Connect with us

Европа

Новата премиерка на Италија: “Не сум родител 1, родител 2, јас сум Христијанка – ќе го браниме Бога, татковината и семејството”

Published

on

,,Јас не можам да се кажам Италијанка, христијанка, жена, мајка. Не! Морам да бидам граѓанин Х, род Y, родител 1, родител 2. Јас морам да бидам број.

Затоа што кога сум само број, кога повеќе немам ни идентитет ни корен, дури тогаш сум совршен роб на милоста на финансиските шпекуланти. Совршен потрошувач“.

Вака гласи говорот кој ги стаписа левичарите во Италија, а им даде надеж на десничарите. Тврдите ставови на новата премиерка Џорџа Малони, која влегла во политиката членувајќи во организација поврзана со фашизам одекнаа по социјалните мрежи.

Мелони ги брани семејните вредности и националниот идентитет наспроти конзумеризмот. Таа најавува дека дошла на функцијата бидејќи „огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири“, цитирајќи го Гилберт Честертон.

– Денес бараме одговори на следниве прашања. Зoшто фамилијата е непријател? Зoшто семејството е толку застрашувачки поим? Има само еден одговор на овие прашања. Затоа што тoа нè дефинира. Затоа што тоа е нашиот идентитет – вели Мелони и додава:

– Затоа што сè што сме, сега е непријател за оние кои не сакаат да бидеме свои и просто сакаат да бидеме робови на конзумеризмот.

Затоа удираат по националниот идентитет, затоа го напаѓаат верскиот идентиет, па родовиот и во крајна линија семејниот идентитет – продолжува премиерката.

– Затоа се плашат од нас. Затоа ова предизвикува толку многу страв. Затоа што ние не сакаме да бидеме само бројки. Ние ќе ја браниме вредноста на човекот. Секој еден човек. Бидејќи секој од нас има единствен генетски код што е неповторлив.

Им се допаѓало тоа или не, тоа е светост. Ние таа светост ќе ја браниме. Ќе го браниме Бога, татковината и семејството. Нешта од кои некои се гадат.

Ќе ги браниме за да ја одбраниме нашата слобода, бидејќи никогаш нема да бидеме робови и прости конзументи во милост на финансиските шпекуланти – подвлекува Џорџа, а потоа зборува за нејзината мисија, за огнот и за мечот на кои „им е дојдено времето“:

– Тоа е нашата мисија. Затоа дојдов јас овде денес. Пред повеќе од век, (Гилберт) Честертон напиша: „Огнови ќе се запалат за да сведочат дека два и два се четири. Меч ќе се извади за да се докаже дека лисјата на лето се зелени – театрално завршува Мелони.

– Дојде време, Господа. Спремни сме. Ви благодарам.

Видео:

https://fb.watch/fQcH_4SX5Z/

Европа

Експлодираше гасовод во Ленинградската област (ВИДЕО)

Published

on

На гасоводот во Ленинградската област денеска дојде до експлозија, соопшти гувернерот Александар Дрозденко.

Пожарникарите и спасувачите го гаснат пожарот кој настана како последица на експлозија на гасоводот меѓу Бернгардовка и Коваљево, напиша тој на Телеграм.

Според Дрозденко, нема опасност за населението, ниту пак е можно пожарот да се прошири и на населени места.

Според првите информации, во експлозијата никој не е повреден.

Continue Reading

Европа

(Вознемирувачко видео) Руските воени затвореници биле мачени?

Published

on

Обединетите нации повикаа на детална истрага за убиството на руските воени затвореници, а потоа и казнување на сторителите, изјави заменик портпаролот на генералниот секретар на ОН Фархан Хак.

„Ги повикуваме сите страни да спроведат темелна истрага за кршењето на човековите права, за сите одговорни за злосторството да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече тој.

Како што претходно соопшти руското Министерство за одбрана, украинските војници целеле и убиле повеќе од 10 заробени руски војници со истрели во главата. Беше наведено и дека има видео доказ за масовна крвава пресметка на украинските сили против невооружени руски затвореници.

Дел од Телеграм каналите ја споделија вознемирувачката снимка:

Continue Reading

Европа

Лукашенко по веста дека МекДоналдс ја напушта Белорусија: И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА ПРЕСЕЧЕМЕ ЛЕБ !

Published

on

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името „Delicious and Point“, што е името на рускиот ланец кој ги презеде рестораните на американската компанија во Русија. Официјално објаснување не е дадено.

„Фала му на Бога што заминуваат!“, рече денеска Лукашенко за време на состанокот со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор. „Мораме сами да го правиме она што го правеше МекДоналдс“, рече тој.

Ресторанската франшиза KSB Victory, која управува со рестораните на МекДоналдс во Белорусија, на 11 ноември објави дека наскоро ќе го промени своето име во „ Delicious and Point “ како во Русија.

Првите ресторани под тоа име биле отворени во Русија на 12 јуни, наместо МекДоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија истото. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во овој конфликт.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк