Connect with us

Балкан

Во Црна Гора ќе се готви во ПОКЛОПЕНИ ТЕНЏЕРИЊА, бојлерот на 60 степени, фрижидерите на 4, а замрзнувачите на минус 18

Published

on

Готвење во покриен сад, некористење лифт, префрлување на ЛЕД осветлување се дел од препораките на Владата на Црна Гора за намалување на потрошувачката на електрична енергија и зачувување на енергетската сигурност, објави Радио телевизија на Црна Гора.

Владата соопшти дека вчера на телефонска седница го усвоила Извештајот за работата на Националниот совет за анализа и следење на безбедноста на енергетиката и енергетското снабдување со Предлог препораки за намалување на потрошувачката на електрична енергија.

На општините им беше препорачано веднаш да се префрлат на ЛЕД осветлување, да го намалат јавното осветлување на „минимум безбедносно оправдано ниво“, да го ограничат или намалат осветлувањето на билбордите и осветлените реклами, како и рефлектори на спортски и други манифестации, кои треба да се организираат во текот на денот.

Препораките за органите на државната управа, локалните самоуправи, државните претпријатија, јавните институции и стопанството предлагаат користење скали наместо лифт, исклучување на осветлувањето на крајот од работното време, загревање на просториите до максимум 20 степени Целзиусови – со исклучок на болниците, установи за социјална заштита, градинки и училишта.

Исто така, префрлување на LED осветлување, не вклучување на осветлувањето во текот на денот и некористење темни завеси и предмети кои ја заматуваат природната светлина, но и не спуштање на ролетни и поставување на бироа кон природно осветлување.

Во долгата листа на методи за штедење за домаќинствата, стои дека термостатот на бојлерот треба да биде поставен на максимум 60 степени, фрижидерите на четири, а замрзнувачите на минус 18 степени, со разумна употреба на грејни уреди.

Се повикуваат граѓаните „да го користат сонцето колку што е можно за осветлување во текот на денот“, а во грејната сезона да ги спуштат ролетните и да ги влечат завесите навечер, да не ги покриваат радијаторите со мебел и облека, а облеката да ја перат на пониска температура и сушење на воздух, а не во машини.

„Треба да се готви во покриен сад, бидејќи на тој начин се заштедува и до 20 отсто енергија, треба да се користат и садови чија големина е пропорционална на грејната површина за да се избегне губење на 20 отсто енергија“, предлага Владата. во делот што се однесува на подготовката на храната, и напоменува дека кога водата ќе зоврие, температурата треба да се спушти „на најниската можна температура на која ќе продолжи да врие“.

Кога станува збор за греење на домаќинствата, препорачаната температура за просториите каде што се задржувате подолго време е од 20 до 21 степен, кога спиете до 18 степени, а кога излегувате од дома во текот на денот до 16 степени, т.е. , најмногу десет степени „во случај на подолги отсуства“.

Се препорачува јавниот сервис на Црна Гора и радиодифузерите кои имаат национална фреквенција, меѓу другото, да емитуваат промотивни видеа од областа на енергетската ефикасност и рационалното користење на енергијата и да поканат експерти кои ќе ја подигнат свеста на граѓаните „за потребата од енергија транзиција“ со корисни совети.

Балкан

Драми на српска свадба- Невестата побегнала со „парите во плик“ со бившиот дечко

Published

on

Бошко Бубања, организаторот на веселби и свадби, раскажува за некои од најчудните настани што се случувале на свадбите. Од  бегство од сопствената свадба, до бизарната приказна за младата жена која побегнала со пликовите од свадбата.

„Уникатните подароци стануваат се поретки, а пликовите се почести, па се случува некои пликови да бидат празни и непотпишани. Кога станува збор за помали свадби со 200 гости, не е тешко да се одреди кој дошол со празен плик бидејќи има список на гости. Понекогаш младенците се сомневаат дека некој го подметнал од ресторанот, поточно, дека земал полн и ставил празен плик. Затоа користат безбедносни кеси што се ставаат во сефот на ресторанот. Откако ќе се затвори, не може да се отвори без кинење. Тоа е најдобрата форма на превенција“, рече Бубања и додаде дека празното плико обично не значи дека некој нема пари, туку дека „тој е арогантен и не сака да им донесе подарок на младенците. “.

На прашањето – колку пари треба да има во пликот кога се оди на свадба, Бубања вели дека наишол на бурни реакции кога кажал 100 евра пред една година.

Денес некои носат и повеќе. Сè поскапе, ручекот за двајца во ресторан е околу 3.000 динари. Луѓето остануваат на свадба осум часа, јадат и пијат. Сето тоа чини пари“, вели Бошко Бубања.

На крајот ги спомна необичните настани кои се случуваат на свадбите што ги организира.

„Претежно имаше убави настани и подароци. Некои подаруваа станови од 100.000 евра за свадбата. Од

лоши ситуации, на пример, пред година и пол, пред крајот на свадбата, невестата отиде во својата соба и ги собра сите коверти и исчезна со поранешното момче. Понекогаш гостите често носат инвентар од ресторанот со себе. Се крадат тањири, прибор за јадење, прибор за зачини. Има разни ситуации“, заклучува Бубања.

Continue Reading

Балкан

ФОТО: Албанско семејство уапсено во Солун СО ПОЛА ТОН КОКАИН

Published

on

Oбвинителството за наркотици при Солунската дивизија и ДЕА, разбија „семеен бизнис“ на 50-годишен Албанец, кој заедно со сопругата и двајца внуци се осомничени за шверц на дрога откако кај нив се пронајдени 580 килограми кокаин.

Партнер на семејството бил и маж кој е роден во Албанија, кој поседувал грчка лична карта, а полициски извори наведуваат дека никој од уапсените претходно не бил во фокусот на органите на прогонот. Огромното количество дрога е пронајдено во две возила и во куќа во која живееле тројца од членовите на криминалниот круг.

Против нив поединечно е поднесена списа за злосторничко организирање и за нелегална трговија со дрога, оштетување на странски имот и пружање отпор. Забележано е дека 50-годишниот Албанец е водач на групата, со главна улога во увозот на големи количества кокаин од земјите од Латинска Америка и нивно натамошно движење на грчка територија, но и во европските земји.

Continue Reading

Балкан

Ова е еден од убиените Срби – Игор Миленковиќ, возач на Брза помош

Published

on

Во вооружен судир со косовската полиција загинаа четири лица од српска националност, од кои еден е идентификуван како Игор Миленковиќ.

Во вооружената пресметка четворица Срби, меѓу кои и Игор Миленковиќ, беа убиени од косовската полиција во Бањска.

Игор Миленковиќ (50) работел како возач на Брза помош во Клиничко-болничкиот центар на Косовска Митровица.

Престрелката со косовската полиција се случи откако беше убиен полицаецот Африм Буњак.

Двајца од Србите биле убиени од косовската полиција со снајпер. Косовската полиција пронајде поголемо количество оружје, а за дел од групата посочи дека пребегнала во Нови Пазар.

Video: https://youtu.be/_a2wxSNcwyk

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк