Connect with us

Свет

Пребројувањето заврши – Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск слават за припојување кон Русија

Published

on

Пребројувањето заврши, четирите украински региони под руска контрола ги слават резултатите од спорните референдуми, чиј епилогот е безмалку максимален. 

Според проруските сили, Херсон со 87 проценти го поддржал припојувањето кон Русија, Запорожје со 93, Доњецк со 98, Луганск со 99 проценти. Лидерите на самопрогласените републики веќе отпатуваа за Москва, откако претходно му се обратија на Путин.

-Почитуван Владимир Владимирович, ви се обраќам во име на луѓето од регионот Луганск. Ве замолувам да го разгледате прашањето за приклучување на Народна Република Луганск кон Русија., изјави Леонид Пасечник , лидер на самопрогласената Република Луганск.

-Сега одиме напред, напред кон Русија! Создади, гради и конечно победи! Благодарам. , изјави Денис Пушилин, Лидер на самопрогласената Република Доњецк.

Сега на потег Путин, кој се очекува веќе в петок да ја соопшти анексијата на окупираните региони, по што одлуките треба да ги ратификува руската Дума. Украинскиот претседател Зеленски вети дека со помош на западните партнери нема да дозволи ново кримско сценарио.

-Оваа фарса на окупираните територии не може да се нарече ниту имитација на референдум. Руската реализација на „кримското сценарио“ и новиот обид за анектирање на украински територии ќе значи дека со рускиот претседател нема да има преговори. , изјави Володимир Зеленски, претседател на Украина.

Европската Унија соопшти дека ќе воведе санкции за организаторите на референдумите, кои ги нарече незаконски и со фалсификуван исход. , порака што ја испратија и западните земји на седницата на Советот за безбедност.

-Соединетите Американски Држави никогаш нема да признаат територија која Русија ќе се обиде да ја заземе или наводно анексира. Линда Томас Гринфилд, амбасадорка на САД во ОН.

На руските гранични премини и натаму расте притисокот, паралелно со стравот дека целосната мобилизација е прашање на време.

-Луѓето кои чекаат овде се плашат дека порано или подоцна ќе биде објавена целосна мобилизација, а потоа никој нема да може да ги помине границите. , изјави жител на Русија.

Проценките се дека досега над 200 илјади Руси побегнале од земјата, а загриженоста на Путин се обиде да ја ублажи белорускиот колега Лукашенко.

-Да речеме дека бегаат 30.000 или 50.000 луѓе. Ако останат, дали тоа ќе бидат наши луѓе? Дозволи им нека бегаат. , изјави Алескандар Лукашенко, претседател на Белорусија.

Свет

Јужна Кореја го доби првиот САМОВОЗЕЧКИ АВТОБУС, кај нас уште приватен автобус се чека (ВИДЕО)

Published

on

Главниот град на Јужна Кореја го доби првиот вистински самовозечки автобус. Новото возило не изгледа како обичен автобус – целосно е симетрично, со заоблени рабови и големи прозорци, пораки кои повеќе изгледа како играчка отколку како најсовремена форма на превоз.

Од страртапот 42 Dot, во сопственост на јужнокорејската компанија Hyundai, кој ја направил технологијата за автономно возење, велат дека таквиот дизајн е намерен и дека тоа е иднината на возењето, па затоа бара и извонреден дизајн.

Автобусот изгледа како Лего затоа што е направен од композитни делови за да се намалат трошоците и да се олесни реплицирањето. Како што велат од стартапот, целта на компанијата е да ја направат технологијата евтина, безбедна и лесно пренослива на многу видови возила во иднина.

Засега под надзор на возач автобусот ќе вози по кружна рута од 3,4 км во центарот на Сеул, во траење од околу 20 минути. Луѓето можат да се качат на една од две станици откако бесплатно ќе резервираат безплатно место преку апликација.

Автобусот за навигација користи камера и ласер наместо скапи сензори. На денот на воведувањето на новата автобуска линија многу минувачи ги заинтригирал дизајнот на автобусот. Застанале за да го фотографираат и да ѕирнат внатре.

Continue Reading

Свет

Путин им изрази сочувство на мајките на војниците кои војуваат во Украина

Published

on

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со мајките на војниците кои учествуваат во војната во Украина и им кажа дека сочувствува со нивните страдања.

На претходно снимен состанок што беше емитуван на државната телевизија, Путин им рече на мајките на војниците да не веруваат во се што гледаат на телевизија или читаат на Интернет, тврдејќи дека има многу лаги за конфликтот.

Седејќи со група мајки на маса со чај, колачи и чинии со свежи бобинки, Путин рече дека тој и целото руско раководство ја разбираат и сочувствуваат со болката на оние кои ги загубија синовите во борбите во Украина.

I share pain': Vladimir Putin says to mothers of soldiers killed in Ukraine  | Mint

„Сакам да знаете дека јас лично и целото раководство на земјата ја споделуваме вашата болка. Разбираме дека ништо не може да ја замени загубата на синот, особено за мајката. Ја споделуваме вашата болка“, рече Путин.

Според „Гардијан“, Путин, наводно, рекол дека не жали што започнал специјална воена операција во Украина и ја опишал војната како „славниот момент“ во кој Москва конечно застанала против „западната хегемонија“.

Коментарите на мајките до претседателот не беа веднаш прикажани во снимениот телевизиски клип.

Руските медиуми јавуваат дека на средбата со претседателот присуствувале мајките на 17 руски војници кои учествуваат во војната, кои потекнуваат од различни региони на земјата.

Continue Reading

Свет

Како да не ги сакаш – ГО ИСЧИСТИЈА ЦЕЛОТО ЃУБРЕ ОД ТРИБИНИ (Видео)

Published

on

Јапонија вчера го приреди второто големо изненадување на Светското првенство во Катар кога ја совлада Германија со 2:1, но место да продолжат да слават, јапонските навивачи покажаа дека добрите манири и навики се на првото место, без разлика на ситуацијата.

По завршувањето на натпреварите, трибините вообичаено се полни со отпадоци, најчесто од храна и пијалаци, зашто навивачите сметаат дека има кој да зачисти зад нив. Јапонците не се однесуваат така.

Додека нивните фудбалери го напуштаа теренот, јапонските фанови зедоа пауза од славењето со цел да го соберат ѓубрето од стадионот „Халифа“. Тие го правеа истото и на последното Светско првенство во Русија, па дури и по првиот меч во Катар, кога Јапонија не ни играше, туку домашната селекција против Еквадор.

Во Јапонија, чистењето е дел од културата и оваа навика им се всадува на луѓето уште на рана возраст.

„Чистењето е начин на кој Јапонците ја демонстрираат гордоста со нивниот начин на живот. Собирањето ѓубре по фудбалски натпревари е само продолжување на основното однесување што го учат во училиште, каде што децата редовно ги чистат училниците и ходниците“, вели Скот Норт, професор по социологија на Универзитетот во Осака.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк