Connect with us

Свет

Путин: Не блефирам, имам оружје за масовно уништување

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин повторно му се закани на светот со нуклеарно оружје.

„Не блефирам, имам оружје за масовно уништување“ рече Путин.

Инаку, познато е дека руските стратешки сили го имаат најсмртоносниот арсенал на нуклеарни боеви глави во светот. Иако вистинскиот број на оперативни руски боеви глави е тајна, се проценува дека Руската Федерација има околу 6.200.

На второ место се стратешките сили на американската армија со околу 5.500 боеви глави, а третото место го држи Кина, со подеднакво респектабилен нуклеарен потенцијал од околу 400 боеви глави.

Руското оружје за масовно уништување во голема мера беше создадено за време на трката за вооружување во Студената војна. Интересно е што во советската програма за развој на нуклеарно оружје учествуваа значителен број западни дезертери, кои по Хирошима и Нагасаки решија да му помогнат на СССР во стравот за светот од американскиот монопол на нуклеарните бомби. Она што тие луѓе би рекле денес за руската нуклеарна политика и акциите на Путин е сечија претпоставка.

Експертите веруваат дека околу 1.200 руски боеви глави моментално се наоѓаат на нивните пунктови, што значи дека се подготвени да бидат лансирани од ракети, бродови и подморници.

Путин има на располагање нуклеарни подморници од четврта генерација од типот Бореи кои носат 16 интерконтинентални балистички ракети Р-30 Булава, секоја со шест боеви глави со индивидуално наведување.

Кремљ располага и со 68 нуклеарни бомбардери со долг дострел, од кои една третина се суперсонични Тупољев 160, кои заедно можат да носат речиси 800 боеви глави.

Главната сила на руските нуклеарни ракети сепак се новите интерконтинентални балистички ракети РС-24 Јарс и РС-28 Сармат. Последната во Кремљ го доби прекарот „Сатана“.

За двата типа на ракети Русите тврдат дека успешно ги заобиколуваат противракетните штитови и дека не можат да бидат запрени. Најблиску до западните граници на Русија, Јарсов се стационирани во базите Јошкар Ола и Тејково во близина на Москва.

На Запад, „сатаната“ се нарекува оружје на судниот ден. Иако не се знае дали е пуштен во оперативна употреба, се вели дека е систем кој може да уништи цели земји за само неколку секунди. Еден таков проектил може да носи до 10 боеви глави и има дострел од 18.000 километри.

„Сатана“ е наследник на советската нуклеарна ракета „Војвода“, од кои неколку десетици се уште се во пописот на руските стратешки сили. Некогаш се произведуваше во Украина, но во 1990-тите Украина доброволно го предаде целиот свој нуклеарен арсенал заедно со „војводите“ на Москва во замена за признавање на државните граници.

Свет

Путин: Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон од денеска се руски засекогаш

Published

on

Пред стотици гости, пратеници, верски лидери во салата Свети Ѓорѓи во Големата палата во Кремљ, Владимир Путин порача дека Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон од денеска се руски засекогаш. Во говор проследен со овации, а на кој претходеше едноминутно молчење за руските жртви во војната, рускиот претседател рече, Западот нека запомни, тоа се сега наши граѓани. Советскиот сојуз веќе не постои, тоа е историја, која на Русија не ѝ е потребна.

-Денеска потпишуваме договор за приклучување во составот на Русија на Република Доњецк и Лиганск и Запорошката и Херсонската област. Убеден сум дека Федералното Собрание ќе ги поддржи Уставот и законите за присоединување Кон Русија на четирите нови региони и нови субјекти на Руската Федерација, затоа што тоа е волја на милиони луѓе. , изјави Владимир Путин, претседател на Русија.

И додека во Кремљ се официјализираше анксијата на четирите региони, под неговите ѕидини, на Црвениот Плоштад се прават последните подготовки за вечерашниот концерт, со единствената дилема кај Русите дали ќе присуствува и Владимир Путин. И додека Москва се подготвува за славје, а државната телевизија во програмата одбројуваше до историскиот чин, крвав масакр претпладнето потсети дека мирот е подалеку од кога и да е. Најмалку 24-ца цивили загинаа, а 30-ина се ранети, во сега анектираното Запорожје, во како што обвини украинската војска, руско гранатирање на конвој со цивилни возила. Москва отфрла одговорност и ги обвинува украинската сили за нападот, во кој половина од жртвите биле жени, вклучително и едно дете.

Украинскиот претседател Зеленски го свика Советот безбедност и порача дека ќе ги поврати сите украински територии. На руски јазик побара поддршка и од граѓаните на Русија.

-Ова се уште може да се заопре. Но за да се запре ова, вие треба да го запрете тој еден (Путин) во Русија, кој сака војна повеќе од живот, вашиот живот, граѓани на Русија. , изјави Володомир Зеленски, претседател на Украина.

Осуди и денеска пристигнуваат од сите западните сојузници. По најавениот 8-ми пакет санкции на Брисел, и Вашингтон најави нови остри мерки против Русија.

-Сакам да бидам многу јасен во врска со ова, САД никогаш, никогаш, никогаш нема да ги признаат руските претензии врз суверената украинска територија. Овој таканаречен референдум беше лажна, апсолутна измама со резултатите фабрикувани во Москва. , изјави Џо Бајден, претседател на САД.

-Ова е спротивно на целите и принципите на Обединетите Нации. Ова е опасна ескалација, за која нема место во современиот свет и не смее да се прифати. , изјави Антонио Гутереш, Генерален секретар на ОН.

Анектирањето на четирите украински региони, следи една недела по таканаречените референдуми во четирите региони, кои по урнекот на Крим, пред осум години, се изјаснија за припојување кон Русија. Доколку се реализира руското сценарио, Украина би загубила 15 проценти од територијата, односно 90 илјади квадратни километри, што за споредба чинат една Португалија или Унгарија.

Continue Reading

Свет

Путин успеа: Жителите на четирите региони конечно ќе можат да зборуваат на руски јазик и ќе ја негуваат својата култура!

Published

on

Во тек е церемонијата за припојување на Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Руската Федерација.

Церемонијата се одржува во салата “Свети Георги” во Кремљ, а започна со говорот на рускиот претседател Владимир Путин.

Путин ја поздрави одлуката на жителите на овие региони и нагласи дека ова е резултат на борбата на русите за “вистински живот” во кој ќе можат да ја негуваат руската култура и да го зборуваат рускиот јазик.

Путин им оддаде почит и на борците од Татковинската војна за кои напомена дека никогаш нема да се заборават.

Претседателот исто така истакна дека е убеден дека Државната Дума ќе ги одобри овие документи.

Путин рече дена СССР повеќе не постои, минатото не може да се врати, но Русија не се стреми кон тоа.

Војниците кои се во Донбас ги исполнуваат своите обврски кон татковината, рече Путин.

Следете ја церемонијата во живо на следниот ЛИНК.

Continue Reading

Свет

Западот е подготвен да ја фрли секоја земја под автобус и да предизвика криза

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Западот, спроведувајќи ја својата политика на диктат во сите области, создава сѐ повеќе проблеми.

„Цврсто држејќи се за минатото и обидувајќи се да спроведе диктаторска политика во сите сфери, од меѓународните односи и економијата до културата и спортот, овој вид колективен Запад создава сѐ повеќе проблеми и кризи. Тие вршат притисок врз оние земји што сакаат да го следиме суверениот пат на развој“, рече рускиот лидер на средбата со шефовите на разузнавачките служби на Заедницата на независните држави (ЗНД), пренесе ТАСС.

Путин изјави дека Западот е подготвен да ја „фрли секоја земја под автобус“ и да ја претвори во почва за кризи, да предизвика обоени револуции и масакри.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк