Connect with us

Балкан

Се одржа 11-та ГРОБАРИЈАДА – Се сечеше торта во форма на ковчег

Published

on

НИШ – Околу 200 претставници од 150 погребални компании од Хрватска, Грција, Бугарија, Босна и Херцеговина, Србија и Северна Македонија се собраа на собирот на гробари од Балканот – 11-тата „Гробаријада“ годинава што се одржа во Ниш.

Главната атракција на синоќешниот настан беше колачот во облик на ковчег долг речиси метар и половина.

По цел ден сопственици на фирми за продажба на погребна опрема во еден од нишките ресторани, гостите се почестија со торта која беше послужена со огномет и звуци на „Маршот на смртта“, а вештачка магла и кол од глог. беа дел и од декорацијата.

Водителот на „Гробаријада“, погребникот Иван Станисављевиќ од Ниш вели дека целта на настанот е подобро да се запознаат и да разменат искуства со колегите.

– Целта е да оствариме соработка, еден ден во годината да имаме здив. Погреби имаме само 365 дена, еден ден во годината сакаме и да се опуштиме – вели Станисављевиќ.

Во овој бизнис влегол пред 25 години и сега му го предава на синот. Тој вели дека, иако многумина мислат поинаку, погребните директори ја чувствуваат тагата со семејствата кои ги губат своите најблиски.

Истото го потенцира и неговата колешка Радиша Михајловиќ од компанијата „Дрнда“.

-Некои мислат дека се збогатуваме енормно, но не сфаќаат дека работиме 24 часа на ден и дека сме соучесници во таа болка. И ние сме луѓе, чувствуваме тага и болка со семејството на кое му служиме. Не влечеме никого за ракав да купи багажник од илјада или две илјади евра, тие сами избираат, самите ги поставуваат условите – вели Станисављевиќ, кој е веќе во пензија, а компанијата му ја препушти на синот.

Јован Шкелин дошол од Шибеник.

-Бевме на првите „Гробишта“, а сега и овде. Чест ни е што сме поканети, ќе се дружиме и забавуваме – вели Шкелин.

Вели дека во бизнисот влегол случајно, додека работел како автомеханичар.

-Поради тоа во Хрватска во тоа време не можеше да се живее добро, па почнав да го правам ова со приватно лице. Имаме идеја да одржиме сличен настан во Хрватска и да бидеме домаќини на нашите колеги, се надевам дека тоа ќе се случи наскоро – додава Шкелин.

На претставниците на компаниите кои придонесоа за организацијата на прославата им беа врачени статуи на императорот Константин, а сите учесници како спомен понесоа моливи во форма на колец од глог.

Претходниот собир беше организиран во 2019 година во Пожаревац, по што имаше пауза поради епидемиолошката состојба. Следниот „Гробари“ ќе се одржи во Петровац на Млава.

Балкан

ТЕНЗИИ ВО БЕЛГРАД – Објавено интервју со СЕРИСКИ СИЛУВАЧ, стотици демонстранти на протест, врие од реакции!

Published

on

Стотици демонстранти, повеќето девојки и жени, се собраа вчера на протест пред редакцијата на провладиниот таблоид „Информер“ во центарот на Белград, барајќи одговорност од сопственикот и од уредникот за објавеното интервју со осудениот сериски силувач.

Учесниците протестираа заради објавеното интервју со Игор Милошевиќ, кому таблоидот му ја посветува насловната страница на која тој се фали дека од својата 14 година досега минал само три месеци на слобода.

Милошевиќ неодамна беше ослободен по повеќегодишна затворска казна, а бројни женски и граѓански организации во Србија изразија страв дека тој може да ги повтори делата, укажувајќи на опасноста од негово слободно појавување во јавноста.

„На сериските силувачи не им е место во јавниот простор, медиумите и емисиите, туку во затвор“, беше порачано од протестот.

Новинарските здруженија, бројни опозициски партии и претставници на граѓанското општество во Србија со осудија уредничкиот потег на „Информер“ и неговиот сопственик и главен уредник Драган Ј. Вучичевиќ, предупредувајќи дека со тоа интервју експолицитно е прекршен новинарскиот кодекс и сите морални норми.

Ова предизвика лавина на реакции низ социјалните мрежи, каде веќе неколку дена низ Белград граѓани го сликаат силувачот и го објавуваат на социјалните мрежи со осуда за неговото ослободување.

Continue Reading

Балкан

Невидено невреме во Србија (Видео)

Published

on

Силно невреме се прошири во текот на попладневните часови од северна Србија кон остатокот од земјата. Обилните врнежи беа придружени со грмежи и невреме, а на места падна и град.

Градот, меѓу другото, падна во населените места Лазарево и Бачки Петровац, каде оштети многу возила. Земјата побеле како да паднал снег.

Невремето потоа околу 15:00 часот го зафати и поширокото подрачје на Белград. Околу половина час пред да почне да врне, дувал многу силен ветер кој кршел гранки и носел делови од покриви и фасади, а во некои моменти грмело толку силно што прозорците се треселе.

Силен ветер собори дрвја, многу улици беа поплавени, а гром удри во пистата на аеродромот „Никола Тесла“, предизвикувајќи штета, што привремено ги прекина полетувањата и слетувањата.

Невремето потоа се спушти и во другите делови на Србија. На Дунав кај Кладово гром удрил рибар. Мажот бил пренесен во болница со тешки изгореници.

Силно невреме ја погоди околината на Јагодина, каде град со големина на јаболко го зафати Драгошевац и проби покриви.

Видео:

https://www.instagram.com/reel/CjA7gu0Ao0Z/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

https://www.instagram.com/reel/CjAYtgTgLQP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Continue Reading

Балкан

Бојко Борисов распали по македонците за исвиркувањето на химната: Не ги разбирате европските вредности

Published

on

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна во Скопје.

Борисов на „Фејсбук“ за да ја бодри бугарската фудбалска репрезентација на натпреварот со Македонија од Лигата на нации.

„Почит до момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! Како Бугарин и фудбалски навивач категорично го осудувам навредувањето на бугарската химна на почетокот на натпреварот Бугарија – РМ. За жал, со слични постапки нашите соседи од Република Македонија покажуваат дека не ги разбираат европските вредности. Напред, бугарски херои!“, сподели тој.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк