Connect with us

Европа

„Луѓето кои служат со љубов се ретки, а водачите кои служат со љубов сè уште поретки“ – Величенствена церемонија на последното патување на кралицата

Published

on

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора го започна своето последно патување од Лондон до замокот Виндзор, каде што ќе биде погребана покрај нејзиниот сопруг војводата од Единбург.

Стотици илјади луѓе се собраа во Лондон на рутата низ главниот град на Британија за да го кажат своето последно збогум, додека милиони ширум светот го гледаа државниот погреб на телевизија.

Кралот Чарлс Трети и неговите браќа и сестри одеа зад ковчегот додека заминуваше од Вестминстерската опатија по државниот погреб, додека другите членови на кралското семејство патуваа со автомобил.

За време на богослужбата, кралот Чарлс беше видно трогнат и неколку пати за малку ќе заплачеше особено додека се пееше националната химна во Опатијата. Тој во венецот на ковчегот, кој е направен со цвеќиња кои лично ги избрал, стави рачно напишана порака до неговата мајка.

Во љубов и посветено сеќавање, пишуваше во пораката.

По поворката од Вестминистерската опатија до Велингтон Арх во Хајд Парк ковчегот со возило се пренесува до капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор.

Во капелата 15 часот по Гринич ќе се одржи церемонија, по што ќе следи приватна погребна служба на која ќе присуствуваат високи членови на најтесното кралско семејство.

На погребот на кралицата во Вестминстерската опатија присуствуваа околу 2.000 луѓе, меѓу кои и членови на кралски семејства од цела Европа, политичари од сите страни на политичкиот спектар и светски лидери, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон.

Кралот Чарлс и кралицата сопруга Камила одеа веднаш зад ковчегот додека влегуваа во готската црква за богослужбата, по што следеа принцезата Ана и нејзиниот сопруг вицеадмиралот Тим Лоренс, потоа принцот Ендрју, а зад него и принцот Едвард и неговата сопруга Софи.

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот беа со своите родители, а беа следени од принцот Хари и неговата сопруга Меган и други членови на кралското семејство.

За време на својата проповед, надбискупот од Кентербери Џастин Велби рече дека изливот на емоции за кралицата „произлегува од нејзиниот изобилен живот и служба со љубов, која сега ја нема“.

Велби ја опиша кралицата дека допрела „мноштво животи“ и оти била „радост“ за многумина.

– Луѓето кои служат со љубов се ретки во која било област од животот. Водачите кои служат со љубов сè уште се поретки. Но во сите случаи оние кои служат ќе бидат сакани и запаметени кога ќе се заборават оние кои се држат до власта и привилегиите, рече тој.

– Тагата на овој ден – што ја чувствува не само семејството на покојната кралица, туку и целата нација, Комонвелтот и светот – произлегува од нејзиниот изобилен живот и служба со љубов, кои сега ги нема, додаде.

Велби, стоејќи во црквата каде што кралеви и кралици се крунисани од 1066 година, исто така рече дека кралицата на својот 21-ви роденден изјавила „дека целиот нејзин живот ќе биде посветен на служење на нацијата и Комонвелтот“.

Тој додаде: „Ретко кога такво ветување е толку добро одржано. Малкумина лидери го добиваат изливот на љубов што го видовме“.

Помеѓу химните испеани на богослужбата, беше изведена и „Господ е мојот пастир“ која се пееше и на свадбата на кралицата со војводата од Единбург во опатијата во 1947 година.

Последен од кралицата во Вестминистерската опатија се прости кралскиот гајдаџија, полицаец од прва класа, Пол Брнс кој ја отсвире традиционалната тажалка „Спиј, мила, спиј“. Беа отсвирени и The Last Post, Reveille и националната химна.

Вечерва во Виндзор ќе се одржи приватен погреб со високи членови на кралското семејство, каде што кралицата повторно ќе се соедини со нејзиниот сопруг, војводата од Единбург.

Последното почивалиште на кралицата ќе биде меморијалната капела на кралот Џорџ Шести, анекс на главната капела каде што биле погребани нејзината мајка и татко, заедно со пепелта на нејзината сестра, принцезата Маргарет.

Ковчегот на Филип ќе се премести од кралскиот свод во меморијалната капела за да биде до ковчегот на кралицата.

Денешниот државен погреб на кралицата Елизабета Втора се смета за најголемата безбедносна операција во историјата на Велика Британија, надминувајќи ја операцијата за платинестиот јубилеен викенд и Олимпијадата во Лондон 2012 година.

Европа

Драматични сцени во Ријека по силното невреме: Пожарникари и граѓани спасуваа деца од поплавена игротека (ВИДЕО)

Published

on

Хрватски „Нови Лист“ доцна синоќа објави драматична снимка од центарот на Ријека по силното невреме кое го зафати градот.

Пожарникари и граѓани извлекуваа деца од поплавена игротека во која биле при налетот на поројниот дожд кој предизвика поплави во градот. При ваквото невреме игротеката почнала да се полни со вода.

Досега невидено невреме вчера ја погоди Ријека. Поплавени беа улиците во ценатрот на градот, сообраќајот беше оневозможен. Според неофицијалните информации, во Ријека за 2 ипол часа наврнале 140 литри дожд.

Атмосферската канализација не можела да ја прифати водата, пошто што дошло до поплави. Во надојдената вода животот го загуби едно лице.

Continue Reading

Европа

Ескалираат тензиите во Егејското море: Исплови речиси целата грчка флота!

Published

on

Со излегувањето на голем дел од флотата во Егејот, Грција одговара на континуираните турски провокации во последните неколку дена, а истовремено испраќа порака за подготвеност до Анкара во поглед на пристигнувањето на бродот за истражување Оруч Реис од Црното Море до Јужниот Медитеран, веројатно на почетокот на октомври.

Оруч Реис е турски брод за истражување во сопственост на Генералниот директорат за истражување и истражување на минерали (МТА) во Анкара и управуван од неговиот оддел на Геофизичкиот директорат за подморски геофизички истражувања во плитки води. Најчесто се користи за истражување на подморски наоѓалишта на нафта и гас.

И покрај тоа што мобилизацијата на воените бродови на флотата беше планирана и е дел од спроведувањето на вежбата „Копје“, чија прва фаза започнува денеска, а ќе биде завршена утре на поширокото подрачје на Егејското Море и Кикладите, таа е директно поврзано и со зголемувањето на тензиите во грчко-турските односи.

Според информациите, грчката морнарица веќе подготвува планови за справување со евентуален обид на Турција да создаде какви било капацитети во Јужниот Медитеранот, искористувајќи го запловувањето на турскиот истражувачки брод во Средоземното Море во оваа насока. Да потсетиме дека Оруч Реис, откако ги заврши реновирањето и надградбата на својот софтвер, неодамна беше во процес на тестирање на своите системи во морската област Босфор.

Кругови на Министерството за национална одбрана проценуваат дека и покрај фактот што Анкара го ангажираше за истражување со Oруч Реис нејзините вистински намери се да го испрати бродот во пошироката поморска област на Кастелоризос, грчки остров во близина на турското копно, создавајќи по втор пат, во рок од три години, кризни услови во грчко-турските односи. Веќе, според информациите, се дадени наредби на бродовите кои патролираат во Јужното Егејско Море да бидат во состојба на готовност со цел да се открие какво било зголемување на турската мобилност во областа.

Двојно кризно сценарио

Едно од сценаријата што Министерството за национална одбрана го разгледува е можноста Турција да настојува да создаде двојна кризна ситуација во односите со Грција од една и со Кипар од друга. Врз основа на ова сценарио, Анкара најверојатно ќе ја поврзе мисијата на Оруч Реис во морската област Кастелоризо со истовремено движење на пловечката платформа за дупчење „Абдулхамид Кан“ од нејзината сегашна локација, 55 милји јужно од Анталија, до ЕЕЗ на Кипар. Треба да се напомене дека „Абдулхамид Кан“ ќе биде во оваа област до 7 октомври, при што кипарската страна смета дека веднаш потоа може да се пресели во област западно или дури јужно од Мегалонис.

Ескалација на интензитетот

Во исто време, Пентагон, во обид да ги дешифрира понатамошните амбиции на Анкара против Грција и Кипар, со интерес ги следи и ги оценува, не само изјавите на турските владини претставници, туку и тактичките потези на турската воена и политичка лидерство.

Индикативно, треба да забележиме дека вчера во некои турски медиуми кружеше гласина дека во понеделник на полноќ турскиот министер за одбрана Хулуси Акар продолжил да свика итен затворен состанок со учество на највисоките претставници на турските одбранбени сили и началникот на Генералштабот Јашар Ѓулер. Како што соопштија, на средбата се разговарало за следните чекори на Турција против Грција за прашањето на островите во Егејското Море, додека некои од нив зборувале за „важен развој“ во екот на „тековната криза меѓу Грција и Турција“.

И покрај тоа што станува збор за демантирана информација од турска страна, таа сепак генерално ја отсликува климата што се создаде внатре во соседната држава против Грција. Клима која се очекува да се потврди на денешното свикување на моќниот Совет за национална безбедност на Турција, кој ќе се состане под претседателство на Реџеп Таип Ердоган.

Во фокусот на оваа конкретна средба, меѓу другите, ќе биде и Грција. Како што се проценува, турскиот претседател ќе се обиде да ја искористи средбата на Советот за национална безбедност за повторно да ја нападне нашата земја, фокусирајќи се на неговата позната парафилологија за опремување на островите во Егејското Море и за создавање американски бази на грчка територија, што цел Турција.

Continue Reading

Европа

Новата премиерка на Италија: “Не сум родител 1, родител 2, јас сум Христијанка – ќе го браниме Бога, татковината и семејството”

Published

on

,,Јас не можам да се кажам Италијанка, христијанка, жена, мајка. Не! Морам да бидам граѓанин Х, род Y, родител 1, родител 2. Јас морам да бидам број.

Затоа што кога сум само број, кога повеќе немам ни идентитет ни корен, дури тогаш сум совршен роб на милоста на финансиските шпекуланти. Совршен потрошувач“.

Вака гласи говорот кој ги стаписа левичарите во Италија, а им даде надеж на десничарите. Тврдите ставови на новата премиерка Џорџа Малони, која влегла во политиката членувајќи во организација поврзана со фашизам одекнаа по социјалните мрежи.

Мелони ги брани семејните вредности и националниот идентитет наспроти конзумеризмот. Таа најавува дека дошла на функцијата бидејќи „огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири“, цитирајќи го Гилберт Честертон.

– Денес бараме одговори на следниве прашања. Зoшто фамилијата е непријател? Зoшто семејството е толку застрашувачки поим? Има само еден одговор на овие прашања. Затоа што тoа нè дефинира. Затоа што тоа е нашиот идентитет – вели Мелони и додава:

– Затоа што сè што сме, сега е непријател за оние кои не сакаат да бидеме свои и просто сакаат да бидеме робови на конзумеризмот.

Затоа удираат по националниот идентитет, затоа го напаѓаат верскиот идентиет, па родовиот и во крајна линија семејниот идентитет – продолжува премиерката.

– Затоа се плашат од нас. Затоа ова предизвикува толку многу страв. Затоа што ние не сакаме да бидеме само бројки. Ние ќе ја браниме вредноста на човекот. Секој еден човек. Бидејќи секој од нас има единствен генетски код што е неповторлив.

Им се допаѓало тоа или не, тоа е светост. Ние таа светост ќе ја браниме. Ќе го браниме Бога, татковината и семејството. Нешта од кои некои се гадат.

Ќе ги браниме за да ја одбраниме нашата слобода, бидејќи никогаш нема да бидеме робови и прости конзументи во милост на финансиските шпекуланти – подвлекува Џорџа, а потоа зборува за нејзината мисија, за огнот и за мечот на кои „им е дојдено времето“:

– Тоа е нашата мисија. Затоа дојдов јас овде денес. Пред повеќе од век, (Гилберт) Честертон напиша: „Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири. Меч ќе се извади за да се докаже дека лисјата на лето се зелени – театрално завршува Мелони.

– Дојде време, Господа. Спремни сме. Ви благодарам.

Видео:

https://fb.watch/fQcH_4SX5Z/

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк