Connect with us

Европа

Драматични сцени во Ријека по силното невреме: Пожарникари и граѓани спасуваа деца од поплавена игротека (ВИДЕО)

Published

on

Хрватски „Нови Лист“ доцна синоќа објави драматична снимка од центарот на Ријека по силното невреме кое го зафати градот.

Пожарникари и граѓани извлекуваа деца од поплавена игротека во која биле при налетот на поројниот дожд кој предизвика поплави во градот. При ваквото невреме игротеката почнала да се полни со вода.

Досега невидено невреме вчера ја погоди Ријека. Поплавени беа улиците во ценатрот на градот, сообраќајот беше оневозможен. Според неофицијалните информации, во Ријека за 2 ипол часа наврнале 140 литри дожд.

Атмосферската канализација не можела да ја прифати водата, пошто што дошло до поплави. Во надојдената вода животот го загуби едно лице.

Европа

Експлодираше гасовод во Ленинградската област (ВИДЕО)

Published

on

На гасоводот во Ленинградската област денеска дојде до експлозија, соопшти гувернерот Александар Дрозденко.

Пожарникарите и спасувачите го гаснат пожарот кој настана како последица на експлозија на гасоводот меѓу Бернгардовка и Коваљево, напиша тој на Телеграм.

Според Дрозденко, нема опасност за населението, ниту пак е можно пожарот да се прошири и на населени места.

Според првите информации, во експлозијата никој не е повреден.

Continue Reading

Европа

(Вознемирувачко видео) Руските воени затвореници биле мачени?

Published

on

Обединетите нации повикаа на детална истрага за убиството на руските воени затвореници, а потоа и казнување на сторителите, изјави заменик портпаролот на генералниот секретар на ОН Фархан Хак.

„Ги повикуваме сите страни да спроведат темелна истрага за кршењето на човековите права, за сите одговорни за злосторството да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече тој.

Како што претходно соопшти руското Министерство за одбрана, украинските војници целеле и убиле повеќе од 10 заробени руски војници со истрели во главата. Беше наведено и дека има видео доказ за масовна крвава пресметка на украинските сили против невооружени руски затвореници.

Дел од Телеграм каналите ја споделија вознемирувачката снимка:

Continue Reading

Европа

Лукашенко по веста дека МекДоналдс ја напушта Белорусија: И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА ПРЕСЕЧЕМЕ ЛЕБ !

Published

on

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името „Delicious and Point“, што е името на рускиот ланец кој ги презеде рестораните на американската компанија во Русија. Официјално објаснување не е дадено.

„Фала му на Бога што заминуваат!“, рече денеска Лукашенко за време на состанокот со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор. „Мораме сами да го правиме она што го правеше МекДоналдс“, рече тој.

Ресторанската франшиза KSB Victory, која управува со рестораните на МекДоналдс во Белорусија, на 11 ноември објави дека наскоро ќе го промени своето име во „ Delicious and Point “ како во Русија.

Првите ресторани под тоа име биле отворени во Русија на 12 јуни, наместо МекДоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија истото. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во овој конфликт.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк