, прашува Јовановски.

Дали Јовановски и приватните превозници се заложници на политиката и се користат во битката против Арсовска, дали постои можност од манипулации со продажбата на билетите во приватните автобуси, каква е состојбата со возниот парк кај приватните превозници и кога тој ќе се обнови и слично, во интервјуто за „Макфакс“ со Ленин Јовановски од „Слобода превоз“.

Continue Reading

Скопје

СКОПЈАНИ НЕ МОЖАТ ДА СИ ДОЈДАТ ДОМА – еве каде во моментов е вистински сообраќаен хаос!

Published

on

ЦУКС известува дека зголемен број возила во овој период од денот има долж :

-бул. Александар Македонски кон излез на Скопје,

-мост Нова железничка станица во двете насоки,

-бул. Илинден кон Карпош,

-бул. 8ми Септември кон бул. Илинден,

-бул. Кузман Јосифовски Питу кон Аеродром,

-мост Близнак кон бул. АСНОМ,

-бул. Србија кон населба Автокоманда ,

-бул. 3та Македонска бригада кон ул. Пролет,

-ул. 11 Октомври кон Кисела Вода,

-бул. Македонија кон ул. 11 Октомври ,

-бул. Свети Климент Охридски во двете насоки,

-ул. Свети Кирил и Методиј кон бул. М.Т.Гологанов и бул. Водњанска,

-бул. Гоце Делчев кон ул. Беласица,

-ул. Беласица во двете насоки,

-бул. Митрополит Теодосиј Гологанов во двете насоки,

-бул. Киро Глигоров кон населба Автокоманда и обратно,

-ул. Перо Наков кон к-ца со бул. Киро Глигоров.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк