Connect with us

Македонија

Илјадарката не може да наполни ни половина кесе од продавница

Published

on

Последниот бран на поскапувања на прехранбените производи донесе голем револт кај граѓаните. Врие на социјалните мрежи, се објавуваат сметки од маркети, производи на рафтови кои до вчера имале далеку пониска цена од денешната. Прва и главна тема на граѓаните по парковите, и улиците каде се сретнуваат им е токму секојдневниот раст на цените на храната. Ваквиот тренд е неодржлив пред се за ранливите категории, но од ден на ден се потешко и за сите останати категории на граѓани. Инспекциите се на терен и редовно вршат контрола низ маркетите. Споредбата со цените од пред само неколку месеци е зачудувачка. Доколку не се стави крај на ваквите состојби, претстојнава зима ќе биде драматична.

За активистите и синдикалците нејасно како во Македонија има поголемо зголемување на цените на храната во споредба со земјите од регионот, но и од многу поразвиени европски држави каде стандардот за живеење е многу повисок од македонскиот. Кристина Ампева од здружението „Гласен текстилец“ за Денар вели дека тоа што може сите да го видиме на социјалните мрежи но и како граѓани да го почувствуваме по џебот кога пазаруваме, а ценовните шокови се секојдневни и според неа ситуацијата е без никаква контрола или заштита на населението од злоупотреби на трговците.

„Конкретно кај мене како активист е предност што сум постојано на патување во земјите од регионот и имам контакти со добар дел од работници кои заминале од државава и сме останале во контакт. Па така можам кога одам надвор од Македонија да видам и чујам од моите колеги синдикалци и активисти што се случува во Србија, Албанија, Косово, но и во земјите на Европска Унија, како се справуваат земјите со покачувањата на енергенси, продукти, но и им олеснат на граѓаните да ги поднесат овие ценовни шокови. Секаде е исто, има покачувања на струја, на храна, на горива, се најавува за криза со струја, гас, но можеме да видиме и да чуеме дека другите држави носат мерки, внимаваат на импламентацијата на истите, планирањето им започна многу поодамна и веќе знаат во кој месец што треба да прават“, вели Кристина Ампева.

Ампева стравува од негативните влијанија во стопанството кои може да се прелеат врз работниците. Поскапувањето е како ланец кој го чуствуваат и фирмите, нивните трошоци за струја, транспорт, набавка на суровини веќе одамна се драстично зголемени. Но Ампева апелира државата да ги заостри контролите, и да ги лови профитерите кои на нефер начин ја користат оваа криза.

„Нема никаква контрола, нема никакви сериозни мерки, нема никаква грижа за граѓаните ниту за економијата. Освен што постојано слушаме дека граѓаните се жалат и се незадоволни, последно време и компаниите (малите, микро и средни фирми) велат дека дневната политика ни се сведува на дебати ВМРО-СДСМ-ДУИ а никој не мисли дека наскоро фирмите нема да можат да плаќаат толкави цени за струја и илјадници работници ќе завршат на улица. Ќе биде далеку полошо од 2020 година кога корона вирусот само во текстилниот сектор отпушти 7000 луѓе. Ќе биде далеку полошо поради тоа што нема никаква реална грижа како ова ќе влијае на економијата, на невработеноста, на новите луѓе кои ќе завршат на центрите за социјална грижа, а тие поупорните ќе се иселат од тука“, вели за Денар Кристина Ампева од „Гласен текстилец.“

Информациите кои Денар ги доби од Државниот пазарен инспекторат се дека во последниве неколку дена граѓани се жалеле во оваа институција од како забележале неусогласени цени на дел од производи во маркетите кои се наоѓале на рафтовите и по купувањето на фискалната сметка. Инспекторите тврдат дека веднаш реагираат, но кога ќе дојдат на лице место, трговците веќе ја корегирале цената.

„Имаме зачестени поплаки од граѓани кои пријавуваат маркети кои повлекуваат производи и следниот ден ги продаваат по нова повисока цена. Конкретно, најмногу случаи од ваков тип во последниве денови има за млекото. Инспекторите се секојдневно на терен и се работи на овие пријави. Освен за прехранбени производи голем број на пријави од граѓани има и за трговци кои продаваат пелети и дрва“, велат од ДПИ

Најголем раст на цените на храната се забележува кај лебот, млекото, маслото за јадење, млечните производи, сувомеснатите производи, кондиторските производи, но по повисока цена се продава и овошјето и зеленчукот.

Македонија

И СТАВИЛ ЧАРШАФ ПРЕКУ ГЛАВАТА И ЗАПОЧНАЛ ПЕКОЛОТ – ги земал ножиците за сечење газа па ја прободел во врат медицинската сестра!

Published

on

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ф.Ј. (38) од Куманово, затоа што со остар предмет нападнал и повредил медицинска сестра на Инфективното одделение во Општата болница Куманово, вчера после полноќ, соопшти МВР.

Насилникот бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Според информациите од кумановската болница, медицинската сестра била нападната додека ги извршувала своите работни задачи во амбуланта, кога од зад грб ѝ пришол напаѓачот и ѝ ставил чаршаф на главата, по што почнал да ја дави и да ја удира. Таа паднала на подот, по што тој ѝ ја затнал устата со рака за да не може да вика. Ги зел ножичките за сечење газа од бирото и ја прободел во левото рамо и по вратот, по што жената се онесвестила.

Мешницата ја слушнале нејзините колешки и дошле да видат што се случува, при што ја нашле на подот со чаршафот на глава во бесознание. Откако ја освестиле веднаш повикале полиција и го алармирале обезбедувањето. Насилникот во меѓувреме побегнал.

Не е познато како тој влегол во зградата, бидејќи влезните врати на одделнијата се заклучуваат на полноќ, а пациентите кои доѓаат подоцна се најавуват на ѕвоно ако имаат потреба од лекарска помош. Се претпоставува дека можеби се криел во собите или во тоалетите, или влегол преку некој прозорец. Што точно се случувало ќе утврдат безбедносните камери во болницата.

Директорката на Кумановската болница Снежана Захариева го потврди случајот и вели дека дежурната медицинска сестра е сместена на хирургија, нема знаци на внатрешни повреди, е стабилна, но вознемирена поради нападот.

Директорката претпоставува дека мотивот за нападот е финансиски, бидејќи сестрата била нападната додека ја средувала касата од дневната наплата на партиципација. На Одделението не недостасувале медикаменти, а напаѓачот не ги зел парите бидејќи наишле колегите.

Унијата на ЗМСТАС, предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ јавно го осуди вчерашниот напад врз медицинската сестра од општата болница во Куманово.

Ова е уште еден случај во низата на немили настани кои се случуваат години наназад, и за кои Унијата постојано апелира дека покрај сите проблеми со кои сестринството се соочува во својата професија, условите за безбедност мора да бидат на највисоко ниво.

– Не можеме да кажеме дека вакви несакани случувања нема да се повторат и во иднина. Затоа го потенцираме моментот дека треба да се пронајдат решенија, а не само јавно истакнување на проблемот. Унијата смета дека е потребно да се води евиденција и да постои тек на постапка за ваквиот тип на немили настани. Да се задолжи Институтот за јавно здравје да понуди решение, кој патем имаше трудови за синдромот на согорување, стресот и безбедноста на работното место. Да се овозможат рехабилитации, продолжени годишни одмори и платени специјалистички прегледи. Реакциите по основ на овие случувања не се доволни. Безбедноста на медицинските сестри на работното место е од круцијално значење за целиот здравствен систем – истакнуваат од Унијата на ЗМСТАС.

Continue Reading

Македонија

Медицинска сестра прободена во врат во Кумановската болница

Published

on

Полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Ф.Ј. (38) од Куманово, затоа што со остар предмет нападнал и повредил медицинска сестра на Инфективното одделение во Општата болница Куманово, вчера после полноќ, соопшти МВР.

Насилникот бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна пријава.

Според информациите од кумановската болница, медицинската сестра била нападната додека ги извршувала своите работни задачи во амбуланта, кога од зад грб ѝ пришол напаѓачот и ѝ ставил чаршаф на главата, по што почнал да ја дави и да ја удира. Таа паднала на подот, по што тој ѝ ја затнал устата со рака за да не може да вика. Ги зел ножичките за сечење газа од бирото и ја прободел во левото рамо и по вратот, по што жената се онесвестила.

Мешницата ја слушнале нејзините колешки и дошле да видат што се случува, при што ја нашле на подот со чаршафот на глава во бесознание. Откако ја освестиле веднаш повикале полиција и го алармирале обезбедувањето. Насилникот во меѓувреме побегнал.

Не е познато како тој влегол во зградата, бидејќи влезните врати на одделнијата се заклучуваат на полноќ, а пациентите кои доѓаат подоцна се најавуват на ѕвоно ако имаат потреба од лекарска помош. Се претпоставува дека можеби се криел во собите или во тоалетите, или влегол преку некој прозорец. Што точно се случувало ќе утврдат безбедносните камери во болницата.

Директорката на Кумановската болница Снежана Захариева го потврди случајот и вели дека дежурната медицинска сестра е сместена на хирургија, нема знаци на внатрешни повреди, е стабилна, но вознемирена поради нападот.

Директорката претпоставува дека мотивот за нападот е финансиски, бидејќи сестрата била нападната додека ја средувала касата од дневната наплата на партиципација. На Одделението не недостасувале медикаменти, а напаѓачот не ги зел парите бидејќи наишле колегите.

Унијата на ЗМСТАС, предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ јавно го осуди вчерашниот напад врз медицинската сестра од општата болница во Куманово.

Ова е уште еден случај во низата на немили настани кои се случуваат години наназад, и за кои Унијата постојано апелира дека покрај сите проблеми со кои сестринството се соочува во својата професија, условите за безбедност мора да бидат на највисоко ниво.

„Не можеме да кажеме дека вакви несакани случувања нема да се повторат и во иднина. Затоа го потенцираме моментот дека треба да се пронајдат решенија, а не само јавно истакнување на проблемот. Унијата смета дека е потребно да се води евиденција и да постои тек на постапка за ваквиот тип на немили настани. Да се задолжи Институтот за јавно здравје да понуди решение, кој патем имаше трудови за синдромот на согорување, стресот и безбедноста на работното место. Да се овозможат рехабилитации, продолжени годишни одмори и платени специјалистички прегледи. Реакциите по основ на овие случувања не се доволни. Безбедноста на медицинските сестри на работното место е од круцијално значење за целиот здравствен систем“,  истакнуваат од Унијата на ЗМСТАС.

Continue Reading

Македонија

Бугарскиот министер за надворешни работи: Казната за Алабаковски е мала

Published

on

Казната за Алабаковски е најлесната можна, реално очекувавме посериозна пресуда зашто според македонскиот закон за ова дело се изрекуваат од 6 месеци до 5 години, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков на денешниот редовен брифинг, додавајќи дека овој настан како и фудбалскиот натпревар откриле структурен проблем за правата на Бугарите во Северна Македонија. Милков иако првенствено рекол дека веќе нема да се осврнува на фудбалскиот натпревар, за да не го распалува жарот на оваа тема, која според него треба и да се затвори а за шестмесечната условна казна за Алабаковски, дека сепак е акт на независните судски инстанци, подоцна и двата настани ги окарактеризира како дела на омраза.

– Двете дела извршени во текот на неделата, се дела на омраза, тие испраќаат порака и до народот на Република Северна Македонија и до Бугарија а таа не е позитивна. Треба да се обрне внимание на тоа дека јазикот што е користен на натпреварот, е јазик што го користат политичарите.

Ова е слика на обиди за еродирање на досега постигнатите договори и им покажува на граѓаните на Република Северна Македонија каде стои земјата во однос на преговарачкиот процес со Европската Унија. Обидите за слободно толкување на францускиот предлог и создадената атмосфера во Република Северна Македонија не го фаворизираат процесот пред кого претстои долг пат за изодување. 

Сепак, Милков нагласил дека се уште гледа позитивно и не би навлегувал подлабоко во речникот на фудбалски агитации и дека тоа биле декларации наменети за внатрешна употреба во Македонија и на никаков начин не ја менувале обврската на земјава и во однос на билатералниот договор и во спроведувањето на предлогот на француското претседателство со ЕУ, брифирал Милков. Тој кратко ја коментираше и изјавата на македонскиот колега Бујар Османи дека „исходот од преговорите со Бугарија заврши со 3 спрема 1 за нас“, укажувајќи дека е за внатрешна употреба.

„Мислам дека тоа не е фудбалски натпревар и оваа реакција не е многу соодветна“, рекол Милков. Како што е познато во недела во Бугарија ќе се одржат 4 по ред парламентарни избори за помалку од две години.Аналитичарите стравуваат дека и претстојните избори нема да донесат ништо ново во делот на очекувањата за брзо формирање стабилна влада. 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк