Connect with us

Балкан

Гром удрил во авион, патниците пееле: „Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине“

Published

on

Во авионот во кој гром удрил за време на летот од Дубровник за Загреб во четвртокот вечерта била и екипа на ТВ Дневник Нова. Домаќините на Дневник го опишаа своето искуство.
Меѓу патниците во авионот на „Кроација ерлајнс“ кој го удри гром е и екипажот на ТВ „Дневник Нова“.

Водителот на Дневник Нова ТВ Саша Копљар го опиша своето, како што вели, необично искуство.

„Сум летал многу пати, ова никогаш не ми се случило. Го доживеав ова за прв пат и преживеав. Се шегувавме во авионот – одеднаш дојде до турбуленции и силен тресок“, изјави Копљар за Дневник.хр.

Тој вели дека не ја видел силната светлина, иако другите го виделе.

„Стјуардот не смири, а ние пеевме „никој ништо не ни може, ние сме посилни од судбината“, низ смеа се сеќава Копљар.

Беше спектакуларно, вели водителот на ТВ Дневник Нова, Петар Пережа.

„Беше спектакуларно, но не и драматично. Знаевме дека такви работи се случуваат бидејќи известувавме за нив во нашите емисии. Знаевме и дека ваквата природна појава нема никакви последици за патниците, можеби и за техничка исправност, но многу ретко. Летавме како ништо да не се случило. Немаше врисоци, иако малку се плашевме од силниот удар, кој беше како посилна петарда“, рече тој.
„Имаше бебе кое воопшто не се разбуди кога удри гром. Екипата на Дневник сето тоа го претвори во смеа, а ние не престанавме да се смееме до Загреб“, се присетува Пережа.

Тој рече дека авионот бил прегледан по слетувањето и продолжил нормално да лета за Франкфурт.

„Немам никакви нуспојави, само блеснав малку во темница синоќа“, се смее Пережа.

Балкан

ТЕНЗИИ ВО БЕЛГРАД – Објавено интервју со СЕРИСКИ СИЛУВАЧ, стотици демонстранти на протест, врие од реакции!

Published

on

Стотици демонстранти, повеќето девојки и жени, се собраа вчера на протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“ во центарот на Белград, барајќи одговорност од сопственикот и од уредникот за објавеното интервју со осудениот сериски силувач.

Учесниците протестираа заради објавеното интервју со Игор Милошевиќ, кому таблоидот му ја посветува насловната страница на која тој се фали дека од својата 14 година досега минал само три месеци на слобода.

Милошевиќ неодамна беше ослободен по повеќегодишна затворска казна, а бројни женски и граѓански организации во Србија изразија страв дека тој може да ги повтори делата, укажувајќи на опасноста од негово слободно појавување во јавноста.

„На сериските силувачи не им е место во јавниот простор, медиумите и емисиите, туку во затвор“, беше порачано од протестот.

Новинарските здруженија, бројни опозициски партии и претставници на граѓанското општество во Србија со осудија уредничкиот потег на „Информер“ и неговиот сопственик и главен уредник Драган Ј. Вучичевиќ, предупредувајќи дека со тоа интервју експолицитно е прекршен новинарскиот кодекс и сите морални норми.

Ова предизвика лавина на реакции низ социјалните мрежи, каде веќе неколку дена низ Белград граѓани го сликаат силувачот и го објавуваат на социјалните мрежи со осуда за неговото ослободување.

Continue Reading

Балкан

Невидено невреме во Србија (Видео)

Published

on

Силно невреме се прошири во текот на попладневните часови од северна Србија кон остатокот од земјата. Обилните врнежи беа придружени со грмежи и невреме, а на места падна и град.

Градот, меѓу другото, падна во населените места Лазарево и Бачки Петровац, каде оштети многу возила. Земјата побеле како да паднал снег.

Невремето потоа околу 15:00 часот го зафати и поширокото подрачје на Белград. Околу половина час пред да почне да врне, дувал многу силен ветер кој кршел гранки и носел делови од покриви и фасади, а во некои моменти грмело толку силно што прозорците се треселе.

Силен ветер собори дрвја, многу улици беа поплавени, а гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“, предизвикувајќи штета, што привремено ги прекина полетувањата и слетувањата.

Невремето потоа се спушти и во другите делови на Србија. На Дунав кај Кладово гром удрил рибар. Мажот бил пренесен во болница со тешки изгореници.

Силно невреме ја погоди околината на Јагодина, каде град со големина на јаболко го зафати Драгошевац и проби покриви.

Видео:

https://www.instagram.com/reel/CjA7gu0Ao0Z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CjAYtgTgLQP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Балкан

Бојко Борисов распали по македонците за исвиркувањето на химната: Не ги разбирате европските вредности

Published

on

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје.

Борисов на „Фејсбук“ за да ја бодри бугарската фудбалска репрезентација на натпреварот со Македонија од Лигата на нации.

„Почит до момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и фудбалски навивач категорично го осудувам навредувањето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – РМ. За жал, со слични постапки нашите соседи од Република Македонија покажуваат дека не ги разбираат европските вредности. Напред, бугарски херои!“, сподели тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк