Connect with us

Европа

Се шири ПТИЧЈИОТ ГРИП со голема брзина – Во оваа држава уништени над 100 илјади кокошки

Published

on

Европа годинава ја доживува најлошата криза со птичји грип досега, со речиси 50 милиони убиена живина, а опстојувањето на вирусот во текот на летото го зголеми ризикот од широко распространети инфекции следната сезона, соопшти Агенцијата за безбедност на храна на ЕУ (ЕФСА). Ширењето на високо патогениот птичји грип (HPAI), вообичаено наречен птичји грип, ги загрижува владите и живинарската индустрија поради уништувањето што може да го предизвика на живината, можноста за трговски ограничувања и ризикот од пренос на луѓе.

Ова лето беше забележан досега невиден број на епидемии кај диви и домашни птици, што предизвика масовна смртност меѓу колониите за размножување на морски птици на брегот на северниот дел на Атлантикот, според заеднички преглед на ЕФСА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести и референтната лабораторија на ЕУ.

Птичјиот грип обично напаѓа во есенските и зимските месеци. Се пренесува со фекалии на заразени диви птици преселници или директен контакт со контаминирана храна, облека и опрема.“Како што започнува есенската миграција и се зголемува бројот на диви птици што презимуваат во Европа, тие веројатно се изложени на поголем ризик од инфекција со HPAI од претходните години. на забележаното опстојување на вирусот во Европа“, изјави Гилхем де Сезе, висок функционер во ЕФСА, во изјавата во понеделникот.

Епидемијата оваа сезона зафати вкупно 37 европски земји, најголем географски досег досега, а вирусот за прв пат го премина Атлантикот долж миграциските патишта, предизвикувајќи тешка епидемија кај живината во неколку канадски провинции и американски држави, соопшти ЕФСА. Тековната криза со птичји грип оваа сезона е најлошата досега забележана во Европа со вкупно 2.467 епидемии пријавени кај живина и 47,7 милиони уништени птици, се вели во извештајот.about:blank

Дополнително, беа известени 187 откривања кај птиците во заробеништво и 3.573 настани на HPAI беа забележани кај диви птици.

ЕФСА препорача брза имплементација на стратегии за ублажување на ризикот и надзор за рано откривање на вирусот.

Холандија ќе уништи околу 102.000 кокошки само на една фарма во северниот град Кил-Виндвер по откривањето на високо заразен вид на птичји грип, соопшти владата во вторникот. Петнаесет случаи на високо смртоносна форма на птичји грип се пријавени во Холандија во изминатиот месец, по десетици случаи на почетокот на годината.

Франција, исто така, забележа оживување на случаите откако претходно оваа година го доживеа својот најлош бран од птичји грип досега.

Европа

50 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ НА СЕЛО: Швацарија објави оглас, еве кои се условите

Published

on

Швајцарското село Албинен во кантонот Вале нуди повеќе од 50.000 евра на семејствата кои се подготвени да се преселат на 1.300 метри надморска височина каде што ќе ги пречека недопрената природа.

Имено, ова живописно село сместено на планинска падина последните години се соочува со проблем на депопулација поради недостиг на работа, а бидејќи има само околу 200 жители, швајцарската влада одлучила да им плати на луѓето да се преселат.

Владата нуди 25.000 евра за возрасен, 50.000 евра за двочлено семејство и дополнителни 10.000 евра по дете. Сепак, постојат неколку услови што мора да ги исполните.

10 години на село

Имено, сите оние кои сакаат да дојдат и да живеат тука од својата работа мора да бидат помлади од 45 години. Покрај тоа, тие мора да останат да живеат во селото најмалку 10 години.

Добиената финансиска поддршка мора да ја вложите во купување на недвижен имот со минимална вредност од 200.000 евра и тој да стане ваш постојан дом, а не второ живеалиште. Доколку ги прекршите условите, ќе мора да ги вратите парите на државата.

Дополнително, за да аплицирате, мора да сте швајцарски државјанин или да имате дозвола за постојан престој (Дозвола В). За оние кои доаѓаат од земја членка на Европската унија, дозволата може да се добие за пет години.

Continue Reading

Европа

Се расипаа банкоматите во Ирска, луѓето подигаа и по 1000 евра и со нула салдо на нивните сметки

Published

on

Банката на Ирска се соочи со криза откако многу нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат компјутерски дефект. Илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките. Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра.

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките открија дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки. На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

Откако веста се рашири на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван. Полицијата се обидуваше да ги запре, а граѓаните беа предупредени дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Continue Reading

Европа

(Видео) Поплавите во Словенија се гледаат од вселената: сателитските снимки го покажуваат размерот на катастрофата

Published

on

Големи поплави ја погодија Словенија на крајот на минатата недела, додека во Хрватска бројни реки соборија рекорди кога станува збор за нивото на водата.

Поплавите се забележани и од вселената. Споредбата на сателитски снимки Сентинел-1 САР пред поплавите на 24 јули и на денот на највисокото ниво на водата на 5 август ги покажува размерите на катастрофата, пишува „Н1“.

Според првата проценка, поплавената површина на овој простор е околу 13 километри квадратни.

Делови од Словенија се’ уште се поплавени, а многу патишта се затворени, јави денес словенечката новинска агенција СТА.

За вечерва се најавени нови врнежи со грмежи.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

Трендинг

Copyright © 2021 Булевар.мк