Connect with us

Европа

Се шири ПТИЧЈИОТ ГРИП со голема брзина – Во оваа држава уништени над 100 илјади кокошки

Published

on

Европа годинава ја доживува најлошата криза со птичји грип досега, со речиси 50 милиони убиена живина, а опстојувањето на вирусот во текот на летото го зголеми ризикот од широко распространети инфекции следната сезона, соопшти Агенцијата за безбедност на храна на ЕУ (ЕФСА). Ширењето на високо патогениот птичји грип (HPAI), вообичаено наречен птичји грип, ги загрижува владите и живинарската индустрија поради уништувањето што може да го предизвика на живината, можноста за трговски ограничувања и ризикот од пренос на луѓе.

Ова лето беше забележан досега невиден број на епидемии кај диви и домашни птици, што предизвика масовна смртност меѓу колониите за размножување на морски птици на брегот на северниот дел на Атлантикот, според заеднички преглед на ЕФСА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести и референтната лабораторија на ЕУ.

Птичјиот грип обично напаѓа во есенските и зимските месеци. Се пренесува со фекалии на заразени диви птици преселници или директен контакт со контаминирана храна, облека и опрема.“Како што започнува есенската миграција и се зголемува бројот на диви птици што презимуваат во Европа, тие веројатно се изложени на поголем ризик од инфекција со HPAI од претходните години. на забележаното опстојување на вирусот во Европа“, изјави Гилхем де Сезе, висок функционер во ЕФСА, во изјавата во понеделникот.

Епидемијата оваа сезона зафати вкупно 37 европски земји, најголем географски досег досега, а вирусот за прв пат го премина Атлантикот долж миграциските патишта, предизвикувајќи тешка епидемија кај живината во неколку канадски провинции и американски држави, соопшти ЕФСА. Тековната криза со птичји грип оваа сезона е најлошата досега забележана во Европа со вкупно 2.467 епидемии пријавени кај живина и 47,7 милиони уништени птици, се вели во извештајот.about:blank

Дополнително, беа известени 187 откривања кај птиците во заробеништво и 3.573 настани на HPAI беа забележани кај диви птици.

ЕФСА препорача брза имплементација на стратегии за ублажување на ризикот и надзор за рано откривање на вирусот.

Холандија ќе уништи околу 102.000 кокошки само на една фарма во северниот град Кил-Виндвер по откривањето на високо заразен вид на птичји грип, соопшти владата во вторникот. Петнаесет случаи на високо смртоносна форма на птичји грип се пријавени во Холандија во изминатиот месец, по десетици случаи на почетокот на годината.

Франција, исто така, забележа оживување на случаите откако претходно оваа година го доживеа својот најлош бран од птичји грип досега.

Европа

Експлодираше гасовод во Ленинградската област (ВИДЕО)

Published

on

На гасоводот во Ленинградската област денеска дојде до експлозија, соопшти гувернерот Александар Дрозденко.

Пожарникарите и спасувачите го гаснат пожарот кој настана како последица на експлозија на гасоводот меѓу Бернгардовка и Коваљево, напиша тој на Телеграм.

Според Дрозденко, нема опасност за населението, ниту пак е можно пожарот да се прошири и на населени места.

Според првите информации, во експлозијата никој не е повреден.

Continue Reading

Европа

(Вознемирувачко видео) Руските воени затвореници биле мачени?

Published

on

Обединетите нации повикаа на детална истрага за убиството на руските воени затвореници, а потоа и казнување на сторителите, изјави заменик портпаролот на генералниот секретар на ОН Фархан Хак.

„Ги повикуваме сите страни да спроведат темелна истрага за кршењето на човековите права, за сите одговорни за злосторството да бидат изведени пред лицето на правдата“, рече тој.

Како што претходно соопшти руското Министерство за одбрана, украинските војници целеле и убиле повеќе од 10 заробени руски војници со истрели во главата. Беше наведено и дека има видео доказ за масовна крвава пресметка на украинските сили против невооружени руски затвореници.

Дел од Телеграм каналите ја споделија вознемирувачката снимка:

Continue Reading

Европа

Лукашенко по веста дека МекДоналдс ја напушта Белорусија: И НИЕ ЗНАЕМЕ ДА ПРЕСЕЧЕМЕ ЛЕБ !

Published

on

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името „Delicious and Point“, што е името на рускиот ланец кој ги презеде рестораните на американската компанија во Русија. Официјално објаснување не е дадено.

„Фала му на Бога што заминуваат!“, рече денеска Лукашенко за време на состанокот со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор. „Мораме сами да го правиме она што го правеше МекДоналдс“, рече тој.

Ресторанската франшиза KSB Victory, која управува со рестораните на МекДоналдс во Белорусија, на 11 ноември објави дека наскоро ќе го промени своето име во „ Delicious and Point “ како во Русија.

Првите ресторани под тоа име биле отворени во Русија на 12 јуни, наместо МекДоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија истото. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во овој конфликт.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк