Connect with us

Европа

Ескалираат тензиите во Егејското море: Исплови речиси целата грчка флота!

Published

on

Со излегувањето на голем дел од флотата во Егејот, Грција одговара на континуираните турски провокации во последните неколку дена, а истовремено испраќа порака за подготвеност до Анкара во поглед на пристигнувањето на бродот за истражување Оруч Реис од Црното Море до Јужниот Медитеран, веројатно на почетокот на октомври.

Оруч Реис е турски брод за истражување во сопственост на Генералниот директорат за истражување и истражување на минерали (МТА) во Анкара и управуван од неговиот оддел на Геофизичкиот директорат за подморски геофизички истражувања во плитки води. Најчесто се користи за истражување на подморски наоѓалишта на нафта и гас.

И покрај тоа што мобилизацијата на воените бродови на флотата беше планирана и е дел од спроведувањето на вежбата „Копје“, чија прва фаза започнува денеска, а ќе биде завршена утре на поширокото подрачје на Егејското Море и Кикладите, таа е директно поврзано и со зголемувањето на тензиите во грчко-турските односи.

Според информациите, грчката морнарица веќе подготвува планови за справување со евентуален обид на Турција да создаде какви било капацитети во Јужниот Медитеранот, искористувајќи го запловувањето на турскиот истражувачки брод во Средоземното Море во оваа насока. Да потсетиме дека Оруч Реис, откако ги заврши реновирањето и надградбата на својот софтвер, неодамна беше во процес на тестирање на своите системи во морската област Босфор.

Кругови на Министерството за национална одбрана проценуваат дека и покрај фактот што Анкара го ангажираше за истражување со Oруч Реис нејзините вистински намери се да го испрати бродот во пошироката поморска област на Кастелоризос, грчки остров во близина на турското копно, создавајќи по втор пат, во рок од три години, кризни услови во грчко-турските односи. Веќе, според информациите, се дадени наредби на бродовите кои патролираат во Јужното Егејско Море да бидат во состојба на готовност со цел да се открие какво било зголемување на турската мобилност во областа.

Двојно кризно сценарио

Едно од сценаријата што Министерството за национална одбрана го разгледува е можноста Турција да настојува да создаде двојна кризна ситуација во односите со Грција од една и со Кипар од друга. Врз основа на ова сценарио, Анкара најверојатно ќе ја поврзе мисијата на Оруч Реис во морската област Кастелоризо со истовремено движење на пловечката платформа за дупчење „Абдулхамид Кан“ од нејзината сегашна локација, 55 милји јужно од Анталија, до ЕЕЗ на Кипар. Треба да се напомене дека „Абдулхамид Кан“ ќе биде во оваа област до 7 октомври, при што кипарската страна смета дека веднаш потоа може да се пресели во област западно или дури јужно од Мегалонис.

Ескалација на интензитетот

Во исто време, Пентагон, во обид да ги дешифрира понатамошните амбиции на Анкара против Грција и Кипар, со интерес ги следи и ги оценува, не само изјавите на турските владини претставници, туку и тактичките потези на турската воена и политичка лидерство.

Индикативно, треба да забележиме дека вчера во некои турски медиуми кружеше гласина дека во понеделник на полноќ турскиот министер за одбрана Хулуси Акар продолжил да свика итен затворен состанок со учество на највисоките претставници на турските одбранбени сили и началникот на Генералштабот Јашар Ѓулер. Како што соопштија, на средбата се разговарало за следните чекори на Турција против Грција за прашањето на островите во Егејското Море, додека некои од нив зборувале за „важен развој“ во екот на „тековната криза меѓу Грција и Турција“.

И покрај тоа што станува збор за демантирана информација од турска страна, таа сепак генерално ја отсликува климата што се создаде внатре во соседната држава против Грција. Клима која се очекува да се потврди на денешното свикување на моќниот Совет за национална безбедност на Турција, кој ќе се состане под претседателство на Реџеп Таип Ердоган.

Во фокусот на оваа конкретна средба, меѓу другите, ќе биде и Грција. Како што се проценува, турскиот претседател ќе се обиде да ја искористи средбата на Советот за национална безбедност за повторно да ја нападне нашата земја, фокусирајќи се на неговата позната парафилологија за опремување на островите во Егејското Море и за создавање американски бази на грчка територија, што цел Турција.

Европа

Експлодираше гасовод во Ленинградската област (ВИДЕО)

Published

on

На гасоводот во Ленинградската област денеска дојде до експлозија, соопшти гувернерот Александар Дрозденко.

Пожарникарите и спасувачите го гаснат пожарот кој настана како последица на експлозија на гасоводот меѓу Бернгардовка и Коваљево, напиша тој на Телеграм.

Според Дрозденко, нема опасност за населението, ниту пак е можно пожарот да се прошири и на населени места.

Според првите информации, во експлозијата никој не е повреден.

Continue Reading

Европа

(Вознемирувачко видео) Руските воени затвореници биле мачени?

Published

on

Обединетите нации повикаа на детална истрага за убиството на руските воени затвореници, а потоа и казнување на сторителите, изјави заменик портпаролот на генералниот секретар на ОН Фархан Хак.

„Ги повикуваме сите страни да спроведат темелна истрага за кршењето на човековите права, за сите одговорни за злосторството да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече тој.

Како што претходно соопшти руското Министерство за одбрана, украинските војници целеле и убиле повеќе од 10 заробени руски војници со истрели во главата. Беше наведено и дека има видео доказ за масовна крвава пресметка на украинските сили против невооружени руски затвореници.

Дел од Телеграм каналите ја споделија вознемирувачката снимка:

Continue Reading

Европа

Лукашенко по веста дека МекДоналдс ја напушта Белорусија: И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА ПРЕСЕЧЕМЕ ЛЕБ !

Published

on

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името „Delicious and Point“, што е името на рускиот ланец кој ги презеде рестораните на американската компанија во Русија. Официјално објаснување не е дадено.

„Фала му на Бога што заминуваат!“, рече денеска Лукашенко за време на состанокот со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор. „Мораме сами да го правиме она што го правеше МекДоналдс“, рече тој.

Ресторанската франшиза KSB Victory, која управува со рестораните на МекДоналдс во Белорусија, на 11 ноември објави дека наскоро ќе го промени своето име во „ Delicious and Point “ како во Русија.

Првите ресторани под тоа име биле отворени во Русија на 12 јуни, наместо МекДоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија истото. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во овој конфликт.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк