Connect with us

Балкан

Во Црна Гора ќе се готви во ПОКЛОПЕНИ ТЕНЏЕРИЊА, бојлерот на 60 степени, фрижидерите на 4, а замрзнувачите на минус 18

Published

on

Готвење во покриен сад, некористење лифт, префрлување на ЛЕД осветлување се дел од препораките на Владата на Црна Гора за намалување на потрошувачката на електрична енергија и зачувување на енергетската сигурност, објави Радио телевизија на Црна Гора.

Владата соопшти дека вчера на телефонска седница го усвоила Извештајот за работата на Националниот совет за анализа и следење на безбедноста на енергетиката и енергетското снабдување со Предлог препораки за намалување на потрошувачката на електрична енергија.

На општините им беше препорачано веднаш да се префрлат на ЛЕД осветлување, да го намалат јавното осветлување на „минимум безбедносно оправдано ниво“, да го ограничат или намалат осветлувањето на билбордите и осветлените реклами, како и рефлектори на спортски и други манифестации, кои треба да се организираат во текот на денот.

Препораките за органите на државната управа, локалните самоуправи, државните претпријатија, јавните институции и стопанството предлагаат користење скали наместо лифт, исклучување на осветлувањето на крајот од работното време, загревање на просториите до максимум 20 степени Целзиусови – со исклучок на болниците, установи за социјална заштита, градинки и училишта.

Исто така, префрлување на LED осветлување, не вклучување на осветлувањето во текот на денот и некористење темни завеси и предмети кои ја заматуваат природната светлина, но и не спуштање на ролетни и поставување на бироа кон природно осветлување.

Во долгата листа на методи за штедење за домаќинствата, стои дека термостатот на бојлерот треба да биде поставен на максимум 60 степени, фрижидерите на четири, а замрзнувачите на минус 18 степени, со разумна употреба на грејни уреди.

Се повикуваат граѓаните „да го користат сонцето колку што е можно за осветлување во текот на денот“, а во грејната сезона да ги спуштат ролетните и да ги влечат завесите навечер, да не ги покриваат радијаторите со мебел и облека, а облеката да ја перат на пониска температура и сушење на воздух, а не во машини.

„Треба да се готви во покриен сад, бидејќи на тој начин се заштедува и до 20 отсто енергија, треба да се користат и садови чија големина е пропорционална на грејната површина за да се избегне губење на 20 отсто енергија“, предлага Владата. во делот што се однесува на подготовката на храната, и напоменува дека кога водата ќе зоврие, температурата треба да се спушти „на најниската можна температура на која ќе продолжи да врие“.

Кога станува збор за греење на домаќинствата, препорачаната температура за просториите каде што се задржувате подолго време е од 20 до 21 степен, кога спиете до 18 степени, а кога излегувате од дома во текот на денот до 16 степени, т.е. , најмногу десет степени „во случај на подолги отсуства“.

Се препорачува јавниот сервис на Црна Гора и радиодифузерите кои имаат национална фреквенција, меѓу другото, да емитуваат промотивни видеа од областа на енергетската ефикасност и рационалното користење на енергијата и да поканат експерти кои ќе ја подигнат свеста на граѓаните „за потребата од енергија транзиција“ со корисни совети.

Балкан

Нов закон – Шефот не смее да ве бара на телефон, да ви праќа СМС пораки и мејлови по работно време

Published

on

Работодавецот или шефот не смее да му ѕвони на мобилен телефон на работникот, ниту да му испраќа СМС порака и меил по работно време, во неработни денови и за време на одмор. Ова е предвидено со измените на Законот за труд во Хрватска кој е во второ читање. Според измените, работењето во недела ќе се плаќа 50 отсто повеќе.

Работникот има право да биде недостапен по работното време или додека е на годишен одмор. Според извори во хрватската Влада, ниту колеги од работа нема да можат да звонат на телефон на други колеги по работно време, освен во случај на итна потреба.

„Итна потреба може да биде ако сте некој водоинсталатер, па пукне некаква цевка или ако некоја итна работа мора да се сработи за вие да дојдете на работа, тогаш се разбира работникот има право на платена прекувремена работа. Вие новинарите исто вие морате ако нешто се случи да интервенирате, бидејќи тоа е со цел информирање на јавноста, така што тоа ќе се гледа од случај до случај, изјави помошник-министерот за труд на Хрватска, Дражен Опалиќ.

Continue Reading

Балкан

Драви во српската репрезентација: Влаховиќ демантира дека имал афера со сопругата на соиграч

Published

on

Српскиот репрезентативен напаѓач Душан Влаховиќ ги демантираше информациите дека имал афера со Ана Рајковиќ, сопругата на резервниот голман на репрезентацијата Предраг Рајковиќ.

Српските медиуми пишуваа дека токму поради романсата напаѓачот не влегол во стартниот состав на репрезентацијата на Светското првенство во Катар 2022 година.

– Жалам што морав вака да ја започнам прес-конференцијата на Светското првенство, но морам да дадам изјава бидејќи моето име е фрлено во апсурдна приказна. Очигледно некому му е здодевно или нема што да прави, но ваквите гласини функционираат спротивно на интересите на репрезентацијата во толку важен момент. Наместо да не поддржат, тие шират такви невистини. Тоа го прават луѓе кои не постигнале ништо во животот. Фокусирани сме на петочниот натпревар против Швајцарците, изјави Влаховиќ.

Репрезентацијата на Србија игра во групата Г со Швајцарија, Камерун и Бразил. По две кола Србите имаат само еден бод и неопходна им е победа над Швајцарија за пласман во осминафиналето.

Continue Reading

Балкан

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана пред болница!

Published

on

Бремена жена на возраст од околу 35 години, која дошла на Клиниката за гинекологија во Приштина за да се породи, попладнето била убиена со неколку истрели од огнено оружје пред влезот во клиниката, јавуваат локалните медиуми.

Според полицијата, околу 18.00 часот пристигнала пријава дека во дворот на Универзитетскиот клинички центар на Косово е пронајдено тело на жена. Според информациите кои ги објавија медиумите, убиецот e сопругот на застреланата жена, со која биле во процес за развод на бракот.

„Во моментов полицијата во координација со државниот обвинител започна истрага и продолжува со преземање на сите истражни дејствија, со цел целосно расветлување на настанот“, се наведува во соопштението на косовската полиција.

Засега нема информации за уапсени осомничени за страотното злосторство.

Реагираа косовските политичари. Премиерот Албин Курти изјави дека ова е „сурово, неприфатливо и неподносливо“ убиство.

„Згасна живот кој носеше уште еден живот. Жената беше бремена. Околу 35 години, ниту на половина живот. А детето кое сакаше да го роди не го ни започна животот. Суров убиец”, напиша Курти во објава на Фејсбук.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, порача дека мора да се стави крај на „бранот на криминалот“ и „фемицидот“, барајќи правда за жртвите на насилство.

„Одговорот за насилниците и убијците е ред, закон и максимална казна“, порача Османи.

Ова е втора жена која е убиена во последните денови на Косово, откако на 25 ноември беше објавено дека маж си ја убил сопругата со секира, исто така во Приштина.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк