Connect with us

Свет

Путин нареди: ДЕЛУМНА МОБИЛИЗАЦИЈА во Русија!

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин и се обрати на нацијата во врска со специјалната операција на Русија во Украина и најавените референдуми на неколку региони за присоединување кон Русија.

Пред говорот Путин нареди делумна воена мобилизација Непосредно пред почетокот на говорот на Путин, руската агенција Тасс објави дека Путин наредил делумна воена мобилизација која започнува денеска. Владимир Путин рече дека Русија планира да ја преземе контролата врз Донбас, и дека дава целосна поддршка на референдумите во источните региони на Украина.

-Нагласувам дека се работи за делумна мобилизација. Мобилизацијата започнува денеска, 21 септември. На Русите кои се мобилизирани ќе им бидат дадени сите поволности и гаранции“, рече Путин и наведе дека мобилизираниот персонал ќе добие и дополнителна обука.

-За да ги заштитиме нашата земја и народ, ги користиме сите средства што ни се на располагање. Во своето обраќање Путин рече дека целта на Западот е „да ја ослабне, подели и уништи Русија“. „Западот му даде директна наредба на Киев да ги наруши сите договори со Русија постигнати за време на преговорите“, рече тој.

„Веќе по почетокот на невладината организација, вклучително и разговорите во Истанбул, претставниците на Киев реагираа многу позитивно на нашите предлози и тие предлози се однесуваа на безбедноста на Русија, на нашите интереси. Очигледно е дека мирното решение не му одговараше на Западот. Откако постигна одредени компромиси, Киев всушност доби директна наредба да ги наруши сите договори. Украина почна уште повеќе да складира оружје“, рече Путин.

Тој посочи дека Западот се впуштил во нуклеарна уцена, употреба на оружје за масовно уништување против Русија.

„Русија, како и досега, ќе ги спречи сите оние кои се стремат да владеат со светот, се закануваат со распаѓање и ропство на државата“. „Сега зборуваат за нуклеарна уцена, нуклеарната централа во Запорожје беше бомбардирана, а имаше најави дека сакаат да користат нуклеарно оружје… Тие што ќе дозволат, ќе ги потсетиме дека и ние имаме нуклеарно оружје, уште помодерно од оние што ги има НАТО „Доколку има закани, ќе ги искористиме сите средства што ни стојат на располагање и не блефирам… Верувам во вашата поддршка“, нагласи претседателот на Русија.

Инаку, во вторникот Луганската Народна Република, Доњецката Народна Република, Херсон и Запорожје објавија дека од 23 до 27 септември ќе одржат референдум за приклучување кон Русија.

Свет

Путин: Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон од денеска се руски засекогаш

Published

on

Пред стотици гости, пратеници, верски лидери во салата Свети Ѓорѓи во Големата палата во Кремљ, Владимир Путин порача дека Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон од денеска се руски засекогаш. Во говор проследен со овации, а на кој претходеше едноминутно молчење за руските жртви во војната, рускиот претседател рече, Западот нека запомни, тоа се сега наши граѓани. Советскиот сојуз веќе не постои, тоа е историја, која на Русија не ѝ е потребна.

-Денеска потпишуваме договор за приклучување во составот на Русија на Република Доњецк и Лиганск и Запорошката и Херсонската област. Убеден сум дека Федералното Собрание ќе ги поддржи Уставот и законите за присоединување Кон Русија на четирите нови региони и нови субјекти на Руската Федерација, затоа што тоа е волја на милиони луѓе. , изјави Владимир Путин, претседател на Русија.

И додека во Кремљ се официјализираше анксијата на четирите региони, под неговите ѕидини, на Црвениот Плоштад се прават последните подготовки за вечерашниот концерт, со единствената дилема кај Русите дали ќе присуствува и Владимир Путин. И додека Москва се подготвува за славје, а државната телевизија во програмата одбројуваше до историскиот чин, крвав масакр претпладнето потсети дека мирот е подалеку од кога и да е. Најмалку 24-ца цивили загинаа, а 30-ина се ранети, во сега анектираното Запорожје, во како што обвини украинската војска, руско гранатирање на конвој со цивилни возила. Москва отфрла одговорност и ги обвинува украинската сили за нападот, во кој половина од жртвите биле жени, вклучително и едно дете.

Украинскиот претседател Зеленски го свика Советот безбедност и порача дека ќе ги поврати сите украински територии. На руски јазик побара поддршка и од граѓаните на Русија.

-Ова се уште може да се заопре. Но за да се запре ова, вие треба да го запрете тој еден (Путин) во Русија, кој сака војна повеќе од живот, вашиот живот, граѓани на Русија. , изјави Володомир Зеленски, претседател на Украина.

Осуди и денеска пристигнуваат од сите западните сојузници. По најавениот 8-ми пакет санкции на Брисел, и Вашингтон најави нови остри мерки против Русија.

-Сакам да бидам многу јасен во врска со ова, САД никогаш, никогаш, никогаш нема да ги признаат руските претензии врз суверената украинска територија. Овој таканаречен референдум беше лажна, апсолутна измама со резултатите фабрикувани во Москва. , изјави Џо Бајден, претседател на САД.

-Ова е спротивно на целите и принципите на Обединетите Нации. Ова е опасна ескалација, за која нема место во современиот свет и не смее да се прифати. , изјави Антонио Гутереш, Генерален секретар на ОН.

Анектирањето на четирите украински региони, следи една недела по таканаречените референдуми во четирите региони, кои по урнекот на Крим, пред осум години, се изјаснија за припојување кон Русија. Доколку се реализира руското сценарио, Украина би загубила 15 проценти од територијата, односно 90 илјади квадратни километри, што за споредба чинат една Португалија или Унгарија.

Continue Reading

Свет

Путин успеа: Жителите на четирите региони конечно ќе можат да зборуваат на руски јазик и ќе ја негуваат својата култура!

Published

on

Во тек е церемонијата за припојување на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Руската Федерација.

Церемонијата се одржува во салата “Свети Георги” во Кремљ, а започна со говорот на рускиот претседател Владимир Путин.

Путин ја поздрави одлуката на жителите на овие региони и нагласи дека ова е резултат на борбата на русите за “вистински живот” во кој ќе можат да ја негуваат руската култура и да го зборуваат рускиот јазик.

Путин им оддаде почит и на борците од Татковинската војна за кои напомена дека никогаш нема да се заборават.

Претседателот исто така истакна дека е убеден дека Државната Дума ќе ги одобри овие документи.

Путин рече дена СССР повеќе не постои, минатото не може да се врати, но Русија не се стреми кон тоа.

Војниците кои се во Донбас ги исполнуваат своите обврски кон татковината, рече Путин.

Следете ја церемонијата во живо на следниот ЛИНК.

Continue Reading

Свет

Западот е подготвен да ја фрли секоја земја под автобус и да предизвика криза

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Западот, спроведувајќи ја својата политика на диктат во сите области, создава сѐ повеќе проблеми.

„Цврсто држејќи се за минатото и обидувајќи се да спроведе диктаторска политика во сите сфери, од меѓународните односи и економијата до културата и спортот, овој вид колективен Запад создава сѐ повеќе проблеми и кризи. Тие вршат притисок врз оние земји што сакаат да го следиме суверениот пат на развој“, рече рускиот лидер на средбата со шефовите на разузнавачките служби на Заедницата на независните држави (ЗНД), пренесе ТАСС.

Путин изјави дека Западот е подготвен да ја „фрли секоја земја под автобус“ и да ја претвори во почва за кризи, да предизвика обоени револуции и масакри.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк